Uncategorized

Kobilere Devlet Desteği 2019

Devlet KOBİlere hibe desteği ve faizsiz krediimkanı sağlıyor. 2019 hibe desteklerinden genç girişimcilerin yanında KOBİler de markalaşma ,kurumsallaşma , ihracat ve dahi bir çok öncelikli ihtiyaçları konusunda devletden yada kalkınma ajanslarından teşvikalabilmektedirler. Peki devletin KOBİlere vermiş olduğu bu hibelerin miktarları ne kadar, KOSGEB hibe ve faizsiz kredi desteği konusunda kobiler yeterince bilgi sahibi mi? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.

İlgili Makaleler

Devlet desteği alma

Aslında hibe desteği sosyal devlet anlayışının bir getirisidir. Bu anlayışın günden güne tüm alanlarda hissedilmeye başlamasıyla devlet de kobilere olan desteğini farklı programlarla belirli kapsamlarda sürdürmektedir. Bu nedenle girişimciysek yada desteklenebilir teknolojik fikirlerimiz varsa devletin bu konudaki desteğini arkamızda hissetmeliyiz. Çünkü bu sosyal devleti olmanın bir gereğidir.

Kendi işinin patronu olabilirsin!

KOBİ’ler ekonominin önemli yapı taşlarındandır. Bu nedenle büyük ve orta ölçekli kobilere devlet önemli destekler sağlıyor. Devletin KOBİ’lere geri ödemesiz veya faizsiz ödemeli destekler sunması girişimci adaylar için önemli bir fırsattır. 2019 yılında da devam eden programlar kapsamında KOSGEB uygulamalı eğitimini tamamlayan adaylarından geleneksel girişimcilerine 60 bin lira, ileri girişimci adaylarına 370 bin liraya varan destekleri ile “kendi işinin patronu olabilirsindiyor. Girişimcilere yönelik olan bu programda eğer proje hazırlama konusunda zorluk yaşıyorsanız genel destek programıyla da eksik kalan yönleri tamamlayabilirsiniz.

KOSGEB’in hibe desteği verdiği projelerin kapsamları ve rakamları şöyledir:

  • İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında Küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 290 bin lirayakadar,
  • İşbirliği Destek Programı kapsamında yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’ler öncelikli olmak üzere 10 milyon liraya kadar ,
  • Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı kapsamında 1 milyona liraya kadar,
  • Uluslar arası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Program ve Yurtdışı Pazar Programı kapsamında yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere destek amacıyla da 60 bin ABD dolara kadar hibe desteği vermektedir.

Makine ve teçhizat giderleri için 5 milyon destek

Ayrıca KOSKEB bilim ve yeni buluşları için AR-GE programıyla da bilim adına yapacağınız projeleri destekliyor. Yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’ler için AR-GE ve İnovasyon Destek Programı ve Endüstriyel Program kapsamında 750 bin liradan 5 milyon liraya kadar hibe desteği sağlamaktadır.

Makine ve teçhizat giderleri için işletmelere Stratejik Ürün Destek Programı sunuluyor. Bu işletmelere 5 milyon liraya varan destek sağlanıyor. Desteğin sadece yüzde 30’u geri ödemeli.

KOSGEB FİNANSMAN DESTEĞİ

KOSGEB KOBİ’lereözel faizsiz finansman desteği ile de 500 bin liraya kadar işletmelere kredi imkanı sunmaktadır. KOBİ’ler için daha çok bankalar tarafından kullandırılan işletme , makine, techizat ve acil destek kredilerinin faiz/kâr payı masraflarına, bütçe imkânları dâhilinde, KOSGEB tarafından belirlenen puan oranında ve koşullarında destek verilir.

KOSGEB Kredi Faiz Desteğinden yararlanabilecek işletmeler, kredi türleri, limitleri, vadeleri ile taban puanlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır:


*Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda üst limit 70,000 TL olarak uygulanır.

Devletin bu kadar desteğine rağmen kobiler yada işletmeler bu destekten ne kadar haberdar yada ne oranda yararlanabilmektedirler?

KOBİler hibe desteğinden habersiz

Ülkemizde verilen devlet hibe ve faizsiz kredi desteğinden bir çok kobinin haberi yok, daha net bir ifade ile kobilerin %80 ‘ni bu destekleri bilmiyor.

Hibe almak her vatandaşın , her işletme ve bireyin hakkıdır. Yeterli araştırma olmayınca bir çok kişi ve kurum bu hakkını kullanmıyor. Devletin teşvik konusundaki desteği her geçen gün artıyor. Ayrıca AB ye bağlı kurulan Kalkınma Ajansı bölgesel hibe ve teşvik imkanları sunuyor. Özellikle geri ödemesi olmayan hibeler kredi teşviklerinde daha avantajlı olarak önümüzde duruyor.

Sadece KOSGEB değil bir çok kurum ve kuruluş hibe , destek ve teşvik veriyor. Tarım Ve Kırsal Desteklemeler, İş Geliştirme, Markalaşma, Kurumsallaşma, Marka Tescili Ve Patent, Vergi İndirimleri, Gümrük Muafiyeti ve dahi bir çok konuda hibe ve teşvikler mevcuttur. Bize düşen doğru proje ile bu imkanlardan yararlanmak. Ayrıntılı bilgi ve yardım için www.kosgeb.gov.tr ve bölgesel kalkınma ajanslarından bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu