Esnaf KredisiKREDİ NOTU

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusu kredi taleplerimiz olumsuz sonuçlanmaya başladığında cevap aradığımız sorulardan biridir. Kredi sicil puanı bankalardan kredi çekme, kredi kartı başvurusu veya kurumlardan hibe ve kredi almanız açısından çok önemlidir. Bankalar kredi verirken ve kredi kartı kullanımı için müşterisine güven duymak istemektedir. Kredi sicil puanınızda bir nevi güven notudur. Bundan dolayı kredi notunuzu yüksek tutmak zorundasınız. Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için sizlere birkaç önerimiz olacak. Makalemizin tamamını okuduğunuzda kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuna cevap vermiş olacağız.

Peki kredi notunuzu neler belirler?

Kredi Puanınız Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kredi Puanınızı etkileyen en önemli unsur sizin bankalarla olan sağlıklı iletişiminiz ve borcunuza sadakatinizdir. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediyseniz, çektiğiniz kredilerin geri ödemelerini zamanında düzenli olarak yaptıysanız, kefil olduğunuz kişiler kredi ödemelerinde problem yaşamadıysa kredi notunuz yüksektir. Aksi halde kredi notunuzda düşmeler olmaya başlar ve bankaların müşterisine güveni azalır.

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna aranacak cevaptan önce problemin nereden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi borcunuzdan mı, kredi kartı ödemelerinizden mi yoksa otomatik ödemeleri geciktirdiğiniz için mi? İlk önce kredi notunuzu etkileyen faktörlerin oranına bakalım.

  • Kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmak %35
  • Bankada başta kredi ödemeleri ve nakit avans hesabı eksi bakiye %35
  • Yeni kredili ürün başvuruları %11
  • Kredi kullanım yoğunluğu %10
  • Diğer faktörler %9

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Puan Olmalıdır?

Kredi notu bankacılık işlemi yapan her kişinin oluşturduğu risk analizidir.  Bu puan 1’ ve 1900’ arasındadır. Aşağıda belirteceğimiz kredi notu aralıklarına inceleyerek kendi durumuzu tahlil edebilir ve bankalardan kredi çekip çekemeyeceğiniz hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Kredi notu aralıkları;

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi notu 1 ile 700 arasındaki müşteriler

Çok riskli ve problemli müşteri potansiyeli olarak kabul edilir. Kredi çekme, kredi kartı edinme ihtimali çok düşüktür. Bu risk grubunda olanlar çok sağlam teminat getirdiklerinde veya devlet memuru bir kefil getirdiklerinde düşük limitli krediler çekebilirler. Fakat burada bankanın o şahıs hakkında vereceği karar ilgili bir durumdur.

Kredi notu 700 ile 1100 arasındaki müşteriler;

Düşük riskliden farklı bir durumda değillerdir aslında Orta riskte görülse de yine kredi çekmeleri çok düşüktür. Sağlam bir teminat veya kefil ile düşük kredilerden faydalana bilmektedir.

Kredi notu 1100 ile 1500 arasındaki kişiler; bu risk grubunda olanlar bir gelir belgesi gösterdikleri taktirde limiti belirli bir kredi çekebilmektedirler.

Kredi notu 1500 ile 1700 arası kişiler; 

Kredi notu iyi olan risk grupları içerisindedirler. Banka kredisi çekme yolunda kredi kartı limiti arttırma durumlarında problem yaşamazlar. Gelir beyannamesi ile istedikleri limitlerde kredi çekebilirler.

Kredi notu 1700 ile 1900 arası kişiler;

Kredi Notu Yüksek Olanlar Bankadan İstediği Krediyi Kullanır

Kredi notu bu aralıkta olan kişiler bankaların en sevdiği gruptur. Bu kişilere kredi vermek için cazip teklifler sunarlar. Bu kişiler kredi borçlarını aksatmadan ödedikleri ve kredi kartlarını zamanında ödedikleri için istedikleri zaman istedikleri krediden düşük faizli olarak yararlanabilmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

 Her banka müşterisi, çalıştığı bankadan istediği zaman kredi notunu belli bir ücret dahilinde öğrenebilir. Kredi çekip çekemeyeceği konusunda ön bilgi sahibi olabilir. Sorgulama ücretleri genelde bankadan bankaya değişmektedir. Bazen bankalar kendi müşterilerinden bu ücreti almamaktadır. Örneğin Halk Bankası kredi sicil sorgulaması için ücret almıyor.  Fakat TEB 5 TL gibi bir ücret alabiliyor. Genelde ücret alan bankalarda ortalama fiyatı bu kulvardadır. Bununla birlikte GSM operatörlerinden de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.  Kredi sorgulama servisleri genellikle 9 TL karşılığında bu hizmeti vermektedirler.

Konu ile ilgili bilgi verdikten sonra kredi notu nasıl yükseltilir bunun cevabını verelim.

Kredi Notu Yükseltmek için Nasıl Bir Yol İzlenmeli

  • Öncelikle kredi kartı borcu ödeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Borçlarınız aksatmadan zamanında ödemelisiniz. Bu konuda zorluk çekiyorsanız kredi kartı harcamaları noktasında kendinize limitler uygulamalısınız.
  • Kredili mevduat hesabınız eksiye düşmüşse dahi hemen ilk fırsatta bunu telafi etmelisiniz.
  • Yeni bir kredi almak isterseniz kredi notunuzun en az riskliye yükselmesini beklemelisiniz. Aksi takdirde her krediye başvurunuz kredi notunuz düşürmektedir.
  •  Kredi notunuzu yükseltmek için banka ile sık sık irtibatta bulunmalısınız. Çünkü bankalar riskli müşterilerini hep takip ederler. Bunun için otomatik ödeme talimatları verebilir ya da kredi kartını daha sık kullanabilirsiniz.
  • Hesabınızda yüksek miktarda para tuttuğunuz takdirde risk seviyeniz azalacak ve kredi notunuz hızlı bir şekilde artacaktır.

Kredi Puanınız Düşük Olması ve Kara Listeye Eklenme

Kara Liste , kredi kartı ödemelerini aksatan , aldığı kredilerin geri ödemesi noktasında problem yaşayan, mahkemelik olan kişilerin Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından cezalı nitelenerek kayıt altına alınmasıdır. Bankalar kredi kartı ve alınan kredilerin geri ödemesi noktasında 90 gün geçti ise yasal takip başlatır ve bu durumda olan kişiler Kara Listeye alınır. Bu durumdaki kişilerin siciline banka sicil temizleme işlemi yapmazsa Kara listede kalır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Kara Liste ve Temizleme Dilekçesi makalemize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borcu Olan Esnafın Sağlıktan Yararlanması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu