Uncategorized

KUMBARA HESABI

KUMBARA HESABIM

Kumbara hesabı yeni ekonomik programın içine girdi ve artık zorunlu olması bekleniyor. Yeni ekonomik programa göre her yeni doğan çocuk adına banka veya katılım bankalarından hesap açılacak.  Bebeklerimiz daha Dünyaya gelmeden onun adına bir sürü plan yapmaya başlayan anne babaların oldukça yoğun olduğu günümüzde, doğar doğmaz bir bankada hesap açmak oldukça makul gözükmektedir. Yeni ekonomik sistemle daha da genele yayılacak bir sistem olacak gibi görünüyor. Peki daha önce de bankalarda uygulaması olan bu program nasıl işlemektedir.

İlgili Makaleler

Kumbara Hesabı Nedir

Vadeli Kumbara Hesabı, 18 yaşından küçük çocuklar adına velileri tarafından para biriktirmek amacıyla açılan ve her bankanın farklı sistemi sayesinde para aktarılan vadeli hesaptır. Her kumbara hesabı farklı bir sistemle işlese de amaç yine çocuk adına toplanan bir fon ve birikimde birleşmektedir. Ülkemizde kumbara hesabı olan birçok banka vardır. Çalıştığınız bir bankanız varsa o bankadaki Kumbara Hesabını kullanmak sizin için daha avantajlı olabilir.

Türkiye İş Bankası 

İşbank Kumbara Hesabı

Çocuklarının doğumdan itibaren geleceği için yatırım yapmak isteyen aileler İş Bankası Kumbara Fonu ile Türkiye’nin en büyük A fonuna yatırım yapabilirler. Bu fona yatırım yapmak için çocuğunuzun 0-18 yaş alığında olması gerekmektedir. Kumbara hesabının alt limiti 30 tl’dir.  Vadesiz hesap veya kumbara fonunuzdan düzenli ödeme yapabilirsiniz. İş Bankasının Kumbara fonu alan ailelere de bir müjdesi var. Eğer 12 ay boyunca en az 120 TL’lik düzenli Kumbara Fonu alım sözü verebilirseniz, banka çocuğunuzun hesabına aktarılmak üzere 500 adet Kumbara Fonu hediye ediyor. Dilerseniz istediğiniz zaman bu fondan çıkabilirsiniz. Fakat 3 yıl dolmadan bu fondan çıkmayı düşünülürse fon bedeli cari fiyatın yüzde 3 altında hesaplanarak ödeniyor. 

*Yatırım fonu yatırım yaptığı sermaye piyasası araçları (hisse senedi, kira sertifikası vb.) ve altın gibi kıymetli madenlerin bütününü ifade etmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası, Minik Bank ile 0-14 yaş çocukların geleceğine yatırım yapmak için 4 farklı seçenekle kumbara sistemini ailelere sunmaktadır.

Fon biriktiren hesaplar minimum 100 TL Birikimli Mevduat Hesabı için ise aylık minimum ödeme tutarı 50 TL’dir. Diğer altın hesapları için vade yoktur. İstediğiniz zaman paranızı fondan çekebilirsiniz. Fakat 1 yıl dolmadan çektiğiniz için 15 tl erken çıkış tahsilatı yapılır.

Akıllı Kumbara

Garanti Akıllı Kumbara

Akıllı Kumbarayı Garanti Bankasından 54 TL ye alabilirsiniz.

Çocuklar için özel tasarlanmış bu akıllı kumbara sayesinde çocuğunuz hem eğlenir hem de harçlıklarını biriktirmeyi kolayca öğrenir.  Bu sistemin özellikleri ise; “Banka ATM gibi kart ve şifre sistemi ile çalışır, akıllı kumbara paketindeki kart ile kullanılır. Türk Lirası ve Kuruş için tasarlanmıştır; madeni paralar 1.00 TL, 0,50 TL, 0,25 TL, 0,10 TL ve 0,05 TL’nı tanımaktadır. Yatırılan ve çekilen paraları tanır ve kaydeder. Biriktirilecek hedef rakamını kaydeder ve hedefe ulaşmak için teşvik edici mesajlar verir. Harcama konusunda kullanıcıları ikaz eder. Kullanıcı adını ve doğum gününü kaydeder. Doğum gününde kutlama mesajı verir.1 Ocak’ta yeni yıl ve 23 Nisan’da Çocuk Bayramı kutlama mesajı verir. Her ayın ilk gününde mesaj verir.”

.

Denizbank 

Çocuklarının geleceği için yatırım yapmak isteyen aileler için Denizbank’ta “Çocuk Birikim Hesabı” bulunmaktadır. Hesaba en az 50 TL yatırmanız yeterli. Eğer altın hesabı açmak isterseniz 0,5 gram miktarda birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Finansbank

Çocukları için birikim yapmak isteyen aileler için Finans Bank’ın farklı uygulamalarla “Biriktiren Hesap” ları mevcuttur.

Biriktiren Hesap Mevzuat

Aileler İstedikleri miktarda para yatırabilir, Mevduatı’nda en az 5 yıl vadelidir. Aylık taksitlerin minimum 150 TL ile başladığı bu hesaplarda, altı taksit üst üste ödenmediği takdirde hesabınız otomatik olarak kapanıyor.

Biriktiren Altın

Aileler İstedikleri miktarda para yatırabilir, en az 3 yıl vade ile açılabiliyor. Birikmiş tutardan hiçbir kesinti olmadan vazgeçebiliyorsunuz ancak mevduatta erken kapama durumunda sadece ana parayı geri alabiliyorsunuz. 

Biriktiren Hesap Fon

Aileler İstedikleri miktarda para yatırabilir, en az 3 yıl vade ile açılabiliyor. Birikmiş tutardan hiçbir kesinti olmadan vazgeçebiliyorsunuz ancak mevduatta erken kapama durumunda sadece ana parayı geri alabiliyorsunuz. 

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu