Pratik BilgilerUncategorized

DOĞALGAZ FATURALARINI TAKSİTLENDİRME DÖNEMİ

Son zamanlarda çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalan vatandaşlar için doğalgaz faturalarını taksitlendirme dönemi başladı. Bankalar ve doğalgaz şirketleri bu konuda kampanyalar başlattı. Vatandaşa bu kışı rahat geçirmeleri için başlatılan bu hizmet oldukça ilgi gördü. Havaların çok soğuması doğalgaz fiyatlarını geçen yıllara göre oldukça zamlanması sonucunda bankalarda bunu fırsata dönüştürerek böyle bir hizmet sunmaya başladılar. Yapılan bilgilendirmeye göre özellikle İstanbul’da doğalgaz kullanımı % 35 azaldığı gözlenmiştir. Bunun sebeplerin başında doğalgaz zamlarının geldiği düşünülmektedir.

İlgili Makaleler
Doğalgaz Fatura Taksitlendirme

DOĞALGAZ FATURALARINI TAKSİTLENDİRİME

Doğalgaz faturalarını taksitlendirme dönemi aslında yeni başlayan bir uygulama değildir. Daha önceki yıllarda şirketler 2 veya 3 banka ile bu uygulamayı yapmaktaydı. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğalgaz fiyatlarının çok fazla zamlanması, reel hayattaki diğer kalemlerinde zamlanmasıyla birlikte vatandaş faturaları ödemekte zorluk çekmeye başladı. Bu zorluğu fark eden bankalar atağa geçerek bu hizmeti vermeye başladı. Daha önceki doğalgaz şirketleri ve bankalar 100 TL üzeri faturaları taksitlendiriyordu. Daha önce bu hizmeti 3 banka veriyorsa şimdi 13 banka vermektedir. Bu kampanya ile her bankanın kendine göre bir ödeme şartları var. Bazı bankalar taksitleri 2’ye bölerken bazıları ise 4’e kadar bölmektedir.

DOĞALGAZ FATURALARINI TAKSİTLENDİRME YÖNTEMLERİ

Doğalgaz faturalarınızı bir kaç yöntemle taksitlendire bilirsiniz. İlk yöntem faturanızı ödemek için gittiğiniz doğalgaz şirketlerinin gişelerinden yapabilirsiniz. Veya doğalgaz şirketlerinin internet adreslerinden ödeme yaparak taksitlendirme seçeneklerini tıklayarak bu şekilde ödeme yapabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da doğalgaz faturasını ödemek için İGDAŞ’ ın internet sitesinden taksitlendirmeyi yapabilirsiniz. Kullandığınız kredi kartı ile talimat vererek ödeme yapabilirsiniz. Örneğin. AXESS Kredi kartınız varsa AXESS Mobilden 3 taksit onlinemobilden “Hemen Tıkla” butonuna basarak kampanyaya katıla bilirsiniz. 100 TL üzeri faturalarının 3 taksite böldüre bilirsiniz.

Yüksek Faturalar

DOĞALGAZ FATURASI TAKSİTLENDİREN BANKALAR

Daha önceleri özellikle doğalgaz faturalarını taksitlendiren bankalarda mevcuttu. Eskiden 3 banka taksitlendirme yapmaktaydı. Şimdi ise 13 bankaya yakın banka doğalgaz faturasını taksitlendirme yapmaktadır. Bu bankalar da doğalgaz şirketleriyle anlaşmalı olarak bu hizmeti vermektedir. Anlaşmalı bankalar:

Yapı Kredi Bankası   (2 taksit imkan, Denizbank   (2 taksit imkanı), Alternatif Bank   (2 taksit imkanı), İş Bankası   (3 taksit imkanı), Akbank   (3 taksit imkanı), Garanti Bankası   (2 taksit imkanı) Vakıfbank   (3 taksit imkanı), QNB Finansbank   (3 taksit imkanı), Kuveyt Türk Katılım Bankası   (3 taksit imkanı), Türkiye Finans Katılım Bankası   (3 taksit imkanı), Ziraat Bankası   (3 taksit imkanı), Halkbank   (4 taksit imkanı), TEB   (2 taksit imkanı)

DOĞALGAZDAN TASARRUF YÖNTEMLERİ

Doğalgaz faturaları bu yıl herkesi rahatsız eder duruma gelmiştir. Daha önceki yıllara nazaran tüketim noktasında bir değişiklik söz konusu olmasa da gelen zamlardan sonra daha ne kadar tasarruf yapabiliriz sorusuna neden olmaktadır. Doğalgaz kullanımını azaltabilecek en iyi yöntemlerden biri sağlam bir dış yalıtım yapılmasıdır. Ya oturduğunuz eve yalıtım yaptırmalısınız veya yalıtımı iyi bir eve taşınmalısınız. Bunun yanında kombinize termostat taktıra bilirsiniz. Yoğuşmalı kombi de kullanımı doğalgaz tasarrufu noktasında fayda sağlayacaktır. Kalorifer peteği önüne bir engel koymamak, camların ısıcam olması gibi yöntemlere faturalarınızı bir nebze rahatlatabilir.

Bir önceki yazımız olan VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI başlıklı makalemizde vergi, vergi borcu ve vergi borcu yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu