Esnaf Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Çıkabilecek Sorunlar

Esnaf kefalet kredi kooperatifi uzun yıllardır esnaflarımızın kredi ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş bir kurumdur. Devlet destekli olarak çalıştığı için esnaflara vermiş olduğu kredilerin faiz oranları çok düşük seviyede olmaktadır. Düşük kredi faizlerinden yararlanan esnaflarımız değişik nedenlerden ötürü kredilerini ödeyemeyebilirler. Kredisi gecikmeye düşmüş on binlerce esnafın olduğu bilinmektedir.


Bu makalemizde, esnaf kredisi çeken vatandaşların değişik sebeplerden dolayı kredilerini ödeyememeleri durumunda karşılaşacakları sorunlardan bahsedeceğiz. Ayrıca esnaf kefalet kredisi ödeyemeyen esnaflar için çözüm önerilerimiz de olacaktır. Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak, içinde bulunduğunuz zor durumdan kurtulmak için çözüm önerileri elde edebilirsiniz.


 

Esnaf kefalet Kredisi Taksitini Ödeyemedim!

Esnaf kefale odaları düşük faizli kefalet kredisi verir. Her esnafın kredi limiti farklı olsa da 150.000 TL’ye kadar kredi verilebilmektedir. Kredi çekmek isteyenler, kefil ya da teminat verip bu ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidebilirler. Kredi çekmiş olan kişiler, işlerinin kötü gitmesi nedeni ile ya da parayı uygun yere kullanamamanın vermiş olduğu maddi sıkıntı nedeni ile kredi borcunu aksatmış olabilir.

Şu anda Türkiye’de esnaf kefalet odasından kredi kullanan yüz binlerce esnafımız bulunmaktadır. Bu esnaflarımız, kredi faiz oranları çok düşük olduğu için bu kurumu tercih etmiş ama; kredisini yine değişik nedenlerden dolayı da binlerce esnaf aksatmakta ve ödeyememektedir.

Esnaf kefaletten kredi çekip de borcunu ödeyemeyenler için bazı çözüm önerileri sunulmaktadır. Bunların başında esnaf kefalet kredisinin yapılandırılmasıdır. Siz de borcunuzu ödeyemiyorsanız bu borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Bunun için kefalet odasına başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Kredi yapılandırmayı uygun ödeme koşulları ile yaptırmanız durumunda taksitleri daha rahat ödeyebilirsiniz.

 

Esnaf Kredisi Ödenmezse İcra Gelebilir

Esnaf Kefalet Kredisi Borcumu Yapılandırmıyor!

Esnaf kefalet kredi kooperatifine borcu olup da bu borcunu ödeyemeyen kişiler, haciz işlemleri ile karşılaşmamak ve daha yüksek oranlarda kredi faizi ödememek için kredi yapılandırma başvuru yapmak isteyebilirler. Bunun için başvuru yaptıklarında, kredi yapılandırma taleplerinin reddedilmesi de gündeme gelebilmektedir. Peki esnaf kefalet odası neden yapılandırma yapmaz?

Esnaf kefalet odası, kredi yapılandırma için bazı şartlar istemektedir. Bunların en başında kefil gelmektedir. Siz önceki kredinizi aksattığınız için, artık hem kefalet odası hem de anlaşmalı banka gözünde sorunlu bir müşteri olarak algılanırsınız. Kefalet odası size yapacağı yeni yapılandırmaya rağmen sizin kredinizi ödemeyeceğinizi düşünür. Bu duruma çözüm olarak da yapılandırma başvurunuzu kabul etmez.


Esnaf kefalet kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak için esnaf kefalet kredisi hesaplama yazımızı inceleyebilirisiniz.


Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankanın kredi yapılandırma başvurunuzu kabul etmemesi ve krediyi ödeyebilecek bir durumunuzun olmaması nedeni ile kefalet kredinizi aksatabilirsiniz. Peki esnaf kredisini geciktirirseniz ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz?

Öncelikle kefalet odası avukatı sizinle görüşüp krediyi ödemenizi isteyecektir. Eğer krediyi ödeyemeyeceğinizi ifade ederseniz o zaman, hakkınızda icra takibi başlatılmadan önce size kefil olanlara başvuru yapılır.

 

Esnaf Kredisi Ödenmezse Kefillerin Durumu

Esnaf kredisi çekilirken kefil olan kişiler en başta şunu kabul etmiş olurlar; krediyi çeken kişi kredisini ödemezse ben bu krediyi ödeyeceğim. Yani esnaf odası, siz kredinizi ödemediğinizde yasal olarak kefil olanların kapısını çalabilir. Bunda bir mahsur yoktur. Ama kefil olan kişiler, avukatın önce krediyi çeken kişinin göstermiş olduğu teminatlara el koymasını isteyebilir.

Kredi ödenmediğinde icra ilk olarak kredi sahibinin mallarına mı yapılır yoksa kefil olan kişilerin mallarına mı? Bu konu sürekli tartışılmaktadır. Çünkü, yasada oluşan bir açık nedeni ile avukat hangi taraftan daha çabuk parasını tahsil edebileceğini düşünüyorsa o tarafa icra yollamaktadır. Yani kredinin sahibi olup olmamak önemli değil, önemli olan kefalet odası en çabuk şekilde alacağını nasıl tahsil edeceğidir.

Kefalet kredisi kullanan kişinin teminat olarak sunmuş olduğu bütün taşınır ya da taşınmaz mallara el koyulabileceği gibi, kefil olarak göstermiş olduğu kişilerin de mallarına el konulma riski her zaman vardır. Bu nedenle kefalet kredisi çekilirken, ödenebilecek bir kredi çekmek daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu