Uncategorized

Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ticari faaliyet gösteren banka müşterileri; ihtiyaç durumları, kredi kullanım sıklığı ve şekillerine göre bireysel müşterilerden farklı olduğundan çeşitli ticari kredi seçenekleri mevcuttur. Kobi paketi, esnaf kredi, ticari krediler gibi farklı kullanım ve vade seçenekleri olan kredilerden biri de rotatif kredilerdir. Rotatif ismi dolayısıyla kulağa biraz yabancı gelse de çok basit bir kullanım biçimi vardır. Bu kredi türünü sadece ticari müşteriler kullanabilir. Anapara 1 yıl vadeli olarak istenilen zamanda ödenebilir. Ama faiz oranı yüksektir.

İlgili Makaleler

Rotatif kredi nedir?

Ticari müşterilerin kullanımına uygun olan, en fazla 12 ay vadeli olarak uygulanan ve anlık oluşan ihtiyaçlar için belirlenen limit doğrultusunda kullandırılan kredi türüdür. Diğer kredilerden farklı olarak bu kredi türünde bir ödeme vadesi yoktur. Ama burada önemli olan unsur ödeme bir yıldan önce yapılmalıdır. Bu kredi türünde faiz oranı yüksektir çünkü ne zaman ödeneceği belli değildir. Ayrıca bu kredilere günlük faiz uygulanır.

Rotatif krediyi kimler kullanır?

Rotatif krediler; şirketler ve bankalar için önemli bir üründür. Anlık ihtiyaçların kolaylıkla giderilmesinde ve ödeme vadesinin olmaması hususunda şirketler, yüksek faiz oranları ile önemli bir komisyon geliri olduğundan dolayı da bankalar için önemlidir. Bu tür kredilerindönem faiz ödemelerimevcuttur. Rotatif krediler için günlük faiz olduğundan kullanımında ayrıca dikkatli olmak çok önemlidir. Genel işleyiş biçimi ise kredinin belli dönemlerinde o tarihe kadar olan faizinin ödenmesidir.

Rotatif kredi nasıl kullanılır?

Bireysel kredilerdeki KKB puanı gibi ticari kredi kullandırılırken de bankalar firmanın diğer bankalardaki kredi geri ödeme performansına ve vergi ödemelerine bakarak bir puanlama yapar. Ve bu analizin ardından limit miktarı belirlenir. İlk olarak şirket mali durumu evrakları ile şirkete bir limit tanımlanır. Tanımlanan bu limit dahilinde anlık ihtiyaç durumlarında sadece bir talimatla kredi kullanılmaktadır. Bankanın Rotatif kredi kullanımı ile ilgili matbu talimat evrağı mevcut ise ilgili matbu talep edilebilir. Gönderilen talimatın ardından banka gerekli işlemi yaparak kredi bedelinin müşteri hesabına aktarır. Bankanın faiz oranları güncellendikçe o tarihten itibaren rotatif kredilerin de faiz oranları güncellenir. Ana para ödemesi 12 ay içerisinde olmakla birlikte kredinin faiz ödemeleri, hesaplanarak dönem faiz ödeme günlerinde ödenir.

Bankalara yılda 4 defa faiz ödemesi yapılır. Bu dönemler mart, haziran, eylül ve aralık aylarının son günleridir. Bu dönemlerde en son ödenen faiz gününden itibaren hesaplamalar yapılır ve ödenir. Ama dönem içerisinde de rotatif kredinizi istediğiniz zaman kullanım ve kapatma yapabilirsiniz. Bankanın müşteriden tek beklentisi faiz ve anapara ödemelerinin zamanında yapılmasıdır. Zamanında ödeme yapmak bu anlamda önemlidir.

Rotatif kredi kullanırken nelere dikkat etmelidir?

Rotatif kredilerde en önemli husus faiz ödemelerinin gününde ödenmesidir. Faizler dönemlik değişmektedir o nedenle takibi iyi yapılmalıdır. Bankalar değişim zamanlarında şirketlere bilgi verirler. Dönem sonlarında ödenmesi gereken faiz oranları bu değişken oranlara göre hesaplanır. Faiz ödemelerinde yapılan sözleşmede belirtilen ödeme vadelerinde ödeme yapılması önemlidir.

Rotatif Krediler Kısaca;

  • Türk Lirası olarak kullanılır.
  • Faizleri dönemlik olarak alınır.
  • Anapara 1 yıl içerisinde istenilen zamanda kapatılır.
  • Şirketlerin anlık finans açıklarını rahatlıkla kullanabileceği ve ödemesinin de esnek olduğu kredi türüdür.
  • Günlük faiz alınır.
  • Faiz oranı yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu