Uncategorized

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

İlgili Makaleler

Son zamanlarda zorunlu deprem sigortası yine gündemimizin ilk sıralarına geliyor. Gün geçmiyor ki yeni bir deprem haberi duymayalım. 16 milyon insanın yaşadığı bir metropolde sürekli deprem olacak haberi duymak bu endişeli bekleyişi arttırıyor. Ne yapabiliriz sorusuyla birlikte zorunlu deprem sigortası tekrar gündemimize gelebiliyor. Yaptırdığımız zorunlu deprem sigortası bize ne ölçüde yardımcı olabilir? Zorunlu deprem sigortaları neleri kapsar neleri kapsamaz. Deprem sigortasının fiyatları nelerdir? Bu soruların cevapları aklımıza gelen ilk sorulardır. Bu makalemizde sorduğumuz soruları cevaplamaya çalışacağız.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI KAPSAMI NELERDİR?

DASK yani zorunlu deprem sigortası deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek infilak, yangın ,yer kayması gibi zararların önceden hazırlan poliçede belirlenmiş limitler içerisinde karşılanması diyebiliriz.

Deprem sigortası aşağıda belirteceğimiz binanın bölümlerini kapsamaktadır.

Temeller

Ana duvarlar

Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar

Bahçe duvarları

İstinat duvarları

Tavan ve tabanlar

Merdivenler

Asansörler

Sahanlıklar

Koridorlar

Çatılar

Bacalar

Deprem Sigortası Kapsam Dışında Olan Durumlar Nelerdir?

Enkaz kaldırma masrafları

Kar kaybı

İş durması

Kira mahrumiyeti

Alternatif ikametgah ve işyeri masrafları

Mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülebilecek diğer bütün dolaylı zararlar

Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri

Tüm bedeni zararlar ve vefat

Manevi tazminat talepleri

Deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, tsunami veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar

Depremden bağımsız olarak, binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle zamanla oluşmuş zararlar

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FİYATLARI NELERDİR?

Deprem sigortası evin yer aldığı deprem risk bölgesine ve binanı yapısına göre değişiklik göstermektedir. İlk önce şunu belirtmeliyiz ki deprem sigortası prim ücretinde öncelik, olası bir deprem sonrası en yüksek ödeme bedeli hesaplanır. Daha sonra belirlenen tutar tarife fiyatı ile çarpılır ve ödeyeceğiniz zorunlu deprem sigortası fiyatları belirlenmiş olur.

Zorunlu Deprem Sigortası Belirlenirken Alınan Kıstaslar Nelerdir

Deprem sigortası için belirlenen tarife 5 farklı derecelenme yöntemine göre belirlenmektedir. Deprem riski derecelendirmeleri, il il, ilçe ilçe değişiklik göstermektedir. En önemi faktör ise binanın yapı tarzıdır.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASINDA OLMASI GEREKEN BELGELER

Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu

Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası

Sigortalanacak yerin açık adresi

Tapu bilgileri

Meskenin brüt yüzölçümü

Meskenin kullanım şekli

Binanın inşa yılı

Binanın yapı tarzı

Binanın toplam kat sayısı

Binanın hasar durumu

Zorunlu Deprem Sigortası tümüyle beyan esas alınarak düzenlenmektedir. Eksik ve yanlış bilgilerden kaynaklanabilecek tüm sorumluluk sigortayı yaptıran kişiye aittir.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FİYAT HESAPLAMA

Deprem sigortası primleri hesaplanırken öncelikli olarak deprem sonrası size ödenecek en yüksek prim üzerinden hesaplama yapılır. Belirlenen teminat tutarı, tarife ile çarpılır ve güncel prim tutarı hesaplanır. deprem sigortanızı hesaplamanız için belirttiğimiz adrese tıklayıp hesaplama yapabilirsiniz.  Hesaplama yaparken sigortası yapılacak konutun bulunduğu il, ilçe, binanın yaşı, yapı tarzı, toplam kat sayısı ve yüz ölçümü gibi bilgileri bilmek zorundasınız. https://dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium

DEPREM SİGORTASI NEREYE YAPTIRILIR

Deprem sigortası poliçeleri yetkili sigorta acenteleri aracılığı ile yaptırılır. Hali hazırda ülkemizde yetkilendirilen 32 adet sigorta acentası mevcuttur. Bu kurumlar aracılığı ile zorunlu deprem sigortası yaptırabilirsiniz.

Konut paket sigortası ve Dask ile ilgili daha önce yazdığımız makaleye konut sigortaları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan DOĞALGAZ FATURALARINI TAKSİTLENDİRME DÖNEMİ başlıklı makalemizde doğalgaz, doğalgaz faturaları ve doğalgaz zamları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu