Bankacılık İşlemleriUncategorized

İNİNAL KART GÜVENİLİR Mİ?

İninal Kart, Dünyada yaygınlaşan nakitsiz alışverişin örneklerinden biridir. Türkiye’de 3 milyon kullanıcısı olan ininal kart nedir ve nasıl kullanılır? Gençler arasında yaygınlaşmakta ve trent olmaktadır. Gençler internet ortamında daha rahat alış veriş yapmakta ve bilgisayar oyunlarındaki ürünlere daha özgür ulaşmaktalar. peki gerçekten avantajlı mı yoksa riskleri içinde barındıran bir sistem midir? Cevaplarına makalemizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

İninal Kart Nedir?

Yukarıda gençler arasında yaygınlaştığını söylesek de aslında tüm yaş grupları için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Harcayacağınız kadar para yükleyebildiğiniz, herhangi bir mağazada, marketlerde ve restoranlarda özellikle internet üzerinde ürün satın almalarda ve sanal ürün satın almalarda güvenli ve rahat kullanabileceğiz bir sistemdir.

Sistem Banka İle Bağlantılı mı?

İninal kartı kuran şirketlerin herhangi bir banka ile bağlantısı yoktur. Bu kartı anlaşmalı satış noktalarından veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Aldığınız karta satış noktalarından nakit para yükleyerek internette veya yerelde istediğiniz gibi kullanıp alış veriş yapabilirsiniz. Satış noktaları: D&R, KİM Market, Migros, Pratik İşlem, Şok Market, Teknosa, Vatan Bilgisayar  ve internetten alış veriş yaptığınızda; n11.com veya hepsiburada.com ‘dan alış veriş yapabilirsiniz.

İninal Kart Güvenilir mi?

Bu sistem 2012 yılında kuruldu ve 3 milyona yakın kullanıcısı mevcuttur.Bankacılık Denetleme Kurulu tarafından denetlenmekte ve tüm izinleri verilmiştir. Bir çok güvenilir firmayı satış noktası yaparak aslında bir nevi güvenilir bir uygulama olduğunu göstermektedir. 18 yaşından küçük gençler banka tarafından kredi kartı alamıyor, velev ki bankalardan kart alabildi. Bankaların bir çok imkanı olduğu için ebeveynlerin gençleri finansal açıdan kontrol etmeleri zor olabilir. Bu kartı kredi kartı gibi kullandığınızda banka kartları gibi sonradan borçlanmıyorsunuz. Kartınızda ne kadar para varsa o kadar harcayabilirsiniz. Tabi her üründe ve kurumda olduğu gibi yaşanan bazı aksaklıklar olmaktadır. Örneğin kartınıza bir satış noktasından para doldurdunuz ama paranın karta geçmediğini görüyorsunuz. Böyle bir durumlarla karşılaştığınızda hemen müşteri temsilcisini aramanız gerekmektedir. Size her noktada yardımcı olacaklardır.

İninal Cüzdan

İninal Cüzdan

İninal Cüzdan cep telefonunuza App Store ve Google Playdan indirebileceğiniz ve aktif olarak kullanabileceğiniz mobil bir sistemdir. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya kayıt yaptırarak sanal kart alabilir ve internet üzerinden alış verişlerinizi yapabilir faturalarınızı bir tıkla ödeyebilirsiniz. Tabi bunun için sanal cüzdanınıza yukarıda belirttiğimiz noktalara giderek ve sistemlere girerek ara para yüklemeniz gerekmektedir. İninal Cüzdan indirdiğinizde sadece bilgisayar oyunları için bu sisteme dahil olmuşsanız kart almanıza da çok gerek yoktur.

İninal Kart Ücretli mi?

Bu sorunun cevabı evet. Kartı satış noktalarından aldığınızda veya internetten sipariş ettiğinizde 5 TL kart ücreti ödemek durumundasınız.Kartı kullandığınız müddetçe her ay 2 TL kart aidatı ödemek durumundasınız. Bunun yanında karta para yüklediğinizde bazı kurumlara yatırma parası almaktadır.

 Migros, Kipa ve Macrocenter kasaları
Migros, Kipa ve Macrocenter kasaları: Ücret 2 TL olup ayrıca tahsil edilir.
 N Kolay noktaları
N Kolay noktaları:Ücret 2 TL olup ayrıca tahsil edilir.
Pratik İşlem noktaları
Pratik İşlem noktaları:Ücretsiz.
PTT iş yerleri vezneleri
PTT iş yerleri vezneleri:Yatırılan tutarın %2’si kart bakiyesinden düşülür.
Şok Market kasaları
Şok Market kasaları:Ücret 2 TL olup ayrıca tahsil edilir.
Teknosa kasaları
Teknosa kasaları:Ücret 2 TL olup ayrıca tahsil edilir.Havale veya EFT ileÜcretsiz.

İninal Karta para aktarımı, fatura ödemeleri de ücretlidir.

İninal Kart Müşterileri İçin Avantajlar

İninal kart sahibi olanların veya ininal sisteme abone olmuş olanlara farklı zamanlarda farklı süprizler yapılmaktadır. Sinema biletlerinde indirim imkanı bazı restoranlarda menu indirimi, giyim mağzalarında kasada süpriz indiriler sizi beklemektedir.

Bilgisayar Oyunu

İninal Kartı Gençler Seviyor

Bankacılık kanunlarınca 18 yaş altı gençlerin kredi kartı alması sınırlandırılmıştır. Bundan dolayı internet ortamında alış veriş yaparken gençler sıkıntı çekmektedir.İninal kart gençlerin ihtiyacına cevap vermektedir. Günümüz gençleri bilgisayar oyunları ile çok fazla ilgilenmektedir. Bilgisayar oyunlarında oyun içi satın alınmalar olmaktadır. Ödemelerini bu kartla yapılması finansal harcama noktasinda aile kontrolü açısından da önemlidir.

Sonuç olarak, banka kredi kartlarından farklı bir sistemle çalışan ama mantık olarak da aynı olan ininal kart veya cüzdan giderek yaygınlaşmakta ve kabul görmektedir. Sahip olmak çok kolay. İsterseniz satış temsilciliklerinden isterseniz de internetten kartlarınızın siparişini yapabilirsiniz. Kredi kartı gibi borçlanma yapısı olmayan önce parayı harcayıp daha sonra borcunu öderken zorlanmıyorsunuz. Önce paranızı karta koyuyor daha sona harcıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Banka Staj Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu