Uncategorized

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Nedir? Farkları Nelerdir?

Mobil ve internet bankacılığı aynı mıdır, sorusunun cevabı kesinlikle “hayır” olacaktır. Mobil bankacılığın internet bankacılığından farkı daha yeni ve cep telefonlarıyla birlikte gelişmiş olmasıdır. Peki mobil bankacılık nedir, nasıl kullanılır?

İlgili Makaleler

Günlük bir çok işimizi elimizdeki telefonlar sayesinde kolayca yapabilmenin keyfiyeti ile günlerce evimizden dışarıya çıkmamıza gerek bile kalmıyor. Kamu kurumlarına olan taleplerimizi, alış verişlerimizi, ödemelerimizi, eğitimlerimizi ve daha bir çok işlemimizi online olarak internette oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Günlük diğer işlerimiz gibi bankacılık işlemleri de çoğu zaman masraflı ve zahmetlidir. Evden bankaya gitmek , araçla gidiyorsak araç park yeri bulmak, sonra sıra alıp işlem sırasının bize gelmesini beklemek zahmetli, gişeden yapılan ufak meblağlı bir havale işlemi içinde masraflı bir işlemi göze almamız gerekmektedir. Bunun yerini alan internet bankacılığı bu zahmetli ve masraflı işlerden bizi biraz olsun kurtarmış ve dahası da bir çok alanda kolaylık sağlamıştır. Ayrıca hafta sonu ve mesai saatleri dışında para gönderimi imkanı sağlaması da ek bir avantaj olmuştur.

İnternet bankacılığı nedir?

ATM’ lerden ve banka gişelerinden yapılan neredeyse tüm işlemlerin, bankanın internet sitesinden yapabilinir olmasıdır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; İnternet bankacılığı, havale, EFT , yurt dışı para transferleri, fatura ödemeleri, vergi ve SGK ödemeleri, bağış , trafik cezaları gibi her türlü ödemelerin internet üzerinden yapılamasıdır. EFT ve havaleleri masrafsız yapabilme imkanı olsa da bazı bankalar komisyon talep etmekte ,bazende sadece EFT saatinin bitmesine yakın komisyon almaktadırlar. Ama hiç komisyon almayan bankalar da mevcuttur. Yurt dışı para transferleri için de hemen hemen tüm bankalar komisyon almaktadır.

İnternet bankacılığının nasıl kullanabilirim?

İnternet bankacılığı kullanmak için ilk olarak bankada hesabınız olmalıdır. Banka şubesinden yada bankanın müşteri hizmetlerinden tarafınıza bir şifre tanımlanır. Bilgisayar yada android telefonlardan bankanın internet adresine girilir. İnternet sitesinde “İnternet Bankacılığı” sekmesi vardır. Hemen onun altında “Bireysel/ Kurumsal” sekmesinden de dahil olduğumuz hesap grubu seçilir. Sistem boşluk bırakarak hesap yada TC kimlik numaranızı talep eder ve alt sekmede de size verilen şifrenin yazılması talep eder. Sayfa ilk açıldığında sitem verilen şifrenin banka personelinin görme yada bilme ihtimaline karşın güvenlik için değiştirilmesini talep eder. Kurallara göre oluşturulan şifre unutulmamalıdır. Unutulmaması için herhangi bir yere yazmak şifrenin başkasının eline geçmesine neden olabilir. O nedenle bir yere yazmaktansa akılda kalıcı bir şifre oluşturulmalıdır.. İnternet bankacılığı ekranı açıldığında başlıklar altındaki sekmelerden tüm bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz. Hesaplarınızın kontrolü sizin elinizdedir artık. Peki Mobil Bankacılığı bundan farklı bir uygulama mıdır?

Mobil bankacılık nedir?

Mobil bankacılık internet bankacılığından farklı bir uygulama mıdır? Bu sorunun cevabı evet farklı bir uygulamadır ama işlevleri aynıdır. Ülkemizde İnternet bankacılığı neredeyse 20 yıldır kullanılmaktadır. Mobil bankacılık ise android sistemle hayatımıza girmiştir. Android telefonlara yüklenen bir programla ulaşımı ve iletişimi daha da kolaylaştıran her banka için farklı olan uygulamalardır. Mobil bankacılık için alınan şifre farklıdır. Ayrıca onun içinde şifre alınmalıdır.

Mobil bankacılığı nasıl kullanabilirim?

Android telefonlarımıza programların yükleme marketi olan “Play Store” yada “Google Play” dan uygumla yüklenmektedir. Hesabımızın ait olduğu bankanın mobil bankacılığını telefonumuza ya da tabletimize yüklüyoruz. Müşteri hizmetlerinden aldığımız mobil bankacılık şifresini girdikten sonra uygulama aktif hale gelmektedir.

Mobil bankacılığın avantajları

Parasal olarak bir fayda sağlamamaktadır. Ama kullanım pratikliği sağlar. Mobil bankacılıkla cebinize giren bankanız elinizin altında ve hesap numarası bile yazmadan sadece parola ile hızlı bir şekilde hesabınıza girebilirsiniz. Oysa internet bankacılığını açarken bile ilk olarak tarayıcıya giriyoruz ve her seferinden hesap no girmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca bu uygulama ile günlük kurlara da anında ulaşabilir ve para/piyasa gündemi ile ilgili haberleri bu uygulamadan takip edebilirsiniz. Bankacılık işlemleri konusunda da daha anlaşılır ve kayıt , dekont gönderme , IBAN paylaşma gibi sıklıkla kullanılan işlemler daha pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Temizliğine Giderek Günde 200 TL Ek Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu