Esnaf Kredisi

Sicili Bozuk Esnafa Kefalet Kredisi Onayı

Kredi sicili bozuk  esnafa kefalet kredisi Onayı olaması başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Esnaflarımızın en düşük işletme kredisi çekebildikleri yerler arasında yer alan esnaf kefalet kredi kooperatifleri esnafların kredi başvurusu sırasında onlardan bazı belge ve şartlar istemektedir. Bu şartlar içinde esnafların banka kredi notu, gelir durumları ve kredi limitleri önemli sayılmaktadır. Esnaf işletme kredileri içinde istenen en önemli şartlardan birisi esnafın kara listeye girmemiş olması ve kredi sicilinin temiz olmasıdır.  İşletme sahiplerinin esnaf kefaletten kredi çekebilmek için sahip olması gereken özellikler ile ilgili detaylar.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Şartlar

Esnaf kefalet kredi kooperatifine üye olan esnaflarımız düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Esnaf kredisi için istenen şartlar;

  • Esnafların Kara Listede Olmaması
  • Kredi Notunun Kabul Edilebilir Bir Seviyede Olması
  • Esnaf Kooperatifi Kredi Limitinin Dolmamış Olması
  • İstenen Kefil Sayısının Bulunması
  • İşletmenin Halen Açık Olması
  • İşletmenin Vergi Dairesine Borcunun Olmaması
  • SGK Borcu Olana Kredi Çıkmaktadır

Esnaf Kredisi Değerlendirme Onay Süreci

Bu şartları yerine getiren esnaflara aynı hafta içinde kredi çıkmaktadır. Kredi başvurusu yapan esnaflarımızın kredi başvurusu aynı hafta esnaf kredi kooperatifi üyeleri ve başkanı tarafından oluşturulan komisyonda değerlendirilip karara bağlanmaktadır. Riskli olmayan ve kredi almaya hak kazanan esnafların belgeleri Halkbank’a ulaştırılarak kredinin onaylanması istenmektedir.

Kredi Sicili Notunun En Az Kaç olması Gerekiyor?

Kefalet kredi kooperatifi esnaflara kredi onayı çıkartabilmek için işletme sahibinin Merkez Bankası KKB kredi notunun düşük olmamasını isteyebilmektedir. KKB findeks kredi notu 1-1900 arası değiştiği için hangi aralıklara kredi çıkartıldığı da merak edilmektedir. Bu konuda kesin olarak belirlenen  bir kredi notu sınırı yoktur ama kredi notu riskli olan esnaflara genelde kredi çıkmamaktadır. Peki kredi notu riskli esnaf ne demek?


Daha önce yazdığımız kredi notunuzu yükseltmek için öneriler sunduğumuz makalemizi okuyabilirsiniz.


Kredi Sicili Notunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

Bankadan veya esnaf kredi kooperatifi gibi bazı fonlardan kredi çekebilmeniz için bir kaç şartı karşılama zorundasınız. bunların en başında kredi sicil notunuz gelmektedir. kredi çekmek istediğiniz kuruma gitmeden önce mutlaka kredi notunuz bilmeniz gereklidir. eğer kredi notunuz düşükse ve siz kredi başvurusu yaparsanız ve kredi çıkmaz ise kredi notunuz daha da düşecektir. Maaş aldığınız bankadan bazı gsm operatörlerinden kısa mesaj yoluyla veya e- devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.


Daha önce bu konuda ayrıntılı olarak bilgilendirdiğimiz 5 adımda kredi puanınız öğrenebilir? adlı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


Kredi Sicili Notu Riskli Seviyede Olan Esnafa Kredi

Kredi notu seviyeleri 1 ile 1900 arasında değişmekte ve en riskli grup da 0 ile 699 arası alan kişilerdir. Bu kişilere hiçbir banka kredi vermediği gibi esnaf kefalet kredi kooperatifi de kredi onayı vermemektedir. Bunun yanı sıra 700 puan ile 1099 puan arası olan kişiler de riskli olarak kabul edildikleri için bu kişilerin de kredi alması zordur; ama esnaf kefalet kredi kooperatifi bu puan aralığındaki kişilerden ek teminat ve kefil istemesi sonrası bu şartları tamamlayan kişilere kredi onayı verebilmektedir.

 

Esnaf Kefalet Odası Kredisi Çıkmıyor!

Bazı esnaflar gelir belgesi beyan etmelerine ve gelirlerinin de yüksek olmasına rağmen esnaf odasından istedikleri kadar kredi çekemediklerini ya da kredilerinin hiç onaylanmadığı konusunda şikayetçi olabilmektedir. Esnaf odaları kendi içinde özel ve bağımsız karar verebildikleri için bazı illerdeki odalar hem daha yüksek limitli hem de daha kolay kredi verebilmektedir.

Sicili Bozuk Esnaf Kefalet Kredisi Çıkar Mı?

Örneğin, İstanbul’daki Esnaf Kefalet Kredi Odaları esnaflara 150 bin TL kredi limiti sunarken, Balıkesir’deki esnaf odaları ise esnafa 75 bin TL Kredi limiti sunabilmektedir. Bu esnaf kooperatiflerinin kendi kredi limitleri ile ilgili bir durumdur.  Esnaf kooperatifinden kredi çıkmamasının diğer bir nedeni de esnafın sicilinin bozuk olması olmaktadır. Kişi gelir beyan etse de hakkında yapılan bankacılık istihbarat raporuna göre riskli olanlara kredi verilmez. Peki sicili bozuk olan esnaf nasıl kredi çekebilir?

Esnaf Kefaletten Kredi Alacaklar KGF’den Yararlanabilir mi?

Esnaf Kefaletten kredi alanlar da Kredi Garanti Fonundan yaralanabilir. peki KGF Kredi Garanti Fonu nedir? KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kredi alma işlemi sırasında teminat yetersizliğinden dolayı  kefil olma işlemidir. Devlet küçük ve büyük esnafın kredi sicil problemi yüzünden kredi çekemediği gerçekliği ile bu sistemi getirmiştir. Sizde siciliniz bozuk olduğu için kredi çekemiyorsanız, Kredi Garanti Fonuna başvurabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Ve Kredi Koop. sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kara Listede Olan Esnaflara Kredi Sicili Affı

Kredi notu düşük olan hatta daha da kötüsü kara listeye giren esnafların da kredi alma şansı vardır. Bazı bankalar kara listeye giren kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. En son çıkan kredi sicil affı sonrası BDDK tarafından bankalara kırmızı kalem yiyen esnaflara kredi verme izni verilmiştir. Bu sayede daha önce çizik yiyen esnaflar ve kırmızı kalem yiyen esnaflara kredi çıkartılmaya başlandı. Bunun için özel bankalar arasında yer alan; Garanti Bankası, Denizbank, TEB, ING ve Finansbank esnaflara kolay kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borcu Olan Esnafın Sağlıktan Yararlanması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu