KREDİ NOTU

İstanbul’da Senetle Borç Bulma Yolları

Kredi sıkıntısı yaşayan kişiler borç para için genelde banka harici olarak senetle borç bulmak ya da buna benzer yöntemler bulmaya çalışırlar. Şahıslar için yasal olarak artık senetle direkt kredi vermek ya da elden borç vermek mümkün değildir. Ama bankalar ve özel finans kurumlar bunu yapma hakkını saklı tutmaktadır. Örneğin, Ziraat Bankası şu anda senetle kredi vermeye başlamış ve çok tutulan bir hizmet haline gelmiştir.  İstanbul’da oturanlar için banka kredisi çekemeyenlere alternatifler sunduk.

Bankalardan kredi alamayanlar için İstanbul’da senetle elden para veren yerler vardır. Bunlar ihtiyaç sahiplerini senet karşılığı nakit toplu para verirler ve kimi zaman vadeli olarak tek seferde kimi zamansa ufak taksitlerle geri ödeme alırlar. İstanbul’un çok büyük bir şehir olması ve çok çeşitli hizmet kollarına sahip olması senetle para alınabilecek yerlerin sayısını diğer illere göre arttırmaktadır.

Senet Karşılığı Para Veren Yerler

İnsanlar nakit paraya ihtiyaç duyduklarında ilk olarak bankalar akla gelir. Fakat bankalar kredi kullandırırken çeşitli beyanatlar, güvenceler isterler. Ödemeleri düzensiz olanları, borunu geçirenleri ise kredi almaktan mahrum bırakırlar. Bu gibi durumlarda da İstanbul’da acil nakde ihtiyaç duyanlar senet seçeneğini devreye sokar. Günümüzde senet dendiği zaman akla ilk olarak tefeciler gelse de tefeciler dışında da senet karşılığı elden para veren yerler vardır. Bunlar arasında ilk akla gelen kuyumculardır.

İstanbul’da Senetle Para Veren Kuyumcular

İstanbul’da Senetle para veren kuyumcular daha çok Kapalıçarşı’da bulunurlar. Yine Merter, Bağcılar, Eminönü, Mecidiyeköy, Bakırköy, Kartal, Beşiktaş, Fatih gibi hemen bütün semtlerde bu tarz borç veren kuyumcuları bulmak mümkündür. Özellikle köklü kuyumcular eski bir gelenek olan senetle altın verme veya elden nakit verme yolunu tercih edebilmektedirler. Bu sayede toplu nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, ödemelerinizi vadeli olarak yapabilirsiniz. Fakat daha öncelden kuyumcular 12 taksitle altın alına biliniyordu. Ancak  devlet bu uygulamayı kuyumcuların kötü niyetli yaklaşımından dolayı 4 taksite çekmiştir. Kredi kartı limitinize kadar 4 taksitle aldığınız altını isterseniz başka kuyumcuya isterseniz altın aldığınız kuyumcuya satabilirsiniz.

Faktöring Şirketlerden Para Bulma İmkanı

Faktöringlerin para karşılığında senet vermediğini bilmek zorundayız. Senet karşılığında para verir. Yani senetlerinizi kırdırabilirsiniz.

 • İlk önce elinizde tarihi geçmemiş bir senet olması gerekir.
 • Senetlerinizin yasalara uygun olarak düzenlenmesi gerekir.
 • Senetlerinizin fatura karşılığı verilmiş olması gerekir.

Senetle Telefon, Elektronik Eşya Alıp Nakde Çevirme

Bütün bu saydıklarımız yanında senetle elden para veren yerler son derece sınırlıdır. Çünkü hiç kimse kimseye karılıksız bir para vermez. Böyle bir ihtiyaç durumunda ise tercih edilebilecek yolardan birisi telefon bozdurmaktır. Evkur, Çetintaş gibi büyük mağazalar elden taksitle cep telefonu satışı yaparlar. Buradan aldığınız bir telefonu kutusunu hiç açmadan telefonculara götürerek nakit karşılığında satabilirsiniz.

Yine bir benzeri beyaz eşya, elektronik eşya bozdurmaktır. Vestel, Beko, Arçelik, Profilo gibi firmalardan aldığınız ürünleri kutusunu hiç açmadan bazı beyaz eşya dükkanlarına nakit para karşılığında satabilirsiniz. Fakat hem telefon hem elektronik alım satımında satarken aldığınız ücretin bir hayli altında satabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Senetle Para Alınırken Dikkatli Olunmalıdır

Tefecilik hem yasak hem de uygunsuz olmakla beraber hayat şartları gereği birçok insan tefecilerden para alma yoluna da gitmektedir. Aynı şekilde bunlar da senet karşılığında nakit vermektedirler. Fakat son derece riskli bir durumdur. Genel olarak senetle para alınacaksa güvenilir, tanıdık bir yerden alınmalıdır. Her nereden olursa olsun faiz oranlarının bankalara göre çok daha yüksek olacağı unutulmamalıdır. Senetlere yazılan rakamlara da dikkat edilmeli, şahit bulundurulmalıdır

Bir önceki yazımız olan Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorum

 1. Bir reklam ajansında çalışıyorum. Düzenli gelirim var. Bazen proje bazında yüksek gelir elde ediyorum.
  Sağlık harcamalarım yüzünden 80.000 gibi bir meblağa ihtiyacım var. 2 ay sonra komple geri ödeyeceğim.
  Yardımcı olabilir misiniz? Tel:05464176321. Mail: gulen.deniz@yahoo.com

 2. Yeni iş yeri açtım ve 15 000 lira gibi sermayeye ihtiyacım var maltepede kardeşlerimle babadan kalan TOKİ sitesindeki 10. kat deniz manzaralı daireyi satılığa çıkarttık oradan para gelir gelmez vereceğim zamanını bilemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim Tel: 0543 242 47 22
  E posta :yldrm75@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu