KREDİ NOTU

Hafta Sonu Ve Mesai Saatleri Dışında Para Gönderimi

Cumartesi ya da Pazar günü acil olarak para yollamak durumunda iseniz o zaman hafta sonu mesai saatleri dışında para yollama isimli yazımız size çok faydalı olacaktır. Hafta sonu da para göndermek mümkündür. Bunun için yapılması gerekenleri yazdık.  EFT ile havale çok karıştırıldığı için bu iki seçeneğin ne olduğunu izah ettikten sonra hem ucuz hem de kolay para yollama seçeneklerine birlikte göz atalım.

Banka EFT ve Havale Farkı

Bankalar kişilerin maddi ihtiyaç duyduklarında başvurdukları en önemli ticari başvuru mekânlarıdır. Acil nakit ihtiyacı hissettiğinizde ATM’ lerden ekstra avans çekebilir ya da ihtiyaç kredisine başvuru yapıp kredi imkânından faydalanabilirsiniz. Bankalar arasında EFT aynı iki banka arasında havale yapabilirsiniz.  Hafta sonları ve mesai saatleri dışında para transferi yapmak istiyorsunuz.  Halk arasında EFT ve havale kavramları aynı gibi değerlendirilse de aralarında nüans farkı bulunmaktadır.

EFT Nedir?

Farklı bankalar arasında kişilere ya da finans şirketlerine yapılacak olan para transfer işlemine EFT denilmektedir. Örneğin Ziraat Bankasından Halk bankası ‘na para transfer işlemi EFT işlemidir. EFT ‘nin açılımı “Elektronik Fon Transferi “ dir. Elektronik fon işlemi ile bankalar arasında çok kısa zaman diliminde para aktarımı yapabilirsiniz. EFT de hafta sonları ve mesai saatleri dışında para transfer işlemi gerçekleştirilemez

EFT Yapmanın Kolay Yolları

EFT işlemi farklı bankalar arasında gerçekleştiğinden merkez bankasının işlemleri kontrol etmesi ve onaylaması ile para transferi başlamaktadır. Bilgilerin doğruluk derecesi merkez bankası tarafından denetlendiğinden   bilgileriniz mutlaka doğru olarak verilmelidir. EFT işleminin en güvenilir yolu IBAN ile yapılan işlemdir. IBAN ile yapacağınız işlemler sorunsuz ve kolay olarak gerçekleşmektedir. Bu yüzden bankacı uzmanların tavsiyesine göre; EFT işlemlerinizi IBAN ile gerçekleştirmelisiniz. EFT işleminin farklı alternatifleri de bulunmaktadır.

İBAN Nedir?

Uluslararası standarta sahip, uluslararası bankacılıkta geçerliliği ve standartı olan hata riski az en güvenilir banka hesap numarasıdır. Avrupa birliği ülkeleri dahil bir çok ülkede İBAN kullanılmaktadır. İBAN numaranızı bankanızın müşteri hizmetlerinden ATM ekranından veya internet bankacılığı kullanıyorsanız hesabınızdan öğrenebilirsiniz.

Hesap Numarası ile EFT Yapılır?

Tavsiye edilen EFT işlemi IBAN numarası ile yapılan işlem olmasına rağmen, para transferi yapacağınız kişinin IBAN numarası yoksa o zaman hesap numarası ile işlem yapmanız gerekecektir. Hesap numarası ile yapacağınız para transfer işlemlerinde son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. EFT yapabilmeniz için; kişinin tam olarak banka hesap adını, banka adını, bankanın şube adını ve şube hesap numarasını tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

Bazı bankalar EFT yapılacak bankanı internet üzerinde tanımlanmış olan banka şube numarasını kodlamanızı isteyebilir. İşte bu durum bazen karışıklığa neden olabilmektedir. Hesap numarasına ve diğer istenilen bilgilere sahip olan kişi hesap numarası ile EFT ‘yi doğru şekilde gerçekleştirebilir.

 IBAN Numarası İle EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerinde en güvenilir ve hızlı yol olduğundan en fazla tercih edilen EFT işlemidir. IBAN kişilerin tam adları ve uluslararası banka numaraları olduğu için ekstradan bir bilgi vermenize gerek kalmaz ve işlem kolay bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Hafta sonu EFT yapmak isterseniz ki buna EFT diyemeyiz ancak havale denilebilir ki yapacağınız işlem şöyle olabilir: Bir AVM ye giderek x bankasındaki paranızı y bankasına yatırabilirsiniz. Bu şekilde de bir anlamda hafta sonunda da EFT işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

 Hafta Sonu Havale Yapılabilir

Aynı bankalar arasında yapılan para aktarım işine havale denir. Havale yapmada şubelerin farklı olması engel teşkil etmemektedir. 7 / 24 havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Havale yapmada bilmeniz gereken gerekli bilgiler şunlardır:

Hesap gönderilecek kişinin adı soyadı, banka şube kodu ve hesap numarası

Havale işlemlerinizi ATM den, Banka şubelerinden yapabilir ya da zaman kazanmak açısından şubeye gitmeden de internet bankacılığından da gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemi; sizin adınıza düzenlenmiş şifre ve hesap numarası ile sisteme giriş yaparak havale yapacağınız kişinin bilgilerini ve para miktarını yazarak havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu