Hayvancılık KredisiTarım Kredisi

KOSGEB Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Şartlar

KOSGEB, üretim yapmak isteyen ve insanlara iş olanakları tanıyarak yatırımcılar için birçok sektörde hibe kredileri ya da faizsiz krediler vermektedir.  KOSGEB’in sunmuş olduğu kredi avantajlarını şimdilik hiçbir kurum sunmadığı için, genç girişimcilerin birçoğu yapacağı yeni yatırımlar için KOSGEB’i tercih etmektedir. Özellikle hayvancılık yapmak isteyenler için KOSGEB’in sunmuş olduğu çok cazip kredi fırsatları söz konusu olmaktadır. KOSGEB hayvancılık kredisi nasıl alınır? Bunun cevabı için yazımızın devamını okuyunuz.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi

Siz de KOSGEB hayvancılık kredisine başvuru yaparak, ülke içinde ya da ülke dışından büyük ve küçük baş hayvan alımı yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ama KOSGEB dediğimiz gibi, mevcut üretim alanlarının daha da geliştirilmesi ve hayvancılık yapan çiftçilerimizin üretim alanlarını büyütmeleri için teşviklerde bulunur.

Yani bir çiftçi zaten hali hazırda bir üretim yapıyor olması gerekmektedir. Sıfırdan hayvancılık kredisi istiyorum ve KOSGEB’e başvuru yapacağım diyorsanız burada bazı doğru bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir.  Çünkü, KOSGEB sıfırdan hayvancılık kredisi vermez. O zaman KOSGEB hayvancılık kredisi şartları nelerdir, nasıl alınır?

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları

KOSGEB hayvancılık kredisi vermektedir. Ama bunu yaparken belli kurallar dahilinde yapar. Örneğin, elinde hayvanı olmayan, hayvanlarını barındırabileceği bir yeri olamayan bir çiftçi, KOSGEB’e başvuru yapsa bile bundan sonuç alamaz. KOSGEB’den kredi çekmek için öncelikle, çiftçinizi kendisi bir besihane kurması gerekmektedir.

Bu besihanede üretim odaklı olarak süt ve et hayvanları beslemeye başlamalıdır. Bu aşamadan sonra, besihanesini büyütmek ve besihanesi için gerekli olan teknolojik makineleri satın almak için paraya ihtiyaç duyarsa o zaman KOSGEB hayvancılık kredisine başvuru yapabilir.

KOSGEB Hayvan Alımı İçin Kredi İmkanı

Mevcut besihanesini büyütmek isteyenler bundan hayvan alım miktarını arttırmak şeklinde bir çıkarımda bulunabilir. Ama KOSGEB sadece besihanenin yapısal anlamda büyütülmesi ve hayvanlar için gerekli olan teknolojik teçhizatların satın alınmasında gerekli desteklemeleri yapar.

KOSGEB’in Kredi Verdiği Alanlar:

  • Süt sağım makinesi
  • Saman yapma makinesi
  • Ot toplama makinesi
  • Gübre karma makinesi
  • Yonca, lif gibi besi toplama makinesi
  • Hayvanların alt temizliği için gübre çekme makinesi
  • Besihane geliştirme kredisi

Bu saydığımız destekleme alanları, besihanenin teknolojik bir yapıya kavuşturulması için gerekli olanlardır. KOSGEB bunlara destekleme kredisi verir. Ama KOSGEB doğrudan hayvan alımı için kredi vermez. Peki hayvan alımı için kredi nerden alınır?

Hayvan Alımı İçin Kredi Temin Edilecek Yerler

Hayvancılık işine sıfırdan giriş yapmak kaydı ile 30 bin TL ya da 50 bin TL hayvancılık hibesi alabilirsiniz. Bunun için genç çiftçi projesine kayıt olmalı ve hayvancılık hibesi için başvuru yapmalısınız. Bunun internet ortamında kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hayvancılık Hibe Başvuruları 2019

KOSGEB hayvancılık desteğine   1 Ocak ile 31 Mart tarihleri başvurabilirsiniz. başvuru pozitif değerlendirilmezse  bir sonraki yıl yeniden başvuru yapabilirsiniz. Eğer yapılan başvuru bir kere onaylanır ve yatırımcı yatırım yapmaktan vazgeçerse, bir sonraki yapılacak yatırımlarda puanlama sonrasında puanınız düşebilir.

Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

Hayvancılık kredisi ve hibe desteklemeleri için https://gencciftci.tarim.gov.tr adresine giriş yaparak, hibe başvurunuzu yapabilirsiniz. Buradan isterseniz 30 bin TL hayvancılık hibesi, isterseniz de 50 bin TL hayvancılık hibesi alabilirsiniz.

Başvuru için belirttiğimiz https://gencciftci.tarim.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra, hibe başvuru kredilerine tıklayacaksınız. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Buradan yeni çiftçi kaydını işaretliyorsunuz. Bu aşamadan sonra ikinci sayfaya geçerek gerekli bilgiler ile giriş yapacaksınız.

İkinci fotoğrafta belirttiğimiz gibi, görünen tüm boşlukla doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ad, soy ad, baba adı, doğum yeri ve tarihi, cep telefonu ve e-posta adresleri doğru bir şekilde yazılmalıdır. İletişim bilgilerini doğru girmeye özen göstermelisiniz. Çünkü, size hibeler ile ilgili tüm bilgiler buradan yapılacaktır.

Sisteme girişi yapıldıktan sonra aşağıdaki fotoda okla gösterdiğimiz kısmı tıklayarak yeni başvuru yapacaksınız. Bu başvuru adımından sonra online başvuru işlemleriniz bitmiş olacak. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, daha sonra il ya da ilçe tarım müdürlüğüne giderek başvurunuz ile ilgili sizden istenecek olan evrakları temin etmeye başlayabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Yaparken Kandırılmayın

Bazen internette gezerken KOSGEB başvurusu yapmanız için linkler paylaşılır. Eğer bu konu hakkında detaylı bilginiz yoksa o linki tıklayıp başvuru yapmanızı ve bir miktar para yatırmanızı sizden isteyebilir. fakat siz devletin desteklediği KOSGEB e başvuru yaptığınızı zannedebilirsiniz ve belki de sadece danışmanlık şirketine başvurmuşsunuzdur. Paranızın boşuna gitmesini istemiyorsanız Altta verdiğimiz linkten başvurularınızı yapınız.

https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler?ReturnUrl=%2fEHizmetler.aspx

KOSGEB HAYVANCILIK KREDİSİ BAŞVURUSU

Bir Yorum

  1. kredi almak istiyorum gerekli şartları taşıdığım kanısındayım saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu