Yeni iş fikirleri

Mavi Renk Yumurtlayan Tavuk Kazancı

Daha önce sadece hobi  olarak yapılan bazı işler artık binlerce kişinin gelir kapısı olmaya başlamıştır. Özellikle, organik tarım ve köy hayatının önem kazanması ile birlikte köy üretimi olan ürünler çok pahalıya müşteri bulabilir duruma gelmiştir. Bu yazımızda son aylarda artık birçok kişinin merak etmeye başladığı mavi yumurta yumurtlayan tavuk besiciliğinden bahsedeceğiz. Bu konu hakkında birinci elden bilgiler paylaşarak, sizin de en iyi şekilde bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Öncelikle, mavi renk yumurtlayan tavuk kazancı ne kadar bu sorunun yanıtı bulalım.

Yeni bir işe girmek isteyen kişiler her zaman acemilik çekmektedir. Çünkü, ürünü nereden bulacağını ve daha sonra aynı ürünü nereye satacağını bilemediği için ilk zamanlar sorunla yaşayabilir. Mavi yumurta tavuğu tek başına günde 15-20 TL para kazandırdığı için birçok kişi tarafından ciddi bir şekilde düşünülen bir iş haline gelmiştir.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Satın Alma

Mavi yumurtlayan tavuk almak istiyorsanız bunun için her ilde bu işi yapan kişiler vardır. Ama öncelikle bu tavuk cinsini niçin almak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin, sadece hobi amaçlı bir iki tane tavuk istiyorsanız o zaman yetişkin tavuk satın alabilirsiniz. Bunların fiyatları 200 TL’den başlamaktadır. Daha önceki yıllarda mavi yumurta tavukları 3000 TL’ye kadar çıkmakta idi; ama ülke genelinde üretim alanları arttığı için artık mavi yumurta tavukları da ucuzlamış durumdadır.

Hobi amaçlı olamayıp para kazanmak için bu işe girmeyi düşünüyorsanız o zaman, yetişkin tavuk almak yerine civciv satın alabilirsiniz. Birkaç aylık bir besi sonrası tüm civcivler sağlıklı birer mavi yumurta tavuğu olacaktır. Yetilin bir mavi tavuk 200-300 TL arası bir fiyattan satın alınabilirken, bir civciv ise 40-50 TL arası satın alınabilir.

Üretim amaçlı satın alma işlemlerinde onlarca civciv alarak birkaç ay sonrasına ciddi bir yatırım yapmış olursunuz. Bu konuda ülkemizde mavi yumurta tavuğuna her geçen gün merak daha fazla oluştuğu için geleceği parlak bir meslek diyebiliriz.

Mavi Yumurta İşinin Kar Oranı ve Kazancı

Mavi yumurta işinden ne kadar para kazanabileceğinize siz karar verebilirsiniz. Çünkü sermayeniz ne kadar çok olursa aynı şekilde ileriye dönük kazancınız da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin, 10 tane tavuk besleyen birinin kazancı ile 100 tane yetiştiren birinin kazancı bir olmaz. Ama ortalama bir tavuğun aylık getirisi hakkında size şöyle bir bilgi verirsek bu işten kaç para kazanabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

Bir mavi yumurtlayan tavuk her gün olmasa da gün aşırı yumurtlayabilir. Ve mavi tavuk yumurtaları ortalama olarak 15-20 TL arasında toptan satılabilmektedir. Oldukça pahalı olan bu yumurtalar sürekli olarak alıcı bulmaktadır. Bir tavuk aylık olarak 15 yumurta yapsa bile bu aylık bir tavuktan 225 TL kazanç elde edileceği anlamına gelecektir.  Elinizde 20 tane kadar tavuk bulundurduğunuzda aylık olarak 4000 TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu gelirin 1000 TL’si masraf olsa bile yine de 3000 TL gibi bir gelir azımsanacak bir gelir olmayacaktır.

Mavi Yumurta Tavukları Pazarlama

Bu işe giren kişiler mavi yumurta üretimlerini nereye pazarlayacağını merak edebilir. Bu konuda hem bireysel olarak bu yumurtaları satabilir hem de bu işi ülke genelinde yapan toptancılara satabilirsiniz. Toptan satışlar her zaman bireysel satışlara göre daha ucuza satış anlamına geldiği için, elinizde çok büyük bir tavuk çiftliği yoksa kendiniz, çarşıda-pazarda bu yumurtalarınızı satabilirsiniz. Bu şekilde karınız daha fazla olacaktır.

Mavi Renk Yumurta Horozu

Mavi Yumurtalayan Tavuk Cinsi ve İsimleri

Mavi renk yumurta yumurtlayan tavuğun ana vatanı Güney Amerika olduğu düşünülmektedir. Güney Amerika ülkesi olan Şili bu yumurtaların ana vatanı olarak kabul edilmektedir. Peki bu mavi yumurta yumurtlayan tavuğun ismi nedir? Bu tavuğun ismi Araucana ‘dır. Bu tavuk cinsi diğer Americana tavuk cinsleri ile çiftleştirilerek başka renk yumurta yumurtlaması sağlanabilmektedir. Araucana cinsi tavuklar ülke genelinde birçok yerde bulunabilmekte ve diğer tavuklardan en ayırt edici özelliklerinden biri de kuyruklarının uzun oluşu ve horozlarda uzun sakal olmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Seyyar Satıcılık İzni Alma Aşamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu