KREDİ NOTU

5 Adımda Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notu bankacılık alanında kişiyi değerlendirirken en önemli kriterlerden biridir. Hatta hiç bir gelir evrağı olmadan sadece kredi notu ile kredi verilebilmektedir desek hata etmiş sayılmayız. Bankalar maaş bordrosuz olarak 20 bin TL’ye kadar kredi onayı verirken aynı avantajı kredi notu düşük olanlar ve özellikle sicili bozuk olanlar için sunmamaktadır.

Kredi Başvurusundan Önce Kredi Notunuz Öğrenin!

Çünkü; kredi sicili bozuk olduğu için ya da daha hafif bir tabir ile kredi puanı düşük olmasından kaynaklı olarak farklı banklara acaba diyerek yapılan her başvuru karşısındaki red cevabı banka puanını daha da düşürmektedir.

Bundan dolayı, kredi başvurusu yapılmadan önce kesinlikle findeks kredi notunun sorgulanması ve bankacılık puanının öğrenilmesi gerekmektedir. Peki kredi notu nasıl sorgulanır ve nereden sorgulanır? Bu açıdan, size yardımcı olmak amacı ile 5 kolay adımda kredi notu nasıl öğrenilir sorunun yanıtını verdik. İşte en ucuz kredi notu sorgulama yöntemleri.

Kredi Notu En Az 1.500 olmalıdır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Bu yazımızda findeks KKB puanının öğrenilebileceği yerleri yazacağız. Ama bizim açımızdan en önemli nokta tabi ki de en ucuz hatta ücret ödemeden findeks KKB puanımızı  öğrenmedir.   Bu yazımızda ücretsiz findeks öğrenme yöntemlerini göstereceğiz; ama buna imkanı olmayanlar için findeks ana sayfasına girip 5 adımda kredi notu sorgulama işlemleri için de çok basit teknikler sunacağız. Şimdi başlayalım.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenilir Mi?

Ücretsiz yani bedava KKB puanı öğrenmek için bir kaç seçenek vardır. Bunların için en genel olanı da bir bankanın kendi maaş müşterilerine sunmuş olduğu ücretsiz kredi notu sorgulama servisidir. Özellikle daha önceleri  Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından verilmekteydi. Ama bu hizmeti bu günlerde Yapı Kredi Bankası  özel paketlerle müşterilerine vermektedir.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme /Findeks Paketi ile

Bankla şubesine giderek ya da bankanın internet bankacılığına giriş yapılarak, risk sorgulama raporu alınıp kredi notu öğrenilebilir. Şu anda birçok banka bunun için ortalama olarak 5-6 TL ücret almaktadır. Bu ücretin belli bir kısmı findekse gitmektedir. Hatta son güncelleme ile birlikte internet şubelerinde finansman sekmesindeki “findeks paketi al” başlığı altından sorgulama işlemi yapabilmektesiniz.

Banka şubesinde bazı durumlarda ücretsiz de yardımcı olunabilmektedir. Bu bankadan bankaya değişebilmektedir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Turkcell, Vodafone ve Avea servisleri kullanılarak 2 dakika içinde kredi notu öğrenme imkanı elde edebilirsiniz. Bunun için her sorgu başına operatörler toplam 12.5 TL ücret almaktadır. Bu her cep telefonu servisi için standart bir ücret olup istediğiniz yerden yapabilirsiniz.

Turkcell 1112 üzerinden kredi notu nasıl öğrenilir?

Ücretli olarak ve anında kredi notu öğrenmenin en kolay yolu sms ile öğrenmektir.  Turkcell hattı olanlar  1112 ye TCKN yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakıp sadece doğum yılınızı yazarak gönderdiğinizde kredi notu cep telefonunuza mesaj olarak gelecektir. Bu işlem karşısında  9 TL tutarında ücret talep edilir.

Ama bankadan 5 TL’ye sorgulama varken SMS ile sorgu daha maliyetli olacaktır.

Şimdi hem bankadan hem de SMS’den daha ucuz bir kredi sicili sorgulama hizmetinden bahsedelim.

KKB Findeks’e Üye Olarak Kredi Puanı Öğrenme

Yazımızın başlığında 5 adımda findeks demiştik. İşte kullanıcılar için doğrudan yani aracısız kredi notu için findeksi önermekteyiz. Hem daha ucuz hem de daha net bilgiler gelmektedir. Findeks için uygulanacak adımlar.

  1. Adım: findeks.com adresine giriş yapın ve sağ üst tarafta bulunan üye ol butonuna bakınız.
  2. Adım: Findeks ana sayfasına girdikten sonra hemen üye olun. Findex üyeliği tamamen ücretsizdir
  3. Adım: Üyelik formunu tamamen gerçek bilgileriniz ile doğru bir şekilde doldurun. Daha sonra formu gönder deyin
  4. Adım: Sizden paranın çekileceği bir kart numarası istenecektir. Bu kart numarası ile telefonunuz tanımlayıp bilgilerinizi tamamlayın
  5. Adım: Bu son işlem basamağında artık kartınızdan 5,5 TL çekilmek üzere kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ama üyelikten hemen sonraki sorgulamanız ücretsiz olarak cevaplanacaktır.

Kredi notu size kredi çekmek, kredi kartı kullanmak ve diğer birçok bankacılık işleminde çok faydası olacaktır. Kredi notu sizin bankacılık anlamında eksik yönlerinizi raporlar. Siz de buna göre bazı iyileştirici çalışmalar yapıp ona göre kredi başvurusu yaparsınız. Bu sayede kesin onaylı kredi alarak kredi sicilinizi daha riske atmamış olursunuz.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama ile birlikte e-devlet üzerinden de KKB puanı öğrenilebilecek bununla ilgili olarak aylık sorgulama yapılabilmektedir. anında PDF formatında  kredi limit ve borç bilgileri raporunu ücretsiz olarak alabilmektesiniz.

Ücretsiz olarak kredi limit ve borç bilgileri raporu almak için tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Altına Yatırım İçin En Güvenilir Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu