Esnaf Kredisi

Asgari Ücret 2020 Yılı Tahmini Artış

Türkiye’de milyonlarca insanın gözü kulağı asgari ücrete yapılacak olan zam oranına çevrilmiş durumda. Asgari ücrete 2019 yılı içinde zam yapılmayıp ilk artış 2020 yılı için düşünülmüştür. Bu nedenle birçok kişi asgari ücret 2020 yılı zam oranını merak etmeye başlamıştır. Birçok kişi asgari ücretin 2400 TL olacağını ifade etse de biz şimdiye kadar yapılan zam oranlarını da hesaba katarak en doğru tahmini yapmaya çalışmaktayız. Asgari ücrette 2020 yılında tahmini ne kadar artış olur?

Asgari Ücret Ne Kadar Olmalıdır?

Ülke genelinde 15 milyon asgari ücretli kişi çalışmaktadır. Bu kişilerin büyük çoğunluğu kalifiye olmayan ve geri üretim planında çalışan kişilerdir. Daha çok kent merkezlerinde biriken bu işçi sınıfı geçimlerini 2000 TL ile sağlamak durumundadır. Daha önce sadece 1600 TL olan asgari ücret geçtiğimiz sene içinde 2020 TL’ye kadar çıkmış ama yine de istenilen seviyeye bir türlü getirilmemiştir.

Peki asgari ücret ne kadar olmalıdır? Asgari ücret her şeyden önce yoksulluk ve açlık sınırından daha yüksek olmasına rağmen, 2019 koşullarında halen insanlar açlık sınırında geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır. 2020 yılında asgari ücretin 2400 TL olması gerektiği beklentisi de bundan kaynaklanmaktadır. Peki 2020 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

2020 Asgari Ücret Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret pazarlığında masada tartışan ve en sonunda zam kararına imza atan taraflar şunlardır;

  • İşçi temsilci ve sendika yetkilileri
  • İş veren temsilcileri
  • Hükümet temsilcileri
  • Gözlemciler

Yukarıdaki taraflar arasında çok sert tartışmalar yaşanmakta ve en sonunda hükümetin baskısı ne yönde olursa taraflar da bunu kabul etmek durumunda kalmaktadır. Geçtiğimiz dönem yapılan büyük zamlarda hükümetin rolü büyüktü. Örneğin seçim öncesi asgari ücret zam oranı neredeyse %40 olmuş ve maaşlar 1600 TL’den 2000 TL’ye çıkarılmıştı.  Peki 2020 seçimlerinde asgari ücret zammı ne olur?

Hükümet işverenleri ikna edebilirse asgari üretin 2400 bandına yaklaşabileceğini söyleyebiliriz. Ama seçim öncesi yapılacak zamda hükümet zam oranında ısrarcı olmazsa en faza 150-200 TL’lik bir artış ile zamlar 2200 TL bandında kalabilir. Burada kilit rol hükümettedir.

Asgari Ücret 2400 TL Olur Mu?

Şu anda asgari ücret için en çok konuşulan rakamlardan biri de 2400 TL’dir. Asgari ücret 2019 tablosu şimdiden hazırlanmaya başlandı. Asgari ücrete yapılacak %20 ‘lik bir zam sonrası işçi maaşları 2400 TL’yi bulacaktır. Ama iş verenler bunun yerine en fazla %10 zam yapılmasını istemektedir. Bu şekilde de maaşlar en fazla 2200 TL’ye çıkacağı ifade edilmektedir.

2020 Asgari Geçim İndirimi

Diğer merak edilen konulardan biri de 2019 yılı içinde AGİ ne olacak sorusudur. AGİ yani asgari geçim indirimi için yapılacak zam oranı oldukça önemli görülmektedir. Çünkü zamlara ek olarak 191 TL ek gelir anlamına gelmektedir. 2019 yılı için AGİ zam oranı da aynı şekilde asgari ürete yapılacak zam gibi hesaplanmaktadır. Asgari ücret zam oranı belli olduğunda AGİ de belli olacaktır.

Asgari Ücrette Vergi İndirimi Olacak Mı?

Asgari ücrette en çok tartışılan konulardan biri de devletin iş verenden almış olduğu vergidir. Bu verginin alınmayıp bu paranın işçilere maaş olarak verilmesi de gündeme gelmiş durumdadır. Ama 15 milyon gibi çok yüksek sayıdaki asgari ücretli için alınan bu vergilerin alınmamaya başlanması sonrası hükümetin oldukça zor duruma düşeceği tahmin edilmektedir. Çok yüksek bir vergi kaybı anlamına geldiği için bu düşünceden şimdilik vazgeçilmiş görülmektedir. Yani asgari ücretlilere en fazla yapılacak zam oranı beklendiği gibi olursa %15’i geçmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borcu Olan Esnafın Sağlıktan Yararlanması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu