Uncategorized

Altın Hesabı Nedir? Avantajlı mı?

Altın hesabı açmak istiyorsanız, elinizdeki altınları bozdurmanıza dahi gerek yok. Peki altın hesabı nasıl açılır? Mantıklı bir tercih midir?

İlgili Makaleler

Altın eski çağlardan beri kıymetli bir maden olarak en güvenilir yatırım aracı kabul edilir ve günümüzde de yatırımcısını hiç yanıltmadan kıymetini her daim korumaktadır. Bizim gibi geleneklerine bağlı toplumlarda hem zenginlik göstergesi, hem özel günlerimizi anlamlandıran bir hediye çoğunlukla da birikimlerimizi değerlendirdiğimiz bir yatırım aracıdır. Özellikle düğün, nişan ve sünnet gibi kutlamalardan sonra bir çok altın sahibi oluruz. Altınlarımızı evde saklamak çoğu zaman güvenli olmayabilir, bu güvensizlik bizi banka kasalarına yönlendirir ama o kasalara da her yıl yıllık bir aidat ödemek gerekir. Bunun daha pratik bir yolu var mıdır derseniz , daha pratik bir yolunu bankalar bulmuş. Bankalar nasıl USD ve EUR hesapları varsa kıymetli madenler içinde altın, gümüş, platin hesaplarını açtılar. Ve yatırımcılarına gram gram kıymetli maden alım-satım avantajını sundular.

Altın Hesabı

Altın Hesabı Nedir?

Altınaa yatırım yapmak isteyen yatırımcıların güvenli bir şekilde altın alıp satmasını sağlayan vadeli yada vadesiz hesap seçenekleri bulunan bir hesap türüdür. Ya da Altın hesabı, bilezik, çeyrek altın, gram gibi fiziki altınları bankalara yatırarak açılabileceği bir hesap türüdür.

Bu hesaplar;

 • Tasarruf, saklama yada vadeli hesaplarla birlikte yatırım amaçlı kullanılır.
 • Kurların açık olduğu her saatte banka gişesinden ve internetten altın alım satımı yapılır.
 • Minimum işlem limiti 0.01 gramdır.
 • Depolanan altınlar 995/1000 saflıkta muhafaza edilir.
 • Hesaptaki altın fiziki altın olarak şubelerden veya ATM’lerden gram altın olarak alınabilinir.

Evdeki Altınlarımı Hesaba Nasıl Yatırabilirim?

Evde muhafaza etme sıkıntısı olan bilezik, küpe , çeyrek altın yada külçe altın olarak duran fiziki altınların hepsini banka hesabına yatırabilirsiniz. Genelde banka şubelerinin altın günleri vardır. Belirlenen günlerde banka şubelerine İ.A.R (İstanbul Altın Rafinesi) uzmanlarına ait altın eksperi gelir ve hesaba yatırmak için getirdiğiniz bilezik yada her türlü fiziki altınızın has miktarını belirlerler. Belirlenen bu has altın miktarları açılan hesaba bankadaki saflık derecesine göre 24 ayar altın cinsinden yatırılır. Böylelikle mevcut altınlarınız yine 24 ayar altın olarak değerleneceğinden, çok ufak oynamalar dışında herhangi bir değer kaybı oluşmaz.

Kiralık Kasa

Evdeki Altınlar İçin Kiralık Kasa mı? Gram Altın Hesabı mı?

Evde altın saklamak yerine banka gibi daha muhafazalı ortamlarda altın biriktirmek güvenli olacaktır. Evde sakladığınız altınları bankaların altın günlerinde bankaya götürmeyi tercih etmelisiniz. (Bu dönemlerde bankalar alış satış farkı olmadan altınlarınızı almaktadır.) Bankaya gittiğinizde altınlarınızı kiralık kasaya mı koymak istersiniz yoksa gram altın hesabı açmayı mı? istemektesiniz Belki aile yadigarı olan mücevherleriniz için kiralık kasa uygun olabilir. Ama evde yatırım amaçlı gram altınlarınızı ya da çeyrek altınlarınızı gram altın hesabınıza yatırmanız daha uygun olabilir. Çünkü kiralık kasaların kira gideri olmaktadır. Bununla birlikte Gram altın hesabını vadeli olarak da açabilirseniz kar payı yada faizinden yararlanmış olacaksınız.

Kiralık kasa hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, daha önce bu konuda ayrıntılı bilgilerin olduğu makalemizi okuyabilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bu işlem için banka şubesine gidip hesap açtırmanız ve hesabı açan banka görevlisine ek altın hesabı açmasını da talep etmelisiniz. Yada bankaya gitmeden de şubesiz bankacılık ürünü olan bankalardan hesap açabilirsiniz. Mevcut bir hesabınız var ise ve internet ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız da hesap açma linkinden kıymetli maden hesapları altındaki altın hesap sekmesiyle de kendiniz hesap açabilirsiniz.Böylelikle günlük altın paritesinden kolaylıkla altın alım-satım işlemi yapabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Var mı?

Bankaların vadeli altın hesapları vardır.Bankalar altın hesaplarını ilk çıkarttıklarında sadece cari hesapları vardı. Daha sonraları vadeli altın hesap cinsleri açıldı. Vadeli hesap açmak için belirlenen bir alt limit vardır.Çoğu bankada bu limit 10 gr dır. Vade ortasında bakiye 10 gramın altına inmeyecek şekilde altın çekilebilir veya bozdurulabilir.Hesabın vadesi bozulmaz.

Hangi Bankların Altın Hesabı vardır?

İlk olarak Altın Hesabı Kuveytturk Katılım Bankası tarafından açılmış daha sonra diğer bankalarda bu ürünü kullanmaya başlamışlardır. Avantajlı bir yatırım ürünü olan altın hesapları büyük ilgi görmüş tüm bankalar ürün yelpazesine bu ürünü de eklemişlerdir. Altın hesabı açabileceğiniz bankalar arasında bazılarının isimleri şunlardır:

 1. Ziraat Bankası A
 2. Kuveytturk Katılım Bankası
 3. Garanti BBVA Bankası A
 4. Halk Bankası
 5. VakıfBank Altın Çağı Hesabı
 6. Şekerbank
 7. AlBaraka
 8. YapıKredi
 9. İng Bank
 10. QNB Finans Bank

Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerleri aktardığımız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz

Bir önceki yazımız olan Ev Temizliğine Giderek Günde 200 TL Ek Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu