Esnaf Kredisi

Bağkur Borcu Olan Esnafın Sağlıktan Yararlanması

Yeni imzalanan karara göre bağkura borcu olan vtandaşlar 2022 yılana kadar sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Bu geçici bir düzenleme resmi gazetede yayınlandı. Fakat daha sonra Bağkura borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanması olanaksız olacak. Türkiye’de 4 milyondan fazla esnaf iş yerini faal olarak açık tutmakta ve ekonomiye katkı yapmaktadır. Bilindiği gibi, esnaflar kendi sağlık primlerini kendileri öder; bu şekilde bağkurlu olurlar. Ama şu anda Türkiye’de esnaflar içinde çok yüksek oranda prim yatıramayan kişi bulunmaktadır. Bu sayının 500 bini geçtiği ifade edilmektedir. Bu kişiler eşi ve çocukları ile birlikte 3-4 milyon kişiyi bulunca ortaya bir sorun çıkıyor. O da borçlu bağkurlunun sağlık güvencesi…  Bağkur prim borcu olan esnaf sağlıktan nasıl yararlanır?

Bağkur Borcu

Esnafın Neden Bağkur Prim Borcu Var?

Türkiye’de bağkur prim borcu olan esnaf sayısı oldukça fazladır. Bu kişiler ve eşleri sağlıktan yararlanmıyor. Hastanelerde gittiklerinde, katkı yardımı alamadıkları için en yüksek muayene ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Buna çözüm bulmak yerine, bağkurluların borçlarının ödenmesi konusunda sürekli bağkur affı çıkarılmaktadır. Ama her af sonrası görülüyor ki, bağkur prim borcu olan esnaf sayısı azalmak yerine daha da artmaktadır. Peki çözüm nedir?

Bu yazımızı bu noktada kaleme alarak aşağıdaki konu başlıklarına çözüm bulmaya ve esnaflara yol göstermeye karar verdik. İşte bağkur prim borcu olan esnafın sağlık yardımı ile ilgili merak ettikleri…

Bağkur Prim Borcu Olan Esnaf Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Bağkur prim borcu çok yüksek olduğu için birçok esnaf primlerini aksatmak zorunda kalmaktadır. Bu kişiler ve eşleri de sonuçta hastaneye gitmek durumunda kaldıklarında ortaya bazı sorunlar çıkabilmektedir. Çünkü, bağkur borcu olan esnafın sağlık güvencesi 3. Aydan itibaren biter. Bu durumda bu kişiler hastanelere gidebilir; ama muayene ve ilaç masrafları çok yüksek çıkacaktır.

Bu noktada kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunların ilki, borçlu esnafın eşinden yararlanması iken ikinci etkili yöntem ise,  esnafın GSS’li olmasıdır.

Bağkur Borcu Olan Esnaf GSS’li Olabilir Mi?

Borcu Olan Esnaf Eşinden Yararlanabilir Mİ?

Bu konuda bazı sorunlar olsa da bağkur ve SSK konusunda uzman olan Sayın Ali Tezel’in görüşü şu şekildedir;  borcu olan esnafın eşi başka bir yerde sigortalı olarak çalışıyorsa, o zaman esnaf borçlu olsa bile eşi üzerinden sağlıktan yararlanabilir. Bu noktada bazı il ve ya da hastanelerde sorunlar çıksa da olması gereken uygulama da budur.

Bunun yanında eşi çalışmayan bağkurluların ne yapması gerektiğine de değinmek istiyoruz. Eşi çalışmayıp borcu olan esnaflarımız, hem eşinin sağlıktan yararlanabilmesi hem de kendisinin sağlık güvencesi altına girmesi için, ya bağkur borcunu ödeyecek ya da bağkur kaydını silerek, SSK’lı bir işe girecektir.

Genel Sağlık Sigortası

Esnaflara Genel Sağlık Sigortası Hakkı

Bunları yapmak istemeyen esnaflarımız için son çözüm yolu GSS’li olmaktır.Esnaflarımız bulundukları il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bir gelir testi yaptırmalıdır. Bu gelir testi yaptıran esnaflar daha sonra bağkur kaydını dondurup GSS’li olmalıdır. Bu sayede hem kendisi hem de eşi ve çocukları kendisinden yararlanabilir. GSS primleri şu an herkes için sabit olup 76,75 TL’dir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu İçin Gelir Testi Nasıl Yaptırılır

Eğer bir sağlık güvenceniz yoksa ve gelirinizin aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen tutarı asgari ücretin 1/3’ünün altında olduğunu düşünüyorsanız SYDK’na başvuru yapmalısınız. Yaptığınız başvuru değerlendirilip size geri dönülecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bağkur Borcu Olanlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Faydalanabilir mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmeniz için bağkur borcunuzun olmaması gerekmektedir. Yani bağkur prim borcunuz varsa tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanamazsınız.Çünkü Tamamlayıcı sağlık sigortası SSK destekli bir sigortadır.

Bir önceki yazımız olan Prim Borcu Olan Esnafın Sağlık Hakkı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu