KREDİ NOTU

Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler

Birikiminizi altına yatırım yapıyor ve altın saklamak için en güvenilir yerler nereleridir? sorusunu soruyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Türkiye’de birikim yapmak isteyen kişiler gelenekçi bir tutum sergileyerek en fazla altına yatırım yapmaktadır. Sürekli altın satın alan kişiler bu yatırımlarını ekonomik anlamda ülkeye bir şey katmayacak şekilde evde saklamaktadır. Bu şekilde altına yatırım kısaca yastık altı ekonomisi denilmektedir.  Yastık altı paraların ve altınların ekonomiye kazandırılması için birçok kişi çağrı yapmaya başladı. Bunların içinde Devle yetkililerinin çağrısı da vardır. Ekonomik anlamda düşünüldüğünde yastık altı altın ve nasıl değerlendirilir sorusuna yanıt buluyoruz. Altına yatırım nasıl yapılmalıdır.

Altına Yatırım

 Altınların Bozdurulması

Son dönemlerde bazı kişiler daha güvenli olduğu için yastık altında sakladığı altınlarını bankalardan kiralık kasa tutarak bankalara teslim etmektedir. Ama bu durum da yastık altı altınların hatta dolarların ekonomiye katkı sağlamayacağı bilinmektedir. Hem ülke menfaati hem de yatırım yapılarak elde edilecek kar oranı düşünüldüğünde küçük yatırımcı menfaati göz önüne alındığında yastık altı altınların bozdurulup gerçek manada ekonomiye katkı sağlamasına çalışılmalıdır.

Ziraat Bankası  Altın Alımı ve Altına Yatırım

Devlet yetkililerinin bu noktada çağrı yaparak altınlarınızı Ziraat Bankası’ndan bozdurun şeklinde düşüncesini ifade etmiş ve ekonomik kriz çıkmadan ev hanımlarının, gurbetçilerin ve diğer bütün kesimlerin evde tuttukları fiziksel, bilezik, cumhuriyet altına, kolye, küpe gibi altın ürünlerinin bozdurulması talep edildi. Ziraat Bankası şu anda bütün fiziksel altınları ayarı ne olursa olsun kabul etmektedir. Fiziksel altını olan kişiler altın bozma kampanyasına dahil katılarak hem altınlarını güvenceye alabilir hem de ekonomiye katkı sağlayabilir.

Düğün Altınları Yatırımda Nasıl Değerlendirilir? 

Düğün altını olan kişiler altınlarını satmayıp değer olarak artmasını bekleyebilir. Ama bunu yaparken altınlarını evde saklaması bazı riskleri de barındırmaktadır. Bu kişiler daha güvenli olduğu için genelde bankalardan kiralık kasa tutup altınlarını bankaya kasalarına koymaktadır. Bu durum altının gram fiyatının ani yükselmesi durumunda aynı gün altın satarak kar elde etme durumunu engelleyeceği için yatırım anlamında önerilen bir altın değerlendirme şekli değildir. Bunun yerine altınlar bankaların gram hesabına yatırılarak, alım satım işlemleri için uygun bir durum oluşturulur. Altınlarını kasaya koyan kişiler aynı zamanda kasa kiralama ücretlerini de verip ek masraf yapacaktır.

Fiziki Altınların Bankalara Yatırılması ve Altına Yatırım

Bankaların kendilerinin belirlediği zaman diliminde, kendi müşterilerine ve kamuoyuna duyurarak altın günleri düzenlemektedirler. Bilezik, yüzük, düğün altınlarınızı altın günlerinde bankalara götürebilirsiniz. Evdeki altınların değer kaybolmadan daha güvenilir bir ortamda saklamak daha avantajlı olabilir.

Altın Günleri Yapan Bankalar

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Albaraka

Yüzükleriniz, takılarınız teslim ettiğiniz altınlar hesabınıza yatırılırken hiçbir komisyon, ücret, alış-satış farkı vb. ödemezsiniz.


Altın Hesabı Nedir? sorusuna cevap vermek için daha önce yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.


Altına Yatırımda Gram Altın Hesabı Mı Kiralık Kasa Mı?

Gram Altın Hesabı Mı Kiralık Kasa Mı?

Altınlar hem korumak hem de korurken onlardan kar elde edebilmek için altın yatırımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Altınlar ister fiziksel olsun ister sanal ortamda olsun aynı fiyat üzerinden satıldığı için şu anda birçok kişi fiziksel altınlarını bankaya verip altın hesabı açtırmaktadır.

Altınlarını eve koyan kişiler hırsızlık durumu ile karşılama riski taşımakta iken altınların banka kasasına koymak da ek masraf anlamına geleceği için en uygun yöntem olarak altınların bankanın gram hesabına aktarılması düşünülebilir.

Yastık Altı Altın Nasıl Değerlendirilir?

 

Türkiye’de Yastık Altı Altına Yatırım Miktarı

Türkiye’de altın alımı ve altına yatırım çok fazladır. Birçok kişi uzun yıllardır daha güvenli olduğu için başka yatırım araçları yerine altına yatırım yaparak yavaş ve azar azar da olsa kesin kazançlı bir yatırım aracı tercih etmektedir. Bu durum her evde artık yatırım anlamında az ya da çok altın olmasına yol açmıştır. Şu anda Türkiye’de 50 milyar TL’den fazla yastık altı altın yani kayıt dışı altın olduğu tahmin edilmektedir.

Bu oranın çok yüksek olması ekonomiden sorumlu devlet yetkililerini de etkilemekte ve bundan dolayı en üst düzeyde altınların artık piyasa sunulması ve ekonomiye kazandırılması çağrıları yapılmaktadır. Altın sahipleri de bu çağrıya uyarak özellikle Ziraat Bankası’na altın hesabı açarak yatırım yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi Lazım Para Bulma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu