KREDİ NOTU

Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir

Yurt dışından gönderilen para kaç günde gelir? Türkiye’den yurt dışında giderek çalışan kişiler ülkemizdeki yakınlarına sık sık para yollamaktadır. Gurbetçiler dışında ayrıca ticaret için ya da okumak ve diğer işler için ülke dışında olanlar Türkiye’ye para gönderdiklerinde bunun belli bir süresi olmaktadır. Yani ülke içinde olduğu gibi para aynı gün ya da aynı saate hesaba geçmez.  Almanya, Fransa, Norveç, ABD olmak üzere milyonlarca Türk vatandaşı  sürekli olarak para transferi yaptığı için bu soru sık sık gündeme gelmektedir. Yurt dışından para kaç günde gelir veya ne kadar sürede gelir?

Yurt Dışından Para Transferi

Almanya’dan Paranın Gelme Süresi

Yabancı ülkeler içinde en çok Türk’ün olduğu şehir şüphesiz Almanya olarak bilinmektedir. Almanya’da şu anda 3-4 milyon Türk’ün olduğu kabul edilmektedir. Sadece Türkler değil yine ticari ilişkiler içinde bulunulan yabancı kişiler de hesaba katıldığında Almanya’dan her gün yüzlerce hesap işleminin yapıldığını söyleyebiliriz.  Peki Almanya’dan paranın gelme süresi ne kadardır? Bunun için ortalama hesaplanan transfer süresi 3 gün olarak kabul edilir. Süre paranın gönderildiği kanal, banka ya da diğer yöntemlere göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin, Almanya’da bulunan bir Ziraat Bankası şubesinden yollanan para Türkiye’deki Ziraat Bankası hesabına daha çabuk geçerken, yabancı banka hesabı ile yollanan para Türk bankalarına daha uzun süreç içinde geçmektedir.

Yurt Dışından Swift Yolu İle Para Gelir

Bankalar  para işlemlerini gerçekleştirirken  transfer, havale, eft ,swift  sistemlerini uygularlar. Yurt dışından  gönderilen para bir yöntemle  gerçekleşir. Havale veya eft yöntemi ile yurt dışından para gönderimi  gerçekleşmez. Çünkü havale; Ülke içinde aynı banka hesapları arasında gerçekleşen işlemdir. Eft ise; Ülke içinde farklı banka hesapları arasında gerçekleşen işlemlere denir. Yurt dışında  gerçekleştirilecek işlem swift sistemidir.


Daha önce geniş bir bilgi sunduğumuz EFT ve HAVALE arasındaki farkları hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.


Yurt Dışından Gönderilen Paraların Hesaba Geçiş Süresi

Gönderilen para iban ve swift ile gerçekleştirilebilir. Çünkü uluslararası para transferlerinde kullanılan sistem budur.  Diğer para gönderme işlemlerine bakıldığında swift ile en uygun transfer  gerçekleşmiş olur.  Yurt dışından gönderilen para farklı bankalar olsa dahi en fazla üç ya da dört gün içinde hesaba aktarılmış olması gerekiyor. Eğer hesapta gönderilen para görünmüyorsa  transferde bir sıkıntı olduğu anlaşılır.

Swift

Yurt Dışından Swift ile Para Gönderilmesi

Swift ile  gönderilen para dört gün içerisinde hesaba aktarılmış olur. Swift ile transferde yanlışlıklar hemen hemen yok derecesindedir. Ciddi bir kontrolden sonra işlem garanti olarak tamamlanır. Swift işlemlerde aynı zamanda bankaların kendi aralarında yaptıkları protokol gereği güvence de verilmektedir. Ama devletler bazında bir bloke süreci varsa, örneğin, Türkiye’de paranın geleceği hesap sahibine bloke koyulacaksa bu para belli bir süre kişinin hesabında aktif olmaz. Sadece bu gibi idari ve adli durumlarda sorun olurken diğer her durumda para belirlenen sürede hesaba geçmektedir.

Swift ile Gönderilen Para Transferlerinde Oluşan Maliyet

Hızlı bir şekilde bankacılık sistemi ile para işlemlerini gerçekleştirmek elbette mümkün. Ancak işlemi yaparken bir de ne kadar transfer ücreti olacağını hesaplamak lazım. Gönderilen para bir kaç  günde hesaba transfer olur. Maliyet olarak da oldukça uygun olduğu için çok tercih edilen bir sistemdir. İş adamları genellikle ithalat ve ihracatlarını bu kolay yöntem ile gerçekleştirirler. Ancak gurbetçilerin  birçoğu henüz bu kolaylıktan haberdar değiller.

Yurt dışından Gönderilen Para Ne Zaman İşleme Geçer

Gönderilen para şayet herhangi bir işlem problemi ile karşılaşmamış ise en fazla dört gün içinde transfer olur. Bazen bu durum aynı iş günü içerinde gerçekleşir. İşlemin hızına bağlıdır. İban no ve swift ile bu işlemi sorunsuz bir şekilde  tamamlanmış olur. İşlemi herhangi bir banka ile yapılabilir. Burada önemli olan husus işlemin daha hızlı ve daha uygun olarak gerçekleştirebilmek. Gönderilen para hangi bankaya transferi gerçekleştirmiş ise o bankadan hesaba yatan para çekilebilir. Aktarma işlemi gerçekleştikten sonra en az bir en fazla dört iş günü içerisinde hesap işlemi gerçekleşmiş olur.

Yurt Dışından Para Gönderme Limiti Nedir?

Yurt dışından para gönderme noktasında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat yurt dışından gönderilen paranın kaynağı noktasında bilgilendirmek ve kaynak göstermek zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu