Esnaf Kredisi

Prim Borcu Olan Esnafın Sağlık Hakkı

BAĞ-KUR borcu olan yüz binlerce esnaf bulunmaktadır. BAĞ-KUR borcu olan esnaf sağlıktan yararlanması  ile ilgili çok merak edilen birçok konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Pirim Borcu Olan Esnaf Hastaneye Gidebilir Mi? Hastanelerde sağlıktan ücretsiz yararlanamayan binlerce esnafın sorduğu ve şikayetçi olduğu konular vardır.  Esnafların eş ve çocuklarının sağlık giderleri çoğu zaman çok yüksek olmaktadır. Ve BAĞ-KUR primini ödeyemeyen esnaflar da bu ücretsiz sağlıktan yararlanamadıkları için her seferinde hastanelere çok yüksek ücretler ödemek durumunda kalmaktadır.

2019 Aralık Sonuna Kadar sağlık Hizmeti Alabilecekler

31 Aralık 2019 Kadar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanacaklar

BAĞ-KUR’a bağlı prim borcunu ödeyemeyen esnafa cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktadır. Fakat bu 31 Aralık 2019’da sona erecek.

Prim borcu bulunan esnaflar, sağlık bakanlığı ve bakanlığa bağlı sağlık kuruşlarında muayene ve tedavi olabilirler.

31 Aralık 2019’dan Sonra Ne Olacak?

BAĞ-KUR prim borcu olanlar her ne kadar sağlık haklarından kısa bir süre faydalanacaksalar da  ödemekle yükümlü borçları devam etmektedir. 1 Ocak 2020’den itibaren eğer af çıkmazsa borcundan dolayı sağlık haklarından faydalanmayacaklardır.

Prim Borcu Olan Sağlık Haklarından Yararlanamaz

Prim Borcu Olan Sağlık Hakkından Yararlanamaz

BAĞ-KUR prim borcu olan esnaf sağlıktan yararlanamaz diye bir kural yoktur. Esnaflarımız sadece devlet katkılı sağlıktan yararlanamazlar. Esnaflarımız, BAĞ-KUR borçlarından dolayı sağlık güvenceleri bitmişse o zaman hastaneye gittiğinde muayene parasını tam olarak öder. Diğer hastalara yapılan devlet katkı indirimi  BAĞ-KUR borçlusuna yapılmaz.

Esnaf Primleri Yüksek Olduğu İçin Çoğu Borcunu Ödeyemiyor

Esnaflık yapan binlerce kişi şu anda BAĞ-KUR borçlusu olarak sağlıktan yararlanamamaktadır. Bunun teme sebebi, BAĞ-KUR primlerinin çok yüksek olmasıdır. Esnaflarımız yüksek olan kira kadar ayrıca her ay BAĞ-KUR primi de yatırmak durumunda oldukları için bu maddi sorunlarla başa çıkamamakta ve en sonunda prim borçlarını da aksatmaktadır. Ama bu kişilerin hastalanması durumunda da bu sefer sağlıktan yararlanamam gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

BAĞ-KUR Kaç Ay Ödenmezse Sağlık Yardımı Biter

Bir esnaf normal şartlarda 60 gün yani 2 ay boyunca BAĞ-KUR prim borçlarını ödemezse o zaman sağlıktan yararlanma hakkını kaybeder. Bu nedenle esnaflarımızın sağlık güvencelerinin devam etmesi için en fazla 2 ay içinde tüm borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Sağlık güvencesi 2 ayda kesilmesine rağmen, esnafın prim borcu birikmeye devam etmektedir. Bu durum esnafa olumsuz olarak ileri tarihte tekrar dönecektir.

18 Yaş Altı Çocuklar Devlet Güvencesindedir

BAĞ-KUR Prim Borcu Olan Esnaf’ın Eş ve Çocuklarının Durumu

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 61 inci maddesinde; “60 ıncı madde gereği (genel sağlık sigortalısı olanların sayıldığı madde) genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, anne yada babasının tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden faydalandırılır”  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/08/20080828-4.htm

hükmü gereğince anne babalarının prim borcuna bakılmaksızın 18 yaş altındaki tüm çocuklar devlet güvencesi altındadır ve sağlık hakları hiç bir şekilde kaybolmaz. Fakat 18 yaş üstü ve eşi bu prim borcu olduğu için bu haklardan faydalanamaz.

BAĞ-KUR Borcu Olan Esnafa Sağlık Hizmeti

BAĞ-KUR Prim Borcu Olan Sağlıktan Ücretsiz Nasıl Yararlanması

Bir BAĞ-KUR borçlusunun ücretsiz bir şekilde sağlıktan yararlanabilmesi için önünde 3yol mevcuttur. Bunlar;

  • BAĞ-KUR kaydını sildirip, başka bir yerde sigortalı çalışmak
  • BAĞ-KUR kaydını sildirdikten sonra GSS’ye bağlanmak
  • BAĞ-KUR borçlarının tümünü ödemek

Bu yöntemler içinde bağ kur borçlarını ödemek en zoru olduğu için birçok kişi ilk iki yöntemi tercih etmektedir.

BAĞ-KUR borcu olduğu için sağlıktan yararlanamayan esnaflarımız, bu sorunu halledebilmek için öncelikle dükkanlarının kaydını silmeleri gerekmektedir. Yani esnaflığı resmi olarak bırakıp, GSS sistemine dahil olmaları ya da başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaları gerekmektedir.

Başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaya başlayan esnaflarımızın, sağlık güvencesi  başlayacağı gibi prim borçları da her ay düzenli şekilde yatırılacak olup emeklilik için de avantaj sağlayacaktır. Eskiye dönük prim borçlarının da  ileri bir tarihte toplu olarak ödenmesi söz konusu olacağı için bu noktada esnaflarımızın SSK’li olarak bir işe girmeleri büyük avantajlar sunacaktır.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefaletten Konut Kredisi İmkanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Yorum

  1. Ne kadar iyi bir çözüm zekice yaaa siz insanlarla dalga mi geçiyorsunuz.Mevcut olan 3 yolu yapması iyice batması demek zaten borcunu ödeyemeyenlerden fazlasıyla faiziyle o parayı söke söke alacaksınız zaten Bağkurluya müjde dediğiniz bu mu yani yazık ya.

  2. Ben Bağkur lu yum iş kazası geçirdim Bağkur borcum dan dolayı hastane ye gidemiyorum şimdi gelirde yok neyapmam gerekiyor akıl verir misiniz tedavi görmem lazım

  3. Ne güzel çözüm üretmişsiniz brovo vallahi harika bir çözüm ! Resmen dalga geçmişler surunun diyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu