Esnaf Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Kredi ihtiyacı olan esnaflar için uzun yıllardır düşük faizli ticari işletme kredisi veren Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi 200 bin TL limit ve %50 faiz indirimli kredi başvurularını almaya devam etmektedir. Esnaflarımız tarafından çekilen bu krediler için istenen faizlerin yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır. Düşük faizli esnaf kredisi ve sıfır faizli işletme kredisi için esnaflarımızın taşıması gereken bazı şartlar vardır. Devlet destekli esnaf kefalet kredisi nasıl alınır ve esnaf kredisi için istenen koşullar nelerdir sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda esnaf kefaletten çekilecek olan 30 bin, 50 bin, 100 bin, 150 bin ve 200 bin TL esnaf kredisi için istenen faiz oranları ve kredi kesinti oranlarının tamamını örnek esnaf kredisi hesaplama tablosunda görebilirsiniz.

Esnaf Kefalet

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Sanatkarlar Odası Kredi destekleri için işletme sahiplerinden bazı şartlar talep etmektedir. ESKK kredisi çekmek için aşağıdaki şartların tamamlanması gerekmektedir.  Esnaf kefalet işletme kredisi için istenen şartlar içinde kefalet kooperatifine ortak olmak ilk istenen şarttır. Esnaf kefalet kredisi üyelik şartları ve gerekli evraklar;

 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak
 • İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak
 • Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak

Gibi koşullar istenmektedir. Ortaklık işlemleri tamamlanan kişiler artık kefalet kredisi başvurusu yapabilir. Peki esnaf kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Esnaf

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları

Esnaf kefalet odasına üye olan esnaflar 200 bin TL’ye kadar ve devlet destekli işletme kredisi için aşağıdaki adımları uygulayarak kredi başvurusu yapabilir. İşte en basit yöntemle esnaf kredisi nasıl çekilir sorunun adım adım cevabı;

 1. Adım: Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine Üye Olmak
 2. Adım: İş yeri ruhsatı, SGK giriş formu, Vergi dairesinden alınan borcu yoktur yazısı, Esnaf Odasından alınan üyelik borcu yoktur yazısı belgeleri ile esnaf kefalet kredisi başvurusu yapılır.
 3. Adım: Kredi başvuru sürecinde istenen kredi limitine göre, kooperatif tarafından esnaftan kefil ve ek ipotekler bulması istenebilir.
 4. Adım; Kefillerin imzası için kendileri ve ipotekler için tapu fotokopileri ile kooperatife müracaat edilir.
 5. Adım: Yapılan başvuru sonrası oda yönetimi haftalık değerlendirme yapar. Yapılan esnaf kredi sicili araştırması sonrası, sicili temiz olan esnafa gerekli kredi onay işlemleri yapılmaktadır.
 6. Adım: Onay çıktıktan sonra, Halk Bankası’na gidilerek gerekli imzalara atılır ve kredi aynı gün hesaba geçer.

Kredi başvuru alanları olarak esnaflara herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Yani bazı esnaflarımız sadece işletme kredisi çekerken bazı esnaflarız ise, çekmiş oldukları esnaf kredisini; ev kredisi, konut kredisi ya da ticari araç kredisi olarak da kullanabilir. Bu noktada herhangi bir denetleme olmadığı için işletme sahipleri serbest şekilde kredilerini istedikleri gibi kullanabilirler.

Esnaf Kefalet Faiz Oranları

Türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi aracılığı ile kredi çekmek isteyen esnaflarımızın ödeyecekleri faiz oranları çekilecek kredi limitine göre değil, kredinin vadesine göre değişmektedir. Şöyle ki;


Kredi Faiz Oranları
VADE FAİZ ORANI (yıllık)
1 yıl ve üzeri % 6
   
 
Şahıs üst limitleri maksimum 200.000TL
Kredi vadeleri maksimum 5 yıl

http://www.teskomb.org.tr/index.asp?p=36

Esnaf Kefalet Kredi Çeşitleri Kredi Çeşitleri

 • İşletme Kredisi

Esnaf-Sanatkarların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması inin kullandırılır. en yüksek limit 200.000 TL’dir. 1-5 yıl arasında vadelendirilecektir.

 • Taşıt Alım Kredisi

Belirtilen bir hatta yada bölgede servis aracı, nakliye, taşımacılık v.b. Konularda faaliyet gösteren şoför esnaflarının gerek herhangi bir kurum önderliğinde yürütülen projeler kapsamında gerekse bir projeye bağlı olmaksızın münferit olarak otobüs, kamyon, minibüs, kamyonet, çekici, otomobil v.b. ticari taşıt ile plaka/hat alımına yönelik ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullandırılacak bir kredi olup, en yüksek limit 500.00 TL’dir. 84 ay vadelendirilecektir. Araç alımında 1. veya 2 el olması önemli ve bunların bazı şartları vardır. Örneğin 2 el araçlarda 10 yaş sınırı vardır. http://www.teskomb.org.tr/index.asp?p=35&k=10

 • Esnaf ve Sanatkarların İşyeri Alımına Yönelik Kredilendirilmesi

Esnaf ve sanatkarların daha uygun, modern ve organize koşullarda faaliyet göstermeleri amacıyla veya imar planı değişikliği gibi sebeplerle belediye, özel idare kurumları ve benzeri sivil toplum örgütlerinin önderliğinde yürütülen çalışmalarla/projelerle esnaf ve sanatkarların toplu işyeri veya münferit alımına yönelik olarak Kooperatiflerimiz kefaletiyle (kefalet veremeyen kooperatiflerin bulunduğu yerlerde doğrudan) kullandırılacak bir kredi olup, kredi limiti 500.000 vade süresi 120 aydır.

 • Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

Esnaf ve Sanatkârların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilmektedir. en üst kredi limiti 200.000 TL VADESİ 24 aydır.

 • İskonto Kredisi

Kısa süreli işletme giderlerinin finansmanı amacıyla; emre muharrer senetlerin iskontosu şeklinde kullandırılır. en üst limiti 200.000 TL dir. 9 ay vade süresi vardır.

 • Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi

Geçimini şoförlük veya nakliyecilikle sağlayan ve ticari amaçla kullanmak üzere tek taşıta sahip olan şoför ve nakliyeciler yararlanabilir. En üst kredi limiti 200.000 TL’dir.  Vade süresi en fazla 5 yıldır.

 • Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi

Okul ve Personel Servis araçları ile şehiriçi yük taşımacılığında kullanılan kamyonetlerin 10 yıl ve daha eski modellerinin yenilenmesini teminen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olan şoför esnafı yararlanabilir. En üst kredi limiti 200.000 TL’dir.  Vade süresi en fazla 5 yıldır.

ESNAF KREDİSİ MASRAF VE  KESİNTİLERİ

Aşağıdaki grafikte esnaf kredisi için alınan ve değişmeyen kesinti oranları verilmektedir. Bu oranlara göre; Örneğin 100 bin TL için komisyon kesinti oranı %6 olup daha sonra kredi kapatıldıktan sonra %3 ‘ü yani 3 bin TL’lik kısmı, esnafa iade edilecektir. Bu iade son taksitle birlikte kişinin ödeyeceği miktardan düşürülecektir. Diğer masraflar ve kesintiler ise geri iade edilmeyecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kesinti Oranları

Esnaf kefalet kredi limiti olarak da Türkiye genelinde en fazla limit 200 bin TL iken, bazı esnaf odalarının sicillerinden kaynaklı olarak en fazla 75 bin TL limit tanımlanabilmektedir. Bu limitler iki yönlü belirlenir. Birincisi esnafın kendi sicili ve kredi limitidir. Limiti az olan ve kredi puanı düşük esnafa 200 bin kredi verilmeyebilir. Ama sicili sorunlu olmayan kişilere esnaf odasının da uygun olması durumunda 200 bin TL’ye kadar devlet katkılı esnaf kredisi verilebilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi Halkbank aracılığı ile verilmektedir. Kendisine kredi onayı çıkan girişimci kredisini alabilmek için Halk Bank’a ayrıca başvuru yapması gerekmektedir. Aşağıda Halkbank kefalet kredisi şartları bulunmaktadır.

Halk Bank

Halkbank Esnaf Kredisi İçin İstenen Evraklar

Halkbank kredi için kefalet odasının vermiş olduğu onay ve yine kooperatifin kefaleti gerekmektedir. Kredi kooperatifi gerekli onayları verdikten sonra aynı hafta içinde esnaflar Halkbank’a giderek gerekli evrakları teslim eder ve vezneden paralarını alabilirler.  Aşağıda HalkBank Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama ve gerekli belgeler yazılmaktadır.

Halkbank esnaf kefalet kredisi için istenen belgeler;

Halk Bankası kredi onayı almış olan esnaftan ek belgeler talep etmez. Sadece kişinin kara listede olmaması ve kişinin bir gelir belgesi sahibi olması yeterli olacaktır. Bunun yanında kredi için istenen sigorta için belge talep eder, bunun haricinde esnaf odasına kredi için belgeler verildiği için banka ayrıca yeni belge istemez.

Halkbankası esnaf kredisi için istenen şartlar ve başvuru için buraya tıklayın. 

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Teskomb kredi hesaplama yapılırken kredi vadesi baz alınır. Diğer bankalar vade sayısı ile birlikte kredi limitine de bakarken, TESKOMP kredisinde sadece vade süresi önemli olmaktadır. Aşağıda 50 bin TL’den 150 bin TL’ye kadar örnek hesaplama tabloları gösterilmektedir. Esnaflarımız ne kadar kredi çekeceklerine karar vererek, hesaplama tablolarına bakıp önceden ödeyecekleri faiz oranlarını görebilirler. Esnaf Kefaret Kredileri şimdi 5 yıla çıkarıldı

 

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borcu Olan Esnafın Sağlıktan Yararlanması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

7 Yorum

 1. Esnaf kefalet odasından daha önce kredi kullandım halen kredi devam ediyor. Önceki krediyi kapatmadan yeni kredi çekebilir miyim

  1. Hasan bey merhaba kredi çekmiş olduğunuz kooperatifin limitleri dahilinde 150 bin tl ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu limit kredinizin kalan anapara üzerinden hesaplanmakta olup 1 yıl içinde en fazla 2 adet kredi kullanabilirsiniz.

  1. Krediye kim başvuru yaptıysa ipotekler de onun üstüne olması gerekmektedir. Ama esnaf odası ile görüşerek şu çözümleri sunabilirsiniz. İpotek göstermek istediğiniz evin tapu sahibi size kefil olup evi ipotek gösterebilir ya da noter onaylı şekilde evin ipotek edilmesine sahibi tarafından izin verilebilir. Esnaf odaları bazı durumlarda sorun çözücü kararlar alabildiği için bu seçeneği teklif edebilir ya da durumu onlara danışıp bir çözüm bulabilirsiniz.

 2. Eskisehirde biz esnaf olarak ikinci kredimize basvurduk kooparetifce kredimz onaylandi ama bankada finans sikintisi varmis bu konuyla ilgili bilgisi olan varmidir

  1. Erkan Bey, evet maalesef dediğiniz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumu banka ve kooperatifin çözmesi gerekmektedir. Bankalar sene sonu olduğu için bazı finansal sorunlar çıkarabilir.

 3. Esnaf kefalet kredi çekecem ama ev kredisi olarak ben tapuyu aldım ama o nasıl ipotek ederler 80 bin lira çekecem bu hepsini veriyorlamı onu öğrenmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu