Uncategorized

Kiralık Kasalar Güvenli Mi?

Kiralık Kasa bankaların müşterilerine sunduğu güvenli saklama alanlarıdır. Evde yeterince güvende olmayan altın, para yada kıymetli evraklarımızı güvenli olduğunu düşündüğümüz banka kasalarında saklamayı tercih ederiz. Peki bankada yaşanacak bir hırsızlık yada afet durumunda ne olacak ? Kiralık Kasalar güvenli mi? Kiralık kasalara sigorta yapılıyor mu?

İlgili Makaleler

Bankadaki Kiralık Kasalar Ne Kadar Güvenli

Bankalarda Kiralık Kasalar çelik kasalardan oluşur. Kiralık Kasalar bankanın en güvenli alanında konumlandırılırlar. Kiralık Kasa anahtarları müşteride bulunur ve bu anahtarlar olmadan banka personeli kiralık kasaya müdahil olamazlar. Kaldı ki bankanın en baş görevlerinden biri hesaplara yatırılan mevduatları hem fiziki olarak hemde sanal ortamda korumaktır. Bu anlamda kiralık kasalarda herhangi bir güven sorunu yoktur. Bizim sorguladığımız durum olağan üstü durumlarda kiralık kasa içerisindeki kıymetlimizin ne kadar güvende olduğudur.

Kiralık Kasalar Güvenli mi? İçindekiler Çalınır mı?

Daha önce belirttiğimiz üzere kiralık kasalar güvenli ortamlarda muhafaza edilmekte ve müşterinin anahtarı olmadan hiç bir şekilde kiralık kasalar açılamamaktadır. Ama akıl almaz fikirlerle yaşanan hırsızlık olayları kiralık kasa içindekilerinin çalınmayacağını imkansız kılmıyor. Yada deprem gibi bir doğal afet yaşadığımızda yağma olayları ile karşılaşılabilinmektedir. Velhasıl güvenlik anlamında bir zafiyet olmasa da çalınma ihtimali yok diyemeyiz.

Kiralık Kasa içerisine konulanlarla ile ilgili herhangi bir tutanak tutulmamaktadır.

Farklı boyutlarda bulunan kasalara müşterinin ne koyduğu ile ilgili banka personeli herhangi bir bilgiye sahip değildir. Bu nedenle hırsızlık gibi bir durum yaşandığında içerisindekilerin ne yada ne kadar olduğuna dair bir bedel çıkarılamiyor. Bu konu hemen kiralık kasalara sigorta yapılıyor mu sorusunu akla getiriyor.

Kiralık Kasalara Sigorta Yapılıyor mu?

Sigorta yapılabilmesi için bir şeyin bedeli çıkarılabilmelidir. Ama Kiralık Kasaların içerisindeki kıymetli eşya, para yada evrağın tespiti yapılmadığından bedeli de bilinmemektedir. Bu nedenle sigorta yapılamamaktadır. Bu nokta da bankalar her türlü tedbiri almışlardır ama içindeki eşyalar konusunda hiçbir sorumluluk almazlar. Bankalar tarafından bir güvenlik zafiyeti söz konusu olursa dava yolu açıktır.

Bunun yanında mevzuata göre kiralık kasa sigortası kiracı ve bankanın insiyatifi dahilinde yapılabilmektedir. Yani bu konu mevzuatta vardır ama uıygulamada bankalar kiralık kasalara sigorta yapmazlar.

Afet ve Çalınma Durumunda Kiralık Kasalar Güvenli mi?

Çalınma ya da afet durumlarının yaşandığı bir kaç örnek olay vardır. Örneğin Düzce Depreminde bir çok banka yıkılmış ve bankalardaki kiralık kasalar sağlam olan diğer şubelere taşınmıştı. Taşınma sırasında kayıpların olduğuna dair müşteriler tarafından bazı itirazlar olmuş ve konu mahkemeye taşınmıştı.

Kiralık kasa güvenli mi sorusuna örnek başka bir olayda geçtiğimiz yıllarda yaşanmıştı.

Ankara’da Yaşanan Kiralık Kasa Soygun Olayı

Bir kamu bankasının, Ankara Balgat Şubesinde yaşanan olaya göre bankanın bodrum katında bulunan kiralık kasaların bulunduğu odaya bankanın yanındaki inşaattan tünel kazarak içeriye giren hırsızlar, -anakasaya giremediklerinden olsa gerek- kiralık kasaların hepsini boşaltmışlardı. Yazımızda anlattığımız gibi kiralık kasaların içerisindekiler bilinmediğinden müşteri beyanları ve bilir kişi raporlarına istinaden tamamen bankanın kendi inisiyatifi ile müşterilerin zararları tazmin edilmişti. Bazı müşteriler kasa boyutunun çok üzerinde kıymetlileri olduğunu iddia etseler de bilir kişi makul bulmamış ve abartılan rakamlar ödenmemiş ama mantıklı makul talepler dikkate alınarak mahkeme kararı ile ödemeler yapılmıştı. Bu arada soygun muamma olarak kalmış ve failleri bulunamamıştır.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu