KREDİ NOTUUncategorized

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI

Vergi borcu yapılandırması son yıllarda en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. Geçen yıllarda çıkarılmış vergi aflarını kaçıranlar veya ödemekte zorlananlar için yeni bir fırsatın çıkması bekleyenler var. Çünkü vergi borcu ticari hayatımızdan tutun vatandaşlık haklarımızı kullanmamıza engel teşkil etmektedir. Yeni vergi borcu affı ne zaman çıkacak o konu daha netlik kazanmış değildir. Fakat daha önceki bilgilerimiz ışığında olan da vergi borcunun nasıl yapılandıracağı, internet üzerinden yapılandırma hakkında sizlere bilgilendireceğiz. Bununla birlikte vergi borcunuzun vatandaşlık haklarınıza engeli, ticari hayatınıza engeli, banka hesaplarınızda yansıması, vergi borcunun kredi notunuza etkisi gibi konular hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim.

İlgili Makaleler
Vergi Borcu Yapılandırması

VERGİ BORCU NASIL YAPILANDIRILIR

Taşınmaz mülk vergilerinden tutun gümrük vergilerine kadar birçok kalemde yer alan vergileri yapılandırabilirsiniz. Vergi borcunuzun tamamının 6, 9, 12, 18 ay gibi vadeler bölerek taksitlendirilme yapılabilmektedir. Bu hususta şu açıklama önemli olacaktır. Vergi ödemeleri iki ayda bir yapıldığı için taksitler 36 ay vadeye kadar çıkmış olacaktır.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NEYE YAPILIR?

İlk önce yapmanız gereken nokta vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenmektir. Vergi borcunuzun olup olmadığını telefon ya da internet ortamından öğrenebilirsiniz. Borcunuzu öğrendiğiniz portaldan yapılandırmaya gidecek bağlantılarda muhtemelen karşınıza çıkacaktır. Vergi borcunuzu e-devlet den kendinize ait oturumdan görebilirsiniz. Vergi yapılandırması ve ödemesi için vergi dairesinin internet sitesine başvuru yapmanız gerekmektedir. https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7  Borçlanma ve ödeme bağlantısına tıkladığınızda size T.C Kimlik numarası ve annenizin kızlık soy ismini soracağı bir alana yönlendirecek. Soruları eksiksiz ve doğru yazdığınızda internet sitesinin sizi yönlendirmesi ile işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bir problemle karşılaştığınızda alo vergi hattı olan 444 0 189 numarayı arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Pasaport Başvurusu

VERGİ BORCU ÖDEMEZSENİZ NE OLUR?

Vergi ödemesi tarihsel boyutu çok uzun yıllara dayanan ve dünyanın tüm bölgelerinde var olan bir uygulamadır. Yaşamış olduğumuz devletin bize hizmet edebilmesi için gelirimizin bir kısmını vermekle yükümlü olduğumuz bir sistemdir. Devletin vergi alması adaletli gelir dağılımı olması halinde ve vatandaşa yük olmayacak şekilde en doğal hakkıdır. Yaşadığımız ülkede vergi borcunuzu ödemediğiniz takdirde bir sürü problemle karşılaşabilirsiniz. Bunlarda kısaca bahsetmeye çalışacağım.  Vergi borcunuzu ödemediğiniz takdirde bir sürü cezai uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. İcra takibi ile başlayacak süreçte mülkünüze haciz işlemi başlayabilir, bankada ki maaş hesabınız bloke olabilir. Aylık kazancınıza haciz gelebilir, ehliyet almak istediğinizde ehliyet alamayabilirsiniz, pasaport başvurunuz olumsuz netice verebilir, herhangi bir iş yeri açma hakkınız elinizden alınabilir, bankalardan kredi alamazsınız  vs. bu problemlerle karşılaşmamak için verginizi belirli sürelerde ödemeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer borcunuz varsa vergi af dönemlerini takip ederek yapılandırmaya gitmelisiniz.

Daha önce yazdığımız vergi borcunuz olduğunda banka hesabınıza bloke konur mu? konusunu ele aldığımız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

VERGİ BORCU KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR MÜ?

Bu sorunun cevabını bulmak için ilk önce kredi notunu düşüren durumlara bakmalıyız. Kredi notunu düşüren durumların başında bireysel parasal ödemelerinizle ilgili problemlerin yargıya taşınarak haciz işlemlerinin başlama sürecinin bankalara iletilmesidir.  Ödemediğiniz vergi borçlarınızdan dolayı haciz işlemleri başlatılmışsa ve bu işlemler bankalara bildirilmişse kredi notunuz düşük olacaktır. Bundan dolayı bir bankadan kredi çekmeniz imkânsız hale gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu