KREDİ NOTU

Merkez Bankası Kara Liste Temizleme Başvurusu

Kredi Çekmek isteyen ticari işletmeler ve şahıslar il önce borçlarını sonra  kara liste ye alınıp alınmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kişilerin bankalar ile olan kredi ve kredi kartı işlemlerinin takip edildiği yerlerden biri de Kredi Kayıt Bürosudur. Bu yer, bankalar tarafından özel bir teşebbüs olarak kurulmuş olsa da Merkez Bankası ile her zaman ilişkili bir kurum olarak kabul edilir. Kara liste ye giren ya da kredi notu düşen kişiler, kredi çekebilmek için öncelikle ödemelerini bitirip daha sonra bu durumu KKB’ye ya da Merkez Bankası’na iletmesi gerekmektedir.

Normal koşullarda sicilin temizlenmesi 5 sene sürse de bazı özel durumlar ile bu süreç kısa tutulabilir. Geçen sene çıkan sicil affı sonrası bu sicil temizleme işlemleri daha sık ve kolay yapılmaya başlandı.

Kredi Sicilini Öğrenmek                                     Kredi Siciliniz Öğrenmek İçin Hangi Yolu İzlemelisiniz?

İnternet ortamında bulunan   ve tamamen ücretsiz olan findeks.com’a üye olun. Üye olurken gerçek bilgilerinizi verin ve formu gönderin. Sizden bu işlem için 5,5 TL istenmektedir.  ( Üyelik için ücret alınmıyor fakat Kredi sicilini öğrenmek için küçük bir ücret ödemek zorundasınız. )Paranın çekileceği bir kart numarası istenecektir. Bu kart numarası ile telefonunuz tanımlayıp bilgilerinizi  tamamlayın. Bundan sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Üyelikten hemen sonraki ilk sorgulamanız ücretsiz olarak cevaplanacaktır.

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz daha farklı yolları anlattığımız makalemizi okuyabilirsiniz.

2020 de Sicil Affı Çıkar mı?

Son zamanlarda ekonomik durumun kötüye gitmesi, esnafın ve çalışanların zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bunun yanında kara listede olanlar ya da kredi sicili düşük olan vatandaşların kurum ve bankalardan destek alamadıkları için kendilerini daha zor  durumda kalmaktadırlar. Bu durum TBMM Meclisinin gündemine de geldi. 2019 aralık veya 2020 Ocak ayında sicil affının çıkması beklenmektedir.

2020 SİCİL AFFI

Sicil Affı Neden Çıkmalı?

  • Borcunu ödeyen esnaf ve çalışanlar borcu ödenmesine rağmen kara listede ismini görmektedir.  Af çıkmasıyla isimleri otomatik olarak silinecek.
  • Toplu halde borcunu ödeyemeyen esnaf veya çalışanların borçları yapılandırılacağı için ödeme kolaylığı olacak.
  • İflas etmiş veya iş yerini borçlarından dolayı kapatmış esnafın borçları yapılandırıldıktan sonra tekrar iş yeri açmaları sağlanacak.
  • bu sayede ekonomi az da olsa canlanacak.

KKB Sicil Temizleme Başvuruları

KKB findeks isminde bir site kurarak kişilerin kredi notunu öğrenmelerini sağlamaktadır. Bu siteye giren kişiler gerekli sorgulamaları yaptıktan sonra kredi notlarını öğrenebilir. Kredi notu düşük olanlar buna itiraz edebilir. Daha da kötüsü kara listeye girdiğini görenler de bununla ilgili olarak itiraz ya da kara liste silme başvurusu yapabilir. Kredi Sicil Notunuzu Yükseltmenin Yolları ile ilgili daha önce yazdığımız makaleye bakabilirsiniz

Bankacılık işlemlerinde meydana gelen sıkıntılardan dolayı her yıl yüzlerce kişi kara listeye alınmaktadır. Kara listeye alınmanın şartları oldukça ağır olduğundan dolayı Merkez Bankası kara liste temizleme başvurusu kişilerin ihtiyaç duyduğu bir ayrıntı haline gelmiştir.

Sicil Temizleme Hangi Borçları Kapsamaktadır?

  1. Kredi Kartı  borcu olan esnaf ve çalışanlar.
  2. Kredi borcu olan esnaf ve çalışanlar.
  3. Karşılıksız çekleri olan esnaf ve çalışanlar.
  4. Protestolu senet borçları olan esnaf ve çalışanlar.
Merkez Bankası Kara Liste

Merkez Bankası Kara Liste Sildirme Dilekçesi

Kara liste, en basit tanımıyla kredi veya kredi kartı ödemelerinde aksaklık olan, mahkemelik olan kişilerin Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından cezalı nitelenerek kayıt altına alınmasıdır. Bankalar kredi geri ödemelerinde son ödeme tarihinden itibaren 90 gün geçirilirse yasal takip başlatır ve kişileri kara listeye alır. Bu durumda banka sicil temizleme işlemi yapılmadığı sürece kişiler kara listede kalır. Borçlular, Merkez bankası kara liste sildirme dilekçesi ile bu listeden çıkmayı denese de bu pek de kolay değildir.

Merkez Bankası Sicil Temizleme Başvuru ÖRNEĞİ:

“Ziraat Bankası Beylikdüzü Şubesi 1****98721 hesap numarası ve 285***45264 T.C nolu müşterisiyim. Bankadan çekdiğim ihtiyaç kredisini ödeyemediğim için kara listeye alınmış bulunmaktayım. Bunun üzerine var olan tüm gecikmiş banka borçlarını ödeyerek, bankaya olan kredi ve diğer kredi kartı borçlarımı sıfırladım. Ama buna rağmen halen kara listede olduğumu öğrendim. Borçlarımın kalmadığına dair belgeler ve dekontlar dilekçe ekinde sunulmuştur.

Başta sicilimin temizlenmesi ve diğer bankacılık işlemlerimin sağlıklı yürütebilmem için kara listeden çıkarılmak istiyorum.

Gereğini yapılmasını arz ederim.( Ad-soay-imza-tarih)”

Görüldüğü gibi bu dilekçe borçlarının tamamı ödenmiş fakat kara listede ismi olanların gönderebileceği bir liste. Yapılandırmak için ise borcunuz olan bankalarla görüşmeniz gerekmekte

Banka Sicilimi Nasıl Öğrenirim, Ne Yapmam Gerekiyor?

Merkez bankası kara liste temizleme başvurusu yapmayı düşünen kişiler bankalara kredi başvurusu yaptıkları zaman başvuruları onaylanmaz. Üstelik bu ceza bütün bankalarda sabittir. Bankalar kredi işlemlerini merkezi olarak KKB aracılığıyla yaptıkları için kişinin T.C. kimlik numarası sisteme girildiği anda “bu kişiye kredi verilemez” tarzı uyarı çıkar.

Üstelik kara listeye alınan kişi 5 yıl boyunca o listede kalır. Banka sicilimi nasıl öğrenirim diye merak edenler herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptıklarında bunu öğrenebilirler. Bankalar Merkez bankası sicil sorgulama işlemiyle bunu tespit eder ve krediye onay verilemeyeceğini beyan ederler.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama İşlemleri

Merkez bankası kara liste temizleme başvurusu yapmayı düşünenlerin öncelikle 5 yıl boyunca bütün ödemelerini düzenli olarak yapması, bankalara ve finansal kuruluşlara olan borçlarını kapatması gerekir. Daha sonra Merkez Bankası KKB güncellemesi için dilekçe verebilir.

Fakat Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamada negatif nitelikli borçlulara ait kayıtların 28 Haziran 2013 tarihinden itibaren Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi (TBB-RM)’ne geçtiğini belirtmektedir. O yüzden Merkez Bankası kara liste sorgulama 2017, Merkez Bankası müşteri hizmetleri numarası arayışında olanların muhatabı artık Merkez Bankası değildir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine Başvuru

Merkez bankası kara liste temizleme başvurusu yapmayı düşünenler Merkez Bankası kara liste telefon numarasını arasalar da kurum, yetkili olmadığını belirterek reddedecektir. Bu yüzden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ile iletişime geçmek gerekir. Kurum, kredi limitini, risk durumunu, sorunlu kredilerini, çek ve protestolu senet raporlarını öğrenmek isteyenlere şahsen, posta, e-posta ve internet kanalıyla rapor başvurusu yapma imkanı veriyor.

Bütün bu kanallarla kara listeden çıkma talepleri iletilebilir. Kara listeden çıkma talepleri gerekli mercilerce incelenecek ve 2-3 hafta içerisinde cevaplanacaktır. Uygun görülmesi halinde kara listeden çıkarılarak cezalı durumdan kurtulma gerçekleşecektir.

Borcunuzu Ödediğinizde Hemen Kara Listeden Çıkabilir misiniz?

Borcunuzu ödediğinizde hemen kara listeden çıkmazsınız.  Eğer çek ve senet borcunuz varsa 3 iş gününde Risk Merkezindeki listeniz güncellenir.  Kredi kartı borcu veya kredi borcunuz varsa, 1 AY içinde listeniz güncellenir. Eğer risk belgenizi sorguladığınızda hala kara listede adınız görülüyorsa, borcunuzun olduğu bankaya başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu