Bayilik veren Firmalar

Starbucks Bayilik- 2023 Fiyatları ve Şartları

Son yıllarda kahve denilince aklımıza gelen ilk marka hiç şüphesiz Starbucks markası oluyor. Üstelik yalnızca kahve tutkunlarının değil, kendi işinin patronu olmak isteyenlerin de dikkatini çekmeye başladı. Girişimci adayları, Starbucks bayilik hakkında tüm detayları araştırmaya devam ediyor.

Siz de dünyanın neredeyse en önemli kahve zincirlerinden birinin bayiliğini almak mı istiyorsunuz? Peki Starbucks bayilik şartları nelerdir? Girişimci adayları için bu yazıda tüm detayları aktaracağız.

Merak ettiğiniz “Starbucks bayilik nasıl alınır?” sorusuna da en doğru cevabı bu yazının sonunda bulabileceksiniz. Starbucks bayilik fiyatının ne kadar olduğunu öğrendikten sonra kesinlikle siz de bayilik almak isteyeceksiniz. O halde vakit kaybetmeden kazancınızın ne olacağına göz atalım…

Starbucks Hakkında

Merakla incelediğiniz franchise detaylarına geçmeden önce, sizlere Starbucks hakkında bilinmesi gerekenleri aktaracağım. Bu marka, 1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde kuruldu. Ardından 1985 ‘de “II Giornale” adıyla yola çıkan Howard Schultz ‘a devredildikten sonra bugünkü haline geldi.

2 öğretmen ve 1 yazarın dükkan açarak yola çıkardığı Starbucks markası, bugün yalnızca Türkiye’ de 562 şubeye sahiptir. Starbucks’ın Türkiye’deki sahibi ise Alshaya Group olarak da bilinen Shaya Grup’a aittir. Üstelik tüm şubelerinde tiryakileri kahve almak için kuyruk oluşturuyor.

Bu kadar çok sevilen bir kahve markasının bayiliğini alarak siz de kazancınızı katlayabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Peki bayilik koşulları nelerdir?

Bayilik almak mantıklı mı? Girişimci adaylarının en merak ettiği sorunun cevabı Esnaf Kobi web sitemizde!

Starbucks bayilik

Starbucks Bayilik Şartları

Girişimci olmak isteyen birçok kişi eminiz ki “Starbucks bayilik” veriyor mu?” sorusunun cevabını merak etmiştir. Bu marka Shaya Grup’a aittir. Starbucks resmi internet sitesinde bünyesinde bayilik vermediklerini belirtti. Resmi internet sitesinde şu ifadeleri yayınlandı:

“Starbucks, Türkiye’deki tüm operasyonu için Shaya Grubu’nu ortağı seçmiştir. Shaya Kahve’nin sahip olduğu bu lisans hakkı, başka kişi veya kuruluşlara alt lisans ya da bayilik verilmesi şeklinde uygulanmıyor.  Bunun sonucu olarak, Türkiye’de  açılan tüm Starbucks mağazaları Shaya Kahve A.Ş. tarafından açılıyor.”

Ancak isim hakkına sahip olan Shaya Grup ile iletişime geçerek bu konuda bilgi ve franchise desteği alabilmeniz mümkün. Peki kimler franchising alabilir? Gelenekselliğin dışında bir kahve zinciri olan Starbucks bayilik şartlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Talep edilen franchise bedeli kadar sermayenizin olması,
 • İyi bir özgeçmişe ve temiz bir sabıka kaydına sahip olması,
 • Müşteri memnuniyetine önem veren ve insan ilişkileri güçlü olması,
 • Starbucks markasını benimsemesi,
 • Şube açacağınız dükkanı işlek bir cadde üzerinde seçmeniz,
 • İnsan yönetimi güçlü, güler yüzlü girişimciler olmanız gerekir.

Yukarıda sizlere sundukları şartlara uyduğunuz taktirde bayilik almanız mümkün olacaktır. Peki Starbucks bayilik bedeli nedir? Franchise alabilmeniz için ne kadar ücret ödemeniz gerekecek?

Starbucks Bayilik Fiyatı 2022

Sizlere aktardığımız şartlara uyduğunuzu düşünüyorsanız, gelelim firmanın en önemli koşuluna. Franchise bedelinin ne kadar olduğuna. Bayilik bedeli için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu henüz bilmiyorsanız, bu yazıda sizlere en doğru bilgiyi aktaracağız. Starbucks franchise bedeli 2022 yılında şu şekilde belirlendi;

 • Firmanın isim hakkı için belli bir ücreti belirlenmemiştir.
 • Bayiliğini almak için 500 Bin- 600 Bin Dolar arası sermayenizin olması gerekir.
 • Dükkanı açacağınız konum, dükkanın büyüklüğü gibi durumlara göre değişiklik gösterir.
 • Size sundukları bu ücretin içinde, tüm maliyetleriniz dahildir.

500 Bin Dolar ile Starbucks markasının bayiliğini almanız mümkün. Üstelik bu markanın müşteri portföyü oldukça geniş olduğu için, müşterileriniz size kendiliğinden gelecek. Peki sizin bu işten kazancınız ne kadar olacak?

Starbucks Bayilik Kar Marjı

2022 Franchise bedelinin ne kadar olduğunu tüm detaylarıyla öğrendik. Şimdi herkesin en merak ettiği sorunun cevabını bulmaya geldik. Kar marjınız bu marka sayesinde oldukça yüksek olacak. Peki Starbucks bayilik kar marjı nedir? Sizler için şu şekilde sıraladık:

 • Bir bayiliğin kazancı ayda ortalama 300 Bin ile 500 Bin TL arasında değişiklik gösterir.
 • Bu kar marjınız, dükkanınızın ve çalışanlarınızın aylık giderlerine göre değişmektedir.

Starbucks Bayilik Avantajları

Sizlere yukarıda Starbucks’ın direkt olarak bayilik vermediğini ve Shaya Grup aracılığıyla bayilik alma imkanınızın olabileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Ancak bu firmadan lisans alabilirsiniz.

Peki Starbucks bayilik almak mantıklı mı? Evet, kesinlikle mantıklı. Bunun sebebini sizlere maddeler halinde açıklayacağım. Eğer Starbucks franchise almaya karar verdiyseniz avantajlarınız şu şekilde olacak:

 • Bir Starbucks dükkanının aylık ne kadar kar ettiğinden yukarıda bahsetmiştik.
 • Bu kazanç sizin için büyük bir avantaj olacak. Böylece sermayenizi katlayabileceksiniz.
 • 7-8 ay gibi bir sürede ödediğiniz bedeli geri kazanmanız sizin için büyük bir avantaj olacak.
 • Bu markanın bayiliğini aldığınız zaman reklam için sermaye ayırmanıza gerek kalmayacak.
 • Dünya çapında bilinen kahve markasının bayiliğini aldığınızda, müşterileriniz hazır olacak.
 • Bu marka sayesinde sektör hakkında tüm bilgileri öğrenme şansınız olur.
 • Siz dükkan açtığınız zaman tüm malzemeleri firma size göndermektedir.
 • Bu alanda sizlere her türlü eğitim ve oryantasyon desteği sunuyorlar.
 • Yeni bir kahve markasıyla adınızı duyurmak için uğraşmanıza gerek olmayacak.
Starbucks bayilik süreci nasıl ilerliyor?


1. İlk olarak başvuruda bulunan girişimci insanların başvuruları değerlendirilir.

2. Ardından Starbucks franchise almak için gereken sermayeye sahip olup olmadığınızı göstermeniz beklenir.

3. Daha sonra firmanın marka kültürüne ve şartlarına uyum sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda detaylı bir inceleme ve görüşme yapılır.

4. Bu süreç tamamlandıktan sonra firma tarafından hazırlanan eğitim programı ile yatırımcı kişilere oryantasyon bilgisi verilir.

5. Dükkan açılışı sırasında konum ve dükkana konacak malzemeler gibi konularda da firma destek vermeye devam eder.

6. Ardından süreç tamamlanır ve dükkan açılışı sağlanır.

Starbucks Bayilik İletişim

Franchise almak için şartlara uyduğunuzdan artık eminsiniz, sermayeniz var ve en önemlisi bu işi yapmaya karar verdiniz mi? O halde gelelim firma yetkililerine nasıl ulaşacağınıza. Sizlere bayilik başvurusu yapabilmeniz için iletişim bilgilerini aktaracağım. Bunun için 4 seçeneğiniz olacak:

 • Starbucks resmi web sitesi
 • Shaya Grup web sitesi
 • Starbucks/ Shaya Telefon Numarası: 44 44 (749)
 • e-posta adresi:  infostarbucks-tr@alshaya.com  

Sizler için bu yazımızda Starbucks bayilik hakkında tüm detayları sunduk. Franchising almak için şartların neler olduğundan, ayda ne kadar kazanç elde edeceğinize kadar tüm detayları bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Diğer bayilik fikirleri hakkında bilgi almak için Esnaf Kob, web sitemizi ziyaret ederek en doğru ve güncel bilgiye ulaşabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan 2022' de Bayilik Almak Mantıklı mı? İşte Cevabı... başlıklı makalemizde bayiilik, franchise ve kendi işinin patronu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu