Hayvancılık KredisiTarım Kredisi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi  

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi vererek daima tarıma destek vermiştir. Ziraat Bankası hayvancılık işine girmek isteyen girişimci adaylarına uygun faiz koşulları ile kredi vermektedir. Bakanlar kurulunca çıkarılmış olan resmi gazetede belirtilen şartları taşıyan herkese çok düşük oranlı hayvancılık kredileri verilmektedir.  Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başlıklı yazımızda, Resmi gazetede belirtilen şartları da okuyup, kredi çekip çekemeyeceğinizi önceden öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası Hayvan besi ve hayvan yetiştiriciliği adı altında aşağıdaki alanlarda kredi vermektedir.

 • Büyük baş hayvan kredisi
 • Küçük baş hayvan kredisi
 • Kanatlı hayvan kredisi
 • Arıcık faaliyetleri kredisi

Ziraat Bankası’nın devlet destekli olarak çiftçilere sunmuş olduğu krediler bunlarla sınırlı değildir. Bu yazımızda sadece sığır, küçük baş, kanalı hayvan ve arıcılık kredilerinin ayrıntılarını sizin için yazacağız.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi 2020

Ziraat Bankası kredisi kullanarak hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenler, tüzel ya da gerçek kişi olarak kredi başvurusu yapabilir. 2020’nin başında devlet yetkilileri tarım ve hayvancılığa destek vermek için kredi faizlerinde indirime gittiklerini açıklamıştır. İndirimli kredileri Ziraat Bankası dahil diğer kamu bankalarından da alabilirsiniz. Faiz indirim oranları %12’den %9’a indirilmiştir

Ziraat Bankasına değişik hayvan ürünleri ve ekipmanları için kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ziraat Bankası kredilerinin kullanılabileceği alanlar önceden belirlenmiştir. Ziraat Bankası ana sayfasında belirtilen kredi kullanım alanları arasında;

 • Yem ve diğer hayvansal gıdalar
 • Makine satın alım işlemleri
 • Mevcut makine onarım bakım işlemleri
 • Yem toplama ve kurutma makineleri
 • Süt soğutma tankı ve süt sağma makinesi
 • Mevcut besihanen büyütülmesi
 • Besihane ve hayvan sigorta giderleri

Bu saydığımız anlarda çekilen krediler kullanılabilmektedir. Bundan da anlaşılacağı üzere, Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile doğrudan hayvan alımı yapılmaz. Çiftçilerimiz hayvanlarını başka yöntemler ile satın alabilir ya da kendi cebinden bu giderleri karşılayabilirler.

Resmi Gazetede Hayvancılık Kredisi Koşulları

Ziraat Bankası,  hayvancılık kredisi için koşullarını belirlerken Bakanlar Kurulu ile çıkarılan resmi gazete kararlarını esas almaktadır. Aşağıda resmi gazetede belirtilen kurallar ve şartlar dahilinde Ziraat bankası hayvancılık kredisi kullanılabilir. Kredi koşullarına bakıldığında besicilik  ile hayvan yetiştiriciliğinin farklı olarak ele alındığı görülecektir. Aşağıda hayvan besiciliği kredisi için istenen şartlar belirtilmiştir.

 

Ziraat Bankası Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

Ziraat Bankası kredi verirken çiftçilerden bilinçli bir şekilde üretim yapma koşulu istemektedir. Banka bunu yaparken çiftçilere de her türlü desteği sunmak istemektedir. Çiftçilerimizin bir çoğu alınan kredi ile hemen onlarca hayvanı hazır satın almak isteyebilir. Ama bu hazıra konmak anlamına geleceği için, devlet bunu kabul etmemektedir. Kredinin en temel amacı, üretimin yapılmasıdır. Aşağıda bu yönde bir resmi gazete ilanı vardır. Buna göre, kredi hayvan alımı için değil, daha çok ekipman alımı için kullanılabilecektir.

 

Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2020

Ziraat Bankası hayvancılık kredileri içinde arıcılık kredileri de ön plana çıkmaktadır. Arıcılık kredisi ile ilgili bütün ayrıntılar yine resmi gazete belirtilmiştir. Kovan ve diğer arıcılık faaliyetleri için gerekli malzemelerin satın alınmasında Ziraat Arıcılık kredisinden yararlanılabilir.

 

Su Ürünleri Kredisi

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi

Denizlerde, toprak veya beton havuzlarda ,iç sularda, su ürünleri yetiştiriciliği veya avcılığı ile uğraşan faaliyet gösteren gerçek kişi veya tüzel kişilere verilen kredilerdir. Bu kapsamda, her türlü su ürünlerini (kerevit, istiridye, karides, kurbağa, midye vb) yapan veya avlayan ile  su ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik yatırım ve üretim faaliyetlerini yapanlar bu kredilerden faydalanmaktadır.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Neleri Kapsamaktadır?

 • Su ürünleri faaliyetleri ile ilgili her türlü alet ve ekipmanların bakım ve onarım giderleri, sigorta masrafları, buz, kasa vb. alımı; yetiştiricilikte yavru, balık, yem, ilaç, yakıt vb. giderler ile avcılıkta tekne bakım-onarımı, yakıt, işçilik vb. ihtiyaçlara yönelik İşletme kredileri alabilirsiniz.
 • Her türlü avlanma ve yetiştirme araç-gereçlerinin alımı; üretme havuzu, soğuk hava deposu gibi binaların yapımı; motor, tekne, balıkçı gemisi, balık bulucu sistemler ile balık ağı alımı; açık deniz balıkçılığında dalyan, kafes vb. üretim tesisine yönelik harcamalarınız ile çeşitli demirbaş alımlarınızı Yatırım Kredileri ile karşılayabilirsiniz.

Ancak kredi başvurusu yapmadan önce Bakanlar kurulunca belirlenmiş ve resmi gazetede yayınlanmış su ürünleri ile ilgili maddeyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazımızda linkini verdiğimiz kanunun 12. MADDESİNDE gerekli olan mevzuat yer almaktadır.

 

Kredi İçin İstenilen Belgeler

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi isteyenlerden bazı belgeler istemektedir. Bunlar;

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Yapılması
 • Tarımsal işletme teşvik belgeleri ( Tapu vb.)
 • Kredi için gösterilecek ipotek ya da teminatlar
 • İşletmelerin son üç senelik işletme raporları

 

2020 yılının başında tüm tarım kredilerinde faiz indirimi yapılmıştır. hangi bankalarda olduğu ile ilgili ayrıntılı Tarım Kredisi Desteği Kredisinde Faiz İndirimi Makalemizi okuyabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Şartlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu