UncategorizedYeni iş fikirleri

YENİ BİR MESLEK UZLAŞTIRMACI

Uzlaştırmacı ünvanını son yıllarda çokça duyar olduk. Eğer yolunuz çoğunlukla ticari anlaşmazlıklar dolayısıyla mahkemeye düştüyse ilk önce bir UZLAŞTIRMACI ile karşılaşacaksınız. Belki de eskilerde muhtarların, toplumda sözü gecen büyüklerin yaptığı işi artık devlet resmi görevlileri ile yaparak belki hem mahkemelerin yükünü azaltmış olacak hem de olayların mahkemelere taşınmadan kişilerin siciline bir vakıa eklenmeden problem çözülmüş olacak. Peki bu uzlaştırmacı kimdir, kimler uzlaştırmacı olabilir ve uzlaştırmacılar ne kadar para kazanır.

Uzlaştırma Nedir ve Uzlaştırmacı Kimdir?

Yaşanılan bir problemden dolayı yargıya intikal edip başlatılan soruşturma veya kovuşturma sırasında; şüpheli, sanık ile mağdur arasındaki uyuşmazlığın Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilen tarafsız bir uzlaştırmacı ile giderilmesine uzlaştırma denmektedir. Mağdur ve şüpheli arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için yürütülen müzakereyi yöneten, T.C Savcısı tarafından görevlendirilen avukat veya hukuk öğrenimi görmüş kişilere de Uzlaştırmacı denmektedir.

Uzlaştırmacı Olacaklar Nasıl Bir Eğitim Alacaklar?

Uzlaştırmacı eğitimi alabileceğiniz kurumların isimlerini Adalet Bakanlığı Uzlaştırma Daire Başkanlığının web sitesinden öğrenilebilirsiniz. Uzlaştırmacı olmak isteyenler burada en az 36 saati teorik,12 saati uygulamalı olmak kaydıyla eğitim alarak bunun sonunda uzlaştırmacı sertifikası alacaklardır. Fakat aday uzlaştırmacı Uzlaştırma Daire Başkanlığının web sitesinde belirtilen suçlardan mahkûmiyet veya disiplin cezaları almışsa uzlaştırmacı eğitimi almış olsa bile uzlaştırmacı olamaz.  

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Uzlaştırmacı olmanın il şartı Hukuk bilgisidir. Hukuk Fakültesinden veya yeteri kadar hukuk bilgisi içeren bölümlerde mezun olanlar bu görevi yapmanın ilk şartını taşımaktadır. Bundan sonra diğer şartlar edinmek daha kolay olacaktır.

  • T.C vatandaşı olmak.
  • Eğer avukatsanız bir baroya kayıtlı olmak.
  • Hukuk Fakultesi mezunu olmak veya mezun oldukları fakültede Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Kanunu, Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku veya Borçlar Hukuku derslerinden en az 2’sini aldığını transkriptte göstermek (siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye).
  • Sicilinde çalışması için bir engeli olmamak.
  • Adalet Bakanlığı’nın onay verdiği eğitim kuruluşlarından en az 36 saati teorik,12 saati uygulamalı olmak kaydıyla eğitim almak, (Alınan eğitimin geçerlilik süresi 2 yıldır, her 2 yılda bir yenilenmek zorundadır.
  • Uzlaştırmacılık sınavından en az 70 geçerli notu alarak başarılı olmak.

Uzlaştırmacı olmak için hangi yolu takip edilmelidir?

Yukarıda bahsettiğimiz koşulları taşıyıp uzlaştırmacı olarak işe başlamak isteyenler Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir. Başvurularını yaparken hangi ağır ceza mahkemelerine bağlı olarak çalışmak istediklerini belirterek bir dilekçe hazırlamaları gerekmektedir. Daha sonra görevendirilmeyi bekleyeceklerdir. Görevlendirmeler, uzlaştırma bürosu tarafından uzlaştırmacı siciline kayıt olanlar arasından UYAP sistemine göre otomatik olarak yapılmaktadır.

UZLAŞTIRMACI KİMDİR

Uzlaştırmacılar ne kadar kazanır?

Uzlaştırmacı olmak için şartlarınız uygunsa, ek iş için çok uygun ve yorucu olmayan bir uğraşınız olacaktır. Peki Uzlaştırmacılar ne kadar ücret alır? Resmi Gazetede verilen bilgilere göre;

Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 132-198 TL,

Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;

1) 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 396-529 TL,

2) 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 529-661 TL,

3) 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 661-793 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 793-925 TL,

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180105-5.htm

 Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;

1) 2-3 kişinin taraf olması durumunda 198-264 TL,

2) 4-6 kişinin taraf olması durumunda 264-330 TL,

3) 7-9 kişinin taraf olması durumunda 330-396 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 396-462 TL

arasında ücret ödenir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180105-5.htm

Bir önceki yazımız olan Salma Köy Tavuğu Çiftliği Kurma Maliyeti 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu