KREDİ NOTU

YURTDIŞINA PARA GÖNDERMENİN EN UCUZ YOLU

Eğitim, seyahat yada ticaret için yurt dışına para göndermemiz söz konusu olduğunda ilk akla gelen yerler bankalardır. Aslında acentalarda uygun fiyatlarda gönderim yapmaktadırlar. Türkiye’de bankalar yada PTT aracılığı ile birçok acentası olan Western Union, Moneygram ve son dönemlerde de Transferwise şirketleri yurtdşı para tranferlerinde 12 saat içerisinde parayı alıcıya ulaştırmaktadır. Bankalar arasında da Enpara ve Senin Bankan uygulamaları ile yurt dışı para trasferi konusunda daha makul fiyatlar söz konusudur.

BANKALAR ARACILIĞI İLE PARA GÖNDERME- SWİFT

   Yurtiçindeki bankalar yurtdışında  faaliyet gösteren bankalarla muhabirlik ilişkisi kurduklarından  para gönderme hususunda bize daha güvenli gelir. Yurtiçi işlemlerinden daha kapsamlı olan yurt dışına para gönderme  işlemi, bazı prosedürler sebebiyle daha fazla aşama ile gerçekleşir. Bankalar, müşterisinin yurt dışı para gönderme talebini öncelikle aracı bankasına iletir ve talebi alan aracı banka, işlemi alıcı bankanın anlaşmalı olduğu aracı bankasına yönlendirir. Yurt dışı para transfer işleminin son ayağı olan alıcı banka, işlemi kendi aracı bankasından devralarak transfer işlemini sonlandırmış oluyor. Araya bu kadar muhabir banka girince para transferi maliyeti daha yüksek oluyor.

Swift Nedir

Yurtiçi ya da yurtdışı banka hesaplarına döviz olarak para göndermek için Swift koduna ihtiyacımız var. Swift, yurtiçi ve yurtdışındaki bankalara uluslararası döviz transferi sağlayabileceğiniz bir sistemdir.Her bankanın swift kodu farklıdır.  Gönderici yada alıcı transfer yapılan parayı sorgularken bu kodu bankalarından öğrenmek durumundadır. Bu yöntem ile yurt dışı para transferi daha masraflıdır. Ama son dönemlerde enpara ve  seninbankan uygulamalarından bu masraflar daha asgariye çekildi.

Enpara ve Seninbankan Yurtdışı Para Trasferlerinde Daha Uygun

Özellikle Senin bankan uygulaması yabancı para gelen transferlerinde masraf almadıkları söylemiyle ön plana çıkmıştır. İnternet bankacılığından da yurtdışı yabancı para transferi yapabilirsiniz.

Enpara bir çok işlemde avantajlar sunmaya devam ediyor. Bankalara göre döviz transfer masrafları daha uygundur.

Enpara Yurtdışı Para Transferi Masrafları

YURT DIŞINA EN UCUZ PARA GÖNDERME YOLLARI

Yurt Dışı Para transferlerinde 2 şekilde para gönderme yöntemi vardır. Biri üstte anlattığımız gibi swift  yani bankalar aracılığı ile diğeri de acentalar aracılığıyladır. Bu acentalar Moneygram, Western union ve son dönemlerde en uygun gönderim şekli olarak bilinen Transferwise’dir. Bu acentalar ile 12 saat içersinde para karşıya ulaşır. Bir hesap açma durumu yoktur. Alıcı kimlik ve referans numarası ile paraya çekmektedir. Şimdi bu uygulamalar ile ilgili bilgi verelim.

MONEYGRAM

Dünya genelinde 300 binden fazla temsilciliği olan para  ve transferileri konusunda önde gelen bir şirkettir. Çoğunlukla yurtdışında işçi olarak çalışanlar, turistler acil para gönderimleri için kullanmaktadır. Türkiye Denizbank ve Kuvettürk Katılım Bankası  Moneygram acentalığı yapmaktadır. Bu acentayı kullanırken dikkat edilmesi gereken durum alıcının bulunduğu yerde moneygram acentasının olması ve alıcıdan referans numarasını öğrenemesi gerekir. Komisyon gönderilen rakamla paralel olarak artıyor.

Moneygram Ücretleri

GÖNDERİLEN EUR TUTARI EUR TÜRÜNDEN KOMİSYON TUTARI
100 EUR 8 EUR
500 EUR 27 EUR
1000 EUR 36 EUR
2000 EUR 55 EUR
3000 EUR 75 EUR
5000 EUR 175 EUR

WESTERN UNİON

Türkiye’de PTT dahil bir çok acentaya sahiptir. Dünya çapında Amerika da  kurulan bir şirkettir. Türkiye de PTT, AKBANK ve Türkiye Finans acentalığını yapmaktadır. Moneygram ile aynı sitem ile çalışır. Bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta alıcının bulunduğu yerde bir acenta mevcut olmasıdır.

PTT Resmi İnternet Sitesi

TRANSFER WİSE

Türkiyede çok yeni bir uygulamadır. Şuan için yurtdışı para göndermenin en ucuz yolu olarak görülmektedir. Çalışma sistemlerinin diğerlerinden farklı ve kuruluş amacının ucuz yolla para gönderme talebi doğrultusu ile kurulan bir şirkettir.  Acentanın kendi sitesine girip hesaplama yaptığımızda 1000 EUR üzerinden 5 EUR gibi bir kesinti söz konusudur.

Masrafları hakkında siteden göndereceğiniz bedel üzerinden hesaplama yapabilmeniz için tıklayınız.

Transferwise İnternet hesabında hesaplama

TRANSFERWİSE Güvenli mi

Güvenirlilik konusunda tereddütlerimizi BDDK nın ilgili şirketle yaptığı sözleşme gidermektedir.Şirket hem ülkemizde, hem merkezi olan İngiltere’de hem de faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde para transferi yapmaya yetkilidir.

BDDK’nın Onayı

YURTDIŞI PARA TRANSFERİNDE EN UCUZ HANGİSİ

Bir tablo ile karşılaştırma yaptığımızda hangi transfer seçeneğinin daha uygun olduğuna siz karar vereceksiniz..

Yurt Dışına 1000 Euro göndermek istersek:

Seçenekler Komisyon Tutarı Paranın İletilme Süresi
Banka 40  EUR 3 iş günü içerisinde
Moneygram 36  EUR Anında
Western Union* 80  EUR Anında
Transferwise   5 EUR 7 saat içerisinde

*Ülkelere göre fiyatlar değişebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir başlıklı makalemizde para, para transfer ve swift hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu