Uncategorized

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda zamlanan elektrik ücretlerinden dolayı faturamız bir hayli kabarık gelmekte. Vatandaş olarak faturaları azaltmanın tek yolu evimizde elektrik tasarrufunu yaşam biçimi haline getirmek zorundayız. Bunun yanında tasarrufun amacı zamlardan kaynaklandığını söylesek de aslında bu tasarruf gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak için bir fırsat. Tasarruf edilmeyen yani israf edilen her enerji gelecek nesillerin hayat kalitesinden çalmaktır.

İlgili Makaleler

Elektrik tasarrufuna ilk önce nereden başlamalı?

Elektrik tasarrufuna ilk önce kendimize ve aile fertlerine niçin tasarruf yapmalıyız bilincini vermekten başlamalıyız. Ve bu konuda biraz sonra öğreneceğimiz birkaç püf noktayı aile bireyleri ile paylaşarak yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Bunun yanında Akıllıe lektrik sayaçları kullanarak büyük bir elektrik tasarrufu yapacağımızı unutmamalıyız. Bu sayaçlar günün belli saatlerinde daha ucuz elektrik kullanmamıza olanak sağlamaktadır Çamaşır makinesi, ütü gibi cihazlarımızı bu indirimli saatlerde (22:00- 05:00) çalıştırmalıyız.Evlerimize beyaz eşya alırken enerji tüketimininaz olmasına dikkat etmeliyiz. Enerji tüketimleri A / A+ / A++ / A+++ olarak sınıflandırılır. A enerji tüketimi yapan beyaz eşyalar tercih etmeliyiz.

Evdeki ışıklandırmalar

Elektrik tasarrufuna ilk önce evimizdeki lambaları değiştirmekle başlayabiliriz. Tasarruflu lambalar kullanarak aydınlatma giderimizde yaklaşık %70 kar etmiş olabiliriz. Bu lambaların ücretleri normal ampullerden pahalı olsa da uzun vadede kar ettiğinizi göreceksiniz. Tasarruflu lambaları herhangi bir elektrik ürünler satan mağazalardan müşteri hizmetlerine danışarak bulabilirsiniz. Bununla birlikte karanlıkta uyumayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bekleme yapmayın, fişi çekin

Evlerimizde kapalı olduğu halde fişe takılı bekleyen elektronik ürünler hem aylık hem de yıllık bazda hatırı sayılır miktarda elektrik tüketmektedir. Özellikle farkında olmadan fişte unuttuğumuz elektronik aletler hem faturalarda ciddi artışa hem de büyük bir israfa neden oluyor. Belki de her gün kullandığımız elektrikli aletlerin fişlerinin çıkartmak zor gelebilir ve üşenebiliriz. Ama tasarruf etmenin en önemli ayaklarından biri fişe takılı kullanılmayan aletleri fişten çıkarmaktır. Bu elektrikli aletlerin ömrünü de uzatan bir uygulamadır. Örneğin; televizyon, bilgisayar gibi cihazlar kullanılmadığında, kumandadan kapatılırsa cihaz hala %10 elektrik tüketimine devam edeceği için düğmeden kapatılmalı hatta fişten çekilmelidir. Apartman içlerinde otomatik elektik anahtarları yerine sensörlu lambalar kullanılmalıdır.

Elektrikli ısıtıcılar

Elektrikli ısıtıcılardan elimizden geldiğince kaçınmamız gerekmektedir. Ülkemizin her yerinde sahil şeritleri de dahil olmak üzere kışı yaşamaktadır. Bundan dolayı daha kalıcı ve tasarruflu ısınma yolları bulmak zorundayız. Doğalgaz, odun kömür vs. Ama elektrikli ısıtıcı kullanmak zorunda olduğumuz zamanlar olabilir. Kullanacağımız ısıtıcıların yaktığı elektrik miktarına bakarak almalıyız. Ayrıca ısıtacağımız yerin büyüklüne göre bir cihaz seçmek elektrik tasarrufu ve ısı enerjisinin korunması açısından önemli. Çok büyük veya küçük bir cihaz yerine yeterli büyüklükte seçmeliyiz.

Buzdolabı kullanımı

Evlerimizde en çok elektrik harcayan beyaz eşya buzdolaplarıdır. Buzdolabı prizinin 7\24 takılı kalması gerekmektedir. Kapatma şansımız olmadığından kullanımına özen göstererek tasarruf edebiliriz. Buzdolapların kapılarını gereksiz yere açık tutmamalıyız. Buzdolabını koyacağınız yergüneş görmeyen serin bir yer olmalıdır. Ayrıca buzdolabının arkasındanduvara bir karış mesafe bırakmalıdır. Buzdolabına sıcak ürünler konmamalı ve gereksiz şekilde doldurulmamalıdır.

Çamaşır makinesi kullanımı

Evlerimizde vazgeçilmez beyaz eşyalardan biri de çamaşır makineleridir. Son zamanlarda şehir hayatı ile birlikte kurutma makinelerini kullanmak da mecburiyetler içerisine girmiştir. Yine de biz kurutma makinelerini en az seviyede kullanmaya gayret etmeliyiz. Kirli çamaşırları biriktirerek makineyi yeterli şekilde doldurmalıyız. Deterjan kullanımını ve ısı ayarlarını talimatlara uygun olarak kullanmalıyız. Eğer makinede yıkanmış çamaşırları bekletmez hemen asarsak ütüden de tasarruf etmiş olacağız.

Küçük ev aletleri kullanımı

Saç kurutma makinesi hiç te azımsanmayacak şekilde elektrik harcamaktadır. Örneğin 10 dk saç kurutma makinesinin çalışması 60 watt’lık bir lambayı 3 saat boyunca çalıştırmak kadar enerji harcar. Bunun yanında evlerimizde kullandığımız ketle veya çaycılar resistanslı olduğu için fazla enerji tüketmektedir. Bunun için ısıtılmak istenen su miktarını ölçekli koyarak suyun daha çabuk ısınmasını sağlarız hem de zamandan tasarrufederek ısıtıcının gereksiz çalışmasını önlemiş oluruz.

Bulaşık makinesi kullanımı

Bulaşık makinesini kapasitesine kadar doldurup çalıştırmalıyız. Ne kapasitesinde daha az nede kapasitesinden daha fazla. Doğal ürünler sirke, limon tuzu vs. bulaşık makinesini yormakta ve daha fazla enerji harcamasına neden olmaktadır. Bulaşıklarınızı su ile temizlemeseniz de peçete ile temizleyip koyarsanız hem sudan tasarruf etmiş olursunuz hem de makinenizi daha fazla yormamış olursunuz.


Ütü kullanımı

Çamaşır makinenizde yıkanmış çamaşırlarınızı hemen çıkarıp çırparak asarsanız ütünüzü yarıya indirebilirsiniz. Ya da kurutma makinesi kullanıyorsanız ütü modunda kurutursanız ütüden yine tasarruf etmiş olacaksınız. Ütünüzün sıcaklık ayarını kumaşın cinsine göre ayarlamalısınız.
Çamaşırlarınızı mümkünse biriktirerek bir kerede ve akşam saat 22:00’den sonra ütülemeye çalışırsanız elektrik faturanızda ciddi düşüş olacağını göreceksiniz.

Fırın kullanımı


Fırın kapağını pişirme sırasında mümkün olduğunca az açmaya gayret edilmelidir. Yapacağımız yemekleri yada hamur işlerini önceden belirlersek ısıttığımız fırında birkaç çeşit yemek yapabiliriz. Fırını soğutmadan diğer yemeği pişirmeye gayret etmeliyiz.

Elektrikli süpürge kullanımı


Elektriklisüpürgenin çöp torbası sık sık kontrol etmeli ve dolu olmamasına dikkat etmeliyiz. Dolu bir çöp torbası hem fazla enerji tüketecektir hem de makinemizin ömrünü kısaltır hem de süpürge yapan kişinin emeğini yanlış kullanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu