Uncategorized

Ev Temizliğine Giderek Günde 200 TL Ek Gelir

Ev temizliğine giderek para kazanan bayan sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bazı kadınlar, ek gelir elde etmek için ev temizliğine gitmektedir. Özellikle zengin müşteri potansiyeli elde ederek her gün bir ya da iki eve  ev temizliğine giderek ek gelir sağlamaktadır. Her ev için ortalama olarak Anadolu’da 180 TL İstanbul’da 200 TL gelir elde etmektedir. Bu şekilde aylık gelirini 4000-4500 TL üstüne çıkaran birçok temizlik işi yapan kadın vardır. Ev temizliği ile günde 200 TL kazanmak artık normal karşılanmakta ve her geçen zamanda da yeni kadın temizlikçi ihtiyacı artmaktadır.

İlgili Makaleler
Ev Temizliği

Kadınlar İçin En İyi Ek Gelir Kapısı

Temizlik,  evin nasıl göründüğünü etkileyen en önemli unsurdur. Eviniz çok lüks ve ferah olsa da pis ise ev kendini ifade edemez. Evinizin temiz ve estetik görünmesini istiyorsanız evinizi temiz ve düzenli tutmalısınız.Herhangi bir maddi imkana sahip ve önceden edindiği kariyeri olmayan bayanlar kendi ihtiyaçlarını çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve ek gelir sağlamak için ev temizliğine gitmektedir.

Kimler Evine Temizlikçi Alır?

Türkiye’de kamu da ve özel sektörde çalışan bayanlar hafta içi yoğun iş yaşamına hafta sonu ise vaktini çocuklarına ve eşine ayırdığı için eve temizlik için bayan almayı tercih etmektedir. Sadece çalışan bayanlar değil, evi büyük olan ve evini temizlemek istemeyen ev hanımları da evine temizlikçi almaktadır. yaşlılar, bekar yaşayan erkekler, küçük çalışma ofisleri daha çok evine gündelik temizliğe giden kadınları tercih etmektedir. Ev temizliğine giden kadınlar bireysel alıştığı gibi  şirket dahilinde de çalışıp şirketin ayarladığı evlere gidip temizlik yapılmaktadır. 

 Ev Temizliği İşine Nasıl Başlayabilir siniz?

Temizlik işi ile para kazanmak ve düzenli gelir elde etmek uzun süredir bayanların tercih ettiği en önemli gelir kaynağı olmuştur. Eğer enerjik ve pratikseniz siz de temizlik işini rahatça yapabilirsiniz. Son yıllarda sadece ev temizliği ile sınırlı kalmayıp iş yeri temizliği , apartman temizliği, inşaat temizliği gibi bir çok temizlik alanları ortaya çıktı. Bu işi yapan şirketlerin eleman ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Siz de temizlik yaparak para kazanmak istiyorsanız sık sık ilanları değerlendirip bu işi yapabilirsiniz.

Temizlik Yaparken Deterjanlara Dikkat

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu konuda her ne kadar profesyonel bir eğitim almasanız da bu işe profesyonel bakmak zorundasınız. Sizin için bu konuya profesyonel bir gözle bakarak bir kaç tavsiyemiz olacak.

  • Temizliğini yapacağınız bir eve zamanında gitmelisiniz. 
  • Temizliğe başladığınızda saat kaça kadar çalışacağınızı hesaplayıp, hızınızı ayarlamalısınız. 
  • Temizlik sırasında telefonla konuşma, sigara içme , çay kahve molası minimum tutulmalı. (temizlik yaptığınız bir ev de balkonda da olsa sigara içtiğinizde evin kokusunu kirletirseniz. Sakın içmeyin.)
  • Temizlik yaparken bir standart çalışma şekliniz olmalı. Her işinizi sıra koymalısınız ve her odada aynısını uygulamalısınız. Bu sayede işleri eksik bırakmazsınız.
  • Ev sahibin gözetiminde evin her noktasını temizlemelisiniz.
  • Ev sahibi ile fazla muhabbet etme antipatik karşılanabilir.
  • Eğer birbirini tanıyan kişilere haftanın değişik günlerinde temizliğe gidiyorsanız, bir evin durumu hakkında diğerine bilgi vermeyin.( Genelde temizliğe giden kadınlar belirli bir bölgeye ve birbirini tanıyan bir kaç kişiye gider.
  • Evin eşyalarını hassa davranmalı kırıp dökmemeye gayret etmelisiniz.
  • Her konuda güven vermelisiniz.
  • Daha temiz olması ve hızlı temizlik olması açısından genelde temizlik yapanlar kimyasal deterjanı fazlaca kullanmakta. Bunun ilk önce size fazlaca zararı olur. Cilt ve akciğer konusunda sorun yaşayabilirsiniz. 

Yukarıda belirttiğimiz maddelere dikkat ederseniz, tercih edilen bir çalışan olursunuz ve işsiz kalmazsınız. gittiğiniz evlerde sürekliliğiniz olursa o ailenin temizlik kültürüne alışırsınız.

 

Evlere Nasıl Temizliğe Giderim

Evlere temizliğe gitmek istediğinizde yakın çevrenize arkadaşlarınıza haber vermelisiniz. Genelde ev temizliğine giden kadınlar tavsiye üzerine de iş bulmaktadır. Bunun yanında bu sektörde hizmet veren şirketlere baş vurarak işe başlayabilirsiniz.

Eve Temizliğe Giderek Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Evlere temizliğe gidildiğinde normal temizlik yanında detaylı temizlik olarak cam silme,halı, koltuk ve duvar silme gibi detaylar da olacağından bu ücret artabilir. Türkiye’de 2019 verilerine göre bu ücret 180 ile 200 TL arasında değişebilmektedir. Kendiniz,  temizlik alanında daha da pratikleşirseniz bu ücret daha da artıp aylık asgari ücretin çok daha da üstüne çıkabilirsiniz.  Bu işi disiplinli yapan kadınlar ayın 25 günü temizliğe gitmektedir. Bu şekilde günde 200 TL kazanan bir bayan ay sonunda 4500 TL gelir elde edebilmektedir.

Temizlik Şirketleri

Temizliğe Giden Kadınlar İçin SGK Ödenir mi?

Eğer düzenli olarak haftada en az iki veya üç gün bir eve temizliğe gidiyorsanız o evin sahibi ile aylık ücret ve SGK priminin ödenmesi konusunda anlamalısınız. geri kalan kısmını da mutlaka ödeyin. Çünkü şuan çalışmanızın geleceğinize katkısı olsun.

Ev Temizliğine Ayda Para 5000 TL Kazanmak

Temizlik Şirketi Mi Yoksa Bağımsız Mı Çalışmak

Ev temizliği ve iş yeri temizliğine iyi para olduğu için artık birçok kişi temizlik şirketi kurarak para kazanma başlamış ve bazı kimseler bu işi vergiye tabi olarak yapmaya başlamıştır. Bayanlardan oluşan 3-4 kişilik ekip kurarak günde 3-4 tane ev temizlenmekte ve ay sonunda kadınlara maaş verilmektedir. Temizlik şirketinde çalışan kadınlara ortalama olarak günde 150 TL kazanabilmektedir. Ama bağımsız çalışanlar ise 200 TL ve üstü kazanmaktadır.  Bağımsız çalışan kadınlar gündelik olarak daha çok kazanır; ama her gün iş bulma noktasında sorun yaşayabilir. Ama temizlik şirketinde iş devamlılığı olması da avantaj olarak kabul edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu