Esnaf Kredisi

Esnaf Kefaletten Konut Kredisi İmkanı

Esnaflarımıza özel konut kredisi kampanyaları hakkında bilgi vermek amacı ile esnafa konut kredisi başlığı altında bir araştırma yazısı hazırladık. Esnaflarımızın bağlı olduğu odalar başta olmak üzere birçok kurum ve banka esnafa özel konut kredisi avantajı sunabilmektedir. Esnaflara doğrudan konut kredisi vermeyen kurumlar da esnaflarımıza nakit krediler vererek bu paraların konut satın alımında kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Örneğin, Esnaf kefalet kredi kooperatifi esnaflara vermiş olduğu işletme kredisinin nereye kullanılacağına müdahale etmediği için bu krediyi çeken esnaf bunu konut satın alırken rahatlıkla kullanabilmektedir.

Kefalet Odasından Faizi Düşük Ev Kredisi

Konut kredi faizleri şu dönemde çok yüksek olmasına rağmen esnaf kefalet kredi faiz oranı oldukça düşük bir orandan verilmeye devam etmektedir.  Güncel en düşük konut kredi faizleri bankalarda  %0, 80 ve daha üstü durumdadır. Ama esnaf odası kredi faiz oranı %5’i geçmemektedir. Bu da konut sahibi olmak isteyen bir esnaf için bulunmaz bir fırsat sağlamaktadır.

Esnafa Konut kredisi sağlayan kurumlar dışında bütün bankalar aynı zamanda esnaf kredisi sağlamaktadır. Şimdiler Şeker Bank 30 yıllık konut kredisi vadesi ile esnafa özel konut kredileri sunmaktadır. Geliri düşük olup da kiradan kurtulmak isteyen esnaflarımız Şeker Banka esnaf konut kredisinden yararlanabilir. Bu kredi için esnaf olarak aktif bir şekilde faaliyet yürütmek yeterli olabilmektedir.   Esnaflarımıza özel  konut kredi seçeneklerini tek tek inceleyebiliriz.

Esnafa Düşük Faizli Konut Kredisi

Esnaflarımıza özel olarak kredi veren bankalar dışında, esnaf konut kredisi veren kurumlar bulunmamaktadır. Özellikle KOSGEB ya da Esnaf kefalet odası gibi kuruluşlar doğrudan konut kredisi vermez. Ama bu kurumlar, esnaflara vermiş oldukları nakit kredilerin nereye harcandığına çoğu zaman karışmaz. Bu nedenle esnaflarımız konut ihtiyaçlarını gidermek için bu tür yerlerden kredi çekebilirler.  Esnaf Kefalet Odasının vermiş olduğu işletme kredileri bu yönü ile oldukça büyük bir avantaj sunmaktadır. Şimdi kredi şartlarına bir göz atalım.

Esnaf Kefalet Konut Kredisi

Esnaf kefalet kredi kooperatifi birçok isim altında kredi vermektedir. Ama bu krediler içinde özel bir konut kredisi mevcut değildir. Fakat, verilecek üst kredi limiti 150.000 TL olması ve bu kredinin nereye kullanılacağının sorulmaması esnaflara bu kredi ile ev alma hakkı verildiği anlamına gelmektedir. Özellikle kredi notu iyi olan esnaflarımız banka kredisi ile yüksek faiz ödeyerek ev sahibi olmak yerine, çok düşük faiz ödeyerek kefalet odasından kredi kullanabilirler.

Kefalet odasından kredi çekecek olan esnaflarımız 12 aya kadar olan vade seçenekleri için yıllık %4 ve 12 aydan fazla vade seçenekleri için ise yılda %5 oranında kredi faizi ödemektedir. Bu kredi faiz oranları diğer konut kredisi veren banka faiz oranlarının neredeyse yarısına denk gelmektedir. Bu avantajı kullanmak isteyen esnaflarımız kefalet odasından işletme  kredisi çekebilirler. Çekecekleri işletme kredisini de konut satın almak için kullanarak büyük bir avantaj yakalamış olurlar.

Esnaf Kooperatifleri Aracılığı İle Konut Sahibi Olmak

Değişik meslek grupları eskiden sık sık bir araya gelerek kooperatifle ev sahibi olmaya çalışırlardı. Bu yöntem her ne kadar şu anda pek kullanılmasa da şoför esnafı bu noktada birlikte ev sahibi olmak için iş birliğine devam etmektedir. Bir araya gelecek olan esnaflar resmi bir kooperatif kurarak  ve ortak bir sermaye oluşturarak ev sahibi olabilirler. Üstelik hızlı bir şekilde bu işlemler gerçekleşeceği için hem banka kredisi ile faiz ödenmemiş olacak hem de kira verilmediği için bu noktadan da ek bir kazanç sağlanacaktır.

Esnaf kooperatifleri Türkiye’nin birçok ilinde büyük konut projeleri yürüterek bu noktada binlerce esnaf uygun ödeme koşulları ile konut sahibi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Çıkabilecek Sorunlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu