Kobi Kredileri

VAKIFBANK VBANKO ÇEK İLE MÜŞTERİSİNE KEFİL OLUYOR

Vakıfbank son çıkarttığı VBanko Çek ile müşterisinin çekini ödüyor. Müşterisine tanımladığı limit dahilinde çek tahsil tarihinde hesapta para olmaması halinde çekin ödemesi banka tarafından yapılıyor. Ticari hayatta güveni arttırarak, alıcı ve satıcı arasında banka garantörlüğü ile güven ilişkisi içerisinden ticaret gerçekleşecektir.

İlgili Makaleler

VAKIFBANK ÇEKİNİZE KEFİL OLUYOR

Vakıfbank yeni bir ürün çıkarttı. Ürünün adı “VBanko Çek”. Banka “İmzanızın yanına adımızı yazıyoruz” ibaresi ile müşterisinin ödeyemediği çeki ödeme sözü veriyor. Ticaretle uğraşan esnaf, kobi yada kurumsal firmaların itibarını ve ticari döngüsünü düşünerek çeklerini garanti altına alıyor. Reel sektöre katkı sağlayan bu uygulama ile teminat mektubunun güven zemini çek yapraklarına taşıyor.

KEŞİDECİ YERİNE VAKIFBANK ÇEKİ ÖDÜYOR

Vakıfbank müşterisi ödeme gününde, hesap bakiyesi yetersiz olsa bile çek bedelini ödeme garanti limitinden karşılıyor, Böylece son dakikaya para yetiştirme sıkıntısı ortadan kalkıyor. Ayrıca müşterisinin çek bedelini bankaya daha sonra ödemesine de imkan sağlıyor.

VBANKO ÇEK İLE TİCARİ GÜVEN ARTACAK

Bu ürün hem keşideciyi hem de çeki tahsil için alan satıcıya güven verecektir. Alıcı malı alırken “ödemelerim aynı güne mi denk gelecek” kaygısı taşımadan garanti kapsamındaki bu çek yaprağı ile eli daha da güçlü olacaktır. Satıcı içinde hele ki daha önce alış-veriş yaptığı bir müşterisi değilse banka garantisi olan çekin almanın güveni içerisinde huzurla malını vadeli olarak verecektir. böylece güven içerisinde bir ticarette gerçekleşmiş olacaktır.

VBANKO ÇEKİ İÇİN  LİMİT TANIMLANIYOR

8 Ekim de ürünün duyurusunu yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Yeni uygulamamızla firma özelinde finansal durum ve çek ödeme performansı birlikte değerlendirilerek ‘Çek Garanti Limiti’ tespit ediyoruz. Tahsis edilen bu limit içerisinde kalmak kaydıyla müşterilerimiz çek yapraklarının her birine istediği miktarda bankamız garanti tutarını belirleyerek VakıfBank ‘VBanko Çek’ talebinde bulunabiliyor”  şeklinde bir açıklama yaptı.

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih

Bu açıklamadan anlaşılıyor ki VBanko Çek’i  alabilmek için bir kredi limit sürecinden geçmek gerekiyor. Teminat Mektubu ürününe de benzeyen bu uygulamada “Teminat Mektubu “ gibi ayrı bir gayrinakdi ve nakdi kredi tanımlanıyor. Ve belirlenen limit dahilinde çek karnesini kullanabiliniyor

VBANKO ÇEK’İN ÖZELLİKLERİ

Bu ürün bir çek karnesidir.Ticaret kanuna tabidir.  Klasik çek karnelerinden bazı farkları vardır. VBanko Çek özelliklerini aşağıda sıraladık.

 • Çek yaprakları üzerinde “VBanko Çek” ibaresi yer alacaktır.
 • VBanko Çek, 10’lu ve 25 yapraklı çek karnesi olarak sunulabilecektir.
 • Türk Lirası olarak düzenlenebilecektir.
 • Sadece Tacir Emrine çek tiplerinde talep edilebilecektir.
 • Limitler dâhilinde her bir çek yaprağı üzerinde farklı tutarlar yazabilirsiniz.

.

VBank Çek’in Avantajları Nelerdir

 • Tacir’in ticari hayatı kolaylaşır ve ticaret yaparken eli daha güçlüdür.
 • Çeklerin çakışması yada genel  bir durumla ilgili nakit sıkışıklığını çözer
 • Ödenemeyen çek asgari olacağından tacir’in yada işletmenin istihbaratının bozulma riskini azalır
 • Çek alacaklısının tahsil risklerini asgariye indirir.
 • Çek alacaklısına güven verir.

ÇEK KARNESİ NEDİR?

Çek Karnesi günümüzde halen tüzel yada gerçek kişinin ticari itibarı yada prestijidir. Çek karnesi alabilmek için temiz bir ticari geçmişe sahip olmak gerekir. Çek karnesinin bankalar için bir maliyeti vardır. Bu maliyet göz önünde bulundurularak yapılan piyasa istihbaratları sonucu talep eden müşteriye çek karnesi verilir. Bununla birlikte bankanın talep ettiği bazı evrakları vardır. Bunlar:

 • Kimlik
 • İkametgah
 • Sabıka kaydı

2019 Yılı Karşılıksız Çek Bedeli

 Banka  çek karnesini verirken çekin karşılıksız olması durumunda bankanın ödemekle yükümlü  olduğu bedel için müşterisinden teminat istemektedir. 2019 Ocak ayı itibari ile çek yaprak tazmin bedeli 2,030 TL ‘dir.

Bir önceki yazımız olan Kobi nedir? Kobi Destek Kredi Alma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu