Uncategorized

Elbirliği Sisteminin Öncüsü; Eminevim

2019 yılında adını çokca duyduğumuz faizsiz ev alma sistemleri herhangi bir vade farkı ödemeden ev sahibi olmanın bir yolunu bizlere göstermektedir. Çekiliş sistemi ile aynı ödeme seçeneklerine sahip olan gruplarla “ELBİRLİĞİ SİSTEMİ” uygulanmaktadır. Bu sistemin kurucusu Eminevim’dir. Farklı bölgelerde birçok şube açmıştır. Faizsiz ev alma sistemi ile ilgili olarak kafaları karıştıran soru “Bu sistem ne kadar güvenilir” sorusudur.

İlgili Makaleler

Ev sahibi olmak istiyorum

Toplumumuzda “ev sahibi olmak” yerine getirilmesi gereken mutlak bir şart olarak kabul edilir. Parası olsun olmasın herkesin ilk isteği ev almaktır. Çünkü ev sahibi olmak, kiradan kurtulmaktır; içinde dilediğin gibi yaşanabilecek bir yuvaya sahip olmaktır.

Faizsiz ev alma sistemi nedir?

Eğer belli bir birikimimiz varsa ev almak daha kolay ama yeterli birikime sahip değilsek ilk akla gelen ya konut projeleri kampanyalarından yararlanmak yada bankadan konut kredisi kullanmak olur. Ama Türkiye’de bankacılık sistemi dışında insanları faizsiz olarak ev sahibi yapan farklı bir sistem gelişiyor. Altın günü mantığı ile çalışan bu sistem 1990’ların başından şekillenmeye başlıyor. En az 40 kişilik grupların oluştuğu sistemde her ay bir kişi ev sahibi oluyor. Ev sahibi olmak isteyenler evlerinin değerini, aylık ödeyebilecekleri taksit miktarını, toplam kaç ay vade yapmak istediklerini bildiriyorlar. Ödenen aylık taksitler her ay bir ev tutarı kadar birikiyor. Ev alma sırası noter huzurunda yapılan bir çekilişler belirleniyor.

Faizsiz ev alma sistemi ile çalışan firmalar

Başlarda faizsiz ev alma sisteminin hedef kitlesi bankadan kredi kullanmayan ve faiz hassasiyeti olan kişiler olsa da son günlerde faizlerin artması ile alternatif ev alma sistemi olarak görülmüş ve hedef kitlesini genişletmiştir. Yükselen ev fiyatları ve artan faiz oranları bu sistemi günden güne büyütmüştür. Bu sistemin öncülüğünü Eminevim yapmıştır. 2005 yılında faaliyete giren Eminevim firması uzun yıllar tek başına faaliyetinin sürdürse de son 2 yılda bu sistemle çalışan firmaların sayısı hızla artmıştır. Bu firma isimleri de Birevim, Katılımevim, Fuzulev ‘dir.

Eminevim nedir?

1991 yılında alternatif araç alma sistemi kurmaya amaçlayan firma EMİNOTOMATİV ismiyle faaliyete başlamıştır. Yalnızca üst gelir grubunun otomobil sahibi olabildiği o dönemler de firma toplumun her kesimine, her bütçeye uygun koşullarda otomobil sahibi olmanın yollunu göstermiştir. Sistemini o5omativ üzerinden oturtan firma inşaat sektörünün gelişmesi ile yeni taleplere cevap aramaya başlıyorlar. Böylelikle 2005 yılından Eminevim ile konut sektöründe El Birliği sistemi uygulanmaya başlanıyor.

Eminevim’de faiz ödenmiyor

EMİNEVİM firmasının kuruluş amacı faizsiz bir şekilde kendi evine sahip olmak isteyen insanları bir araya getirmek ve onları en kısa zamanda ev sahibi yapmaktır. El birliği sistemi ile çalışır ve faiz ödetecek bir ev kredisi alma durumu söz konusu değildir. Ödemeler sabit taksitlerle yapılır ve ara ödeme yoktur. Ayrıca bankadan farklı olarak 200 aya kadar vade uzayabilmektedir.

Eminevim sistemi nasıl çalışıyor?

İlk olarak Sistem, alınacak evin ve ödenebilecek taksitlerin belirlenmesi ile işlemeye başlar. Belirlenen taksit sayısına göre oluşturulan grupta her ay bir kişi ev sahibi oluyor. Her ay ödenen taksitler havuzda toplanarak bir ev tutarı oluşur. Noter huzurunda yapılan çekilişle sırası gelen katılımcı biriken tutarla ev sahibi olur. Bütçeye göre peşinatlı , çekilişsiz yada zaman tasarruflu şeklinde farklı seçenekleri mevcuttur. Bu sisteme taksitlerde azalma veya artma olmaz, kira yardımı yapılmaz.

Eminevim’de çekilişle mi ev sahibi olunuyor?

Eminevim youtube kanalından canlı yayında noter huzurunda çekiliş yapıyor.Çekilişli sistem vade ortası ve peşinatlı sistemden farklı olarak kişiyi ilk aylarda da ev sahibi yapabilir. Ama bir dezavantaj olarak çok arkalarda da kalınabilir. Sistemin çekiliş prensipleri şöyledir:

  • İlk olarak ödeme şekillerine göre çekiliş grupları oluşturulur. Taksit sayısı ile eşit sayıda üye bulundurulur. Buna bağlı olarak da kişi ödeyebileceği taksit tutarına denk gelen gruba dahil olur.
  • Yapılan düzenli çekilişlerle her ay evini alacak kişi belirlenir sırası gelen evini alır.
  • Kişinin belirlediği konut değerinden, peşinat tutarı düşüldükten sonra gruptaki kişi sayısına bölünerek taksitler belirlenir.
  • Gruptaki üyelerin her ay ödediği taksitlerin toplamı ile çekilişle sırası belirlenen kişi ev sahibi olur.
  • Çekiliş, gruptaki üye sayısının yarısına kadar gerçekleştirilir. Bu sürede grubun yarısı teslimatını henüz almamıştır, bu kimseler daha fazla bekletilmez ve teslimatları yapılır. Yani 100 üyelik örnekte belirtilen grubun ilk 50 katılımcısı çekilişle belirlenen sıra ile gayrimenkullerine sahip olurken, geriye kalan 50 katılımcı ise vade ortasını takip eden ayda gayrimenkullerini alabilirler ve 100 ayın sonuna kadar beklemezler.

Eminevim hangi bankayla çalışıyor?

Faizsiz ev alma sistemleri bankalarla çalışmazlar. Kendi oluşturdukları havuzda biriken paralarla işlemler yapılır.

Eminevim hangi illerde var?

Oluşan talebinde etkisi ile hızla büyüyen EMİNEVİM’in Türkiye genelinde 130 şubesi bulunmaktadır. Şube numara ve adreslerine ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Faizsiz ev alma sistemi güvenilir mi?

Devletin bu kurumları denetimi ile ilgili BDDK yı görevlendireceği bilgisi gelse şuan için denetleyen bir kurum yoktur. Bankalardan farklı çalışan bu şirketler müşterilerine yasal açıdan herhangi bir güvence sunmuyor ya da garanti vermiyorlar. Çift taraflı bir garantörlük söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı? başlıklı makalemizde altın hesabı, gram altın ve gram altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu