Uncategorized

Kuveyttürk Konut Kredisi Hesaplama 2019

Kuveyt Türk kredi nasıl hesaplanır? Kuveyt Türk konut kredisi masrafları ne kadar? Kuveyt Türk kredi başvurusu için hangi belgeler gerekir?

İlgili Makaleler

Kuveyt Türk Ev Finansmanı hesaplama üzerinde fikir sahibi olan ihtiyaç sahipleri doğru kredi seçimi sırasında bu seçeneği de karşılaştırmalarda kullanabilir. Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları arasında sahip olunan fon ve bunu kullandırma oranıyla aktif büyüklük olarak en büyüğü Kuveyt Türk Katılım Bankası‘dır.

Kuveyt Türk Konut Kredisi de diğer bankaların kredileri gibi özellike bakımından farklılıklar göstermektedir. En başta, geleneksel bankların aksine diğer katılım bankaları gibi Kuveyt Türk’te de aylık kar payı oranı uygulaması vadır. Ancak bu kar payı oranlarının dönem dönem değişebileceğini unutmamak gerekir. Bundan ayrı olarak her banka kendi kredi özelliklerini belirleme de özgürdür. Bu nedenle kredi başvurusundan önce Kuveyt Türk şubesine giderek daha detaylı bilgi almak faydalı olacaktır.

Kuveyt Türk Kar Payı

Kuveyt Türk Konut Finansmanı kar payı oranı zaman değişip artabilir veya azalabilir. Her ne kadar kar payı ve faiz uygulamalarında teknik farklılıklar olsa da Merkez Bankası’nın faizle ilgili kararlı bu değişimde etkili olmaktadır. Bankanın kar payların oranındaki son zamanlardaki düşüş yönündeki değişimin sebebi buna bağlanabilir. Kuveyt Türk’teki güncel kar payı oranı %1,29 olarak belirlenmiştir. Bu oran konut finansmanı desteklerinden farklı olan kredilerde farklı olarak uygulanmaktadır.

Ayrıca bu katılım bankasındaki kar payı oranları diğer birçok bankanın aksine vade süresine göre değişim göstermemektedir. 12 aylık bir geri ödeme döneminde de 120 aylık bir geri ödeme döneminde de aynı oran uygulanmaktadır. Bankanın konuyla ilgili bir başka uygulaması da eğer başvuru sahibi kar payı oranını kendi belirmek isterse bunu bankayla ortaklaşa verebildikleri bir kararla geri ödemelerinde uygulayabililer.

Kuveyt Türk Kredi Özellikleri

Kuveyt Türk Konut Finansmanı özellikleri, bankanın kendi konut kredi türleri içinde hem benzer hem de farklı yönler barındırır. Benzer yönler şunlardır:

 • Vade süresi en fazla 120 ay olabilir.
 • Satın alınacak olan A sınıfı konutların ekspertiz tarafından belirlen değerinin %90’ı kadar destek verlilir.
 • Alınacak konut B sınıfıysa ekspertizin belirttiği değerin en fazla % 85’i kadar destek olunur.
 • Enerji sınıfı olarak tanımlanan konutlarda finansman desteği, ekspertiz değerinin %80’inini geçemez.

Farklı olarak tanımlanabilecek özelliklerden bazıları ise aşağıda belirtilmiştir.

 • Sabit Ödemeli Finansman kampayasında geri ödeme döneminde her ay ödenecek taksit miktarı aynıdır.
 • Düzensiz Ödemeli Finansman kampayasında geri ödecenk taksitlerin tutarı, artış veya azalış şekli gibi noktalarda bütçeye göre düzenleme yapılabilir.
 • Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı sayesinde yurt dışında bulunan ve mütekabiliyet listesinde yer alan vatandaşlar yabancı para cinsinden de bu destekten yararlanabilir.

Bunların haricinde Kentsel Dönüşüm ve Anlaşmalı Konut Projeleri gibi destekler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin problemlerini gidermek adına başvurabileceği farklı koşullardaki krediler vardır. Bu yüzden Kuveyt Türk Konut Kredisi başvurusunda yapmadan önce banka şubesi veya internet sayfası üzerinden kredi türlerinin şartları hakkında bilgi almak yararlı olacaktır.

Kuveyt Türk Kredi Maliyetleri

Kuveyt Türk Konut Kredisi masrafları sadece ana para geri ödemesi ve aylık kar pay oranından oluşmamaktadır. Her bankada olduğu gibi kredi başvurusu ve alımı sırasında ortaya çıkacak ekstra maliyetler vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Öncelikle, satın alınacak konuta sigorta yapılması zorunludur.
 • En az %20 oranında peşinat verilmelidir.
 • Alınması zorunlu olan ekspertiz raporunun bedeli de başvuru sahibi tarafından ödenir. Ortalama 790 liradır.
 • % 0,5 olacak şekilde belirlenmiş olan finansman tahsis ücreti vardır.

Kuveyt Türk Kredi Hesaplama

Kuveyt Türk Kredi geri ödemesi toplamı hakkında fikir sahibi olmak için temel bilgiler üst bölümlerde verildi. Örnekler üzerinden bazı geri ödeme tutarları aşağıda verilmiştir. Kar payı oranı %1,29 olarak alınmıştır ve finansman tahsis ücretleri dahildir.

 • 100.000 TL değerindeki kredi, 48 ay vadeli olarak her ay 2.807 TL, toplamdaysa 134.758 TL geri ödeme yapılır.
 • 100.000 TL değerindeki kredi, 120 ay içinde her ay 1.642 TL şeklinde toplamda 197.145 TL olarak ödenir.
 • 300.000 TL tutarındaki finansman desteği, 60 ay vade içinde aylık 7.212 TL’lik taksitlerle toplan 432.767 TL olarak ödenir.

Kuveyt Türk Kredi Başvuru

Kuveyt Türk Konut Finansmanı başvuru belgeleri, diğer birçok banka gibi eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

 • Kimlik kartı, pasaport veya ehliyet aslı ve fotokpisi,
 • Konuta ait tapunun bir fotokopisi,
 • Gelir durumunu gösterir belge,

Yukarıda başvuru belgelerinin başlıcaları belirtilmiştir. Bankanın ek belge ve teminat isteme hakkı vardır. Eğer kefil istenirse, kefil de aynı belgeler teslim etmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ev Temizliğine Giderek Günde 200 TL Ek Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu